gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Doğalgaza "bal dökmüşler!"

Konu, 'İtirazım Var Asabiyim Ben' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

güncel haberler, doğal gaz, hakkında, bal, doğal gaza bal dökmüşler, kaçak, doğal gaz dağıtım hakkında bilgileri buradan bulabilirsiniz
    Doğalgaza "bal dökmüşler!" meleklerim

Yuh diyorum artık bunu da gördük ya ne diyelim bilemiyorum. İnsan doğal gazla nasıl oynar ya adı üstünde gaz. Allah ıslah etsin ne diyeyim..

Haberi aktarıyorum..

Doğalgazda, bu kadarına da pes dedirtecek, akla hayale gelmeyecek "ballı" bir kaçak yöntemi ortaya çıkarıldı.

Abone, doğalgaz sayacına bal döktü. Bal, abonenin tükettiği doğalgazın ölçümünü yapan diskin dönüş hızını ciddi biçimde yavaşlattı. Abone, örneğin 10 birim doğalgaz tüketmesine karşın faturaya yalnızca 1 birim yansıdı. Sağlık alanında her derde deva gösterilen bal, bu kez doğalgaz sektöründe boy gösterdi. Dünya doğalgaz tarihine geçecek bir olayla bal, bir abonenin kaçak doğalgaz kullanmak için kullandığı ürün oldu.
    EPDK’YA ANLATTILAR
    Doğalgaz dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile yaptıkları görüşmelerde, doğalgaz sektörüne ilişkin sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırıyor. Bu toplantıların birinde sektör temsilcileri, kaçak doğalgaz kullanımı hakkında bilgi verdi. “Dudak uçuklatan” kaçak yöntemlerine de değinildi. Büyük bir kentin doğalgaz dağıtım faaliyetlerini yürüten şirket, kaçak doğalgaz kullandığı konusunda bulgular olan bazı abonelerle ilgili tarama yaptı. Denetimde, yanlış ölçüm yaptığı belirlenen doğalgaz sayaçları söküldü. Sayaçlar, kalibrasyon ve test için ilgili birimlere yönlendirildi.

BAL DÖKMÜŞLER
    Uzman ekipler, sayaçlar üzerinde inceleme yaptı. Bir sayacın hemen her yanında, yapışkan bir madde tespit edildi. Bu maddenin, abonenin kullandığı doğalgazın ölçümünü yapan diskin (ya da ilgili parçanın), ağır hareket etmesi için döküldüğü belirlendi. Ekibin, araştırmaları sonrasında bu yapışkan ürünün, bal olduğu ortaya çıkarıldı. HABERTÜRK’ün görüşüne başvurduğu sektör temsilcisi, bu olayın son derece çarpıcı bir yönü olduğunu belirterek, “Biz de bu nedenle ilgililerle paylaştık. Bunun gibi başka çarpıcı kaçak yöntemleri de var. Ancak, bunların açıklanması özendirici etki yaratabilir” dedi.
    MERKEZDEN TAKİP EDİLİYOR
    Doğalgaz dağıtım şirketleri, abonelerinin çektiği doğalgaz miktarını, merkezlerinde bulunan otomasyon sistemi aracılığıyla anlık izleyebilir. Sektör temsilcileri, “Sisteme giren ve tüketilen gaz miktarı bellidir. Her bir abonenin çektiği ya da tükettiği gaz anlık görülür. Sisteme çıkan gazla, tüketimi ölçülen gaz arasında fark oluşması halinde sistem, soruna dikkat çeker. Olaya müdahale edilir” dedi.
    İĞNEYLE DELME YÖNTEMİ
    Sektör temsilcileri, bal dışında başka bazı kaçak yöntemlerinin de görüldüğünü söyledi. Buna göre bazı aboneler de sayaçların altını ya da üstünü deliyor. Buradan bir pim ya da iğne yardımıyla tüketimi ölçen diske müdahale ediliyor. Diskin dönmesi engelleniyor. Sayaç ölçüm yapmıyor ve tüketimi göstermiyor.

2. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    hayal gücü yüksek vatandaş :) gerçekten yuh :)

3. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83
    Yuh artık ya bu kadarına da pess !

Doğalgaza "bal dökmüşler!" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Doğalgaza İndirim Geliyor

Doğalgaza İndirim Geliyor

Yüzde 20'yi bulması beklenen indirim petrol fiyatları ve döviz kurlarında yaşanan düşüşe bağlanıyor. Doğalgaza ilk indirim Ocak`ta yapılacak. Yüzde 20'yi bulması beklenen indirim petrol fiyatları ve döviz kurlarında yaşanan düşüşe bağlanıyor. Enerji Bakanlığı, Ekim ayında yapılan yüzde 23 zammın ardından yeni yılda fiyatların aşağıya çekileceğini açıklamıştı. Enerji Bakanlığı, Hazine ve...
  2. Doğalgaza indirim geliyor

Doğalgaza indirim geliyor

Bir yılda yüzde 73 zamlanan doğalgaza yeni bir indirim hazırlığı gündemde. Enerji Bakanlığı ve Hazine çevrelerinden edindiği bilgiye göre yılın ikinci büyük indirimi Mayıs ayında yapılacak. Yüksek Planlama Kurulu (YPK)'nun onay vermesi halinde daha erkene de çekilebilecek. Doğalgaz fiyatları YPK kararıyla her ay petrol, döviz, faiz ve enflasyon gibi maliyetler dikkate alınarak yeniden...
  3. Doğalgaz ve elektrikte indirim

Doğalgaz ve elektrikte indirim

1 Mayıs'tan itibaren yeni tarife geçerli olacak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen, ''Hem doğal gazda hem elektrikte fiyatların yukarı doğru değil, aşağı doğru gideceğini söyleyebilirim'' dedi. Çimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal gaz indirimi konusunu şeffaf bir şekilde yürüttüklerini belirterek, doğal gazda 2008 yılının Temmuz ayından itibaren maliyet...
  4. Doğalgazda indirim sürecek

Doğalgazda indirim sürecek

Başbakan Erdoğan, konutlarda yüzde 25 sanayide yüzde 26 olan doğalgaz indiriminin süreceğini açıkladı. Kabine revizyonunu açıklamak üzere basının karşısına çıkan Başbakan Erdoğan, doğalgaz indirimiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Doğalgazda yapılan indirimin dün geç saatlerde açıklandığını belirten Erdoğan yapılan son indirimlerle 2009’un ilk 4 ayında doğalgaz fiyatlarında...
  5. Bal Dök (De) Yala Deyiminin Anlamı

Bal Dök (De) Yala Deyiminin Anlamı

Bal Dök (De) Yala Deyiminin Anlamı nedir bana bu deyimin açıklamasını yapar mısınız?

Sayfayı Paylaş