gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Doğmamış Çocuğa Mektup - Özet - Oriana Fallaci

Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

anneden çocuğuna mektup çocuğa mektup örnekleri bebeğini kaybeden annenin mektubu KITABIN ÖZETI :
    Yazar, bir kadının gayri meşru bir çocuğu dünyaya getirip getirmemekle başlayan bocalama içinde çocuğa hamile kaldığı andan itibaren çocuğuyla ana rahminde olan diyalogunu anlatıyor. Öncelikle kadın çocuğunu doğurup doğurmamakla kararsızlık içinde, evli olmayan bir bayanın çocuk doğurmasına toplumun bakış açısının değerlendirmesini düşünerek başlıyor. Sonra dünyaya getirmeye karar veriyor. İlerleyen zaman içinde çocuğuyla konuşmasında, dünyaya geldiği takdirde yasamın zorluklarından bahsediyor. Dünyaya kız olarak gelirse bunu bir bahtsızlık olarak değerlendiriyor. Dünyada hep erkeklerin ön planda olduğunu belirtiyor. Bunun örneklerini de ilk yaratılmışın Adem adında bir erkeğin, ateşi bulan Pronetheus'tan, ilk uçmaya kalkan Icartus'a ve son olarak kutsal ruhun oğlu İsa’dan örneklerle açıklıyor. Ama erkek olarak doğarsa ezilmekten, horlanmaktan, karanlık bir sokak arasında tecavüzden kurtulacağını anlatıyor.
    Bu arada çocuğun babasına telefonla hamile olduğunu söylüyor. İlk aldığı cevap çocuğu ne zaman aldıracağını söylemesiydi. Oysa o çocuğunu doğurmaya karar verdiği için telefonu hemen kapatıyor. Çocuğuna babasının onu istemediğini belirtiyor. Onu dünyaya getirmeye karar verdiği için is yerinde patronuyla olan diyalogunda isini kaybetme ve isinde yükselme riskini anlatıyor. Yalnız yasadığı için hamileliğin hiç de kolay olmadığını belirtiyor. İlk önceleri çocuğunu açmamış bir çiçeğe, dördüncü haftasında kanatları belirginleşen bir balığa, altınca haftasında yavaş yavaş belirginleşmeye başladığını belirtiyor. Kendi anne ve babasına çocuğunu haber veriyor ve karsı çıkacaklarını düşünse de doğurması gerektiğini onlardan duyunca çok mutlu oluyor. Sekiz haftalık olunca ultrasondan çıkan fotoğraflarını kesiyor ve onları hayran hayran seyrediyor. Kahramanımız daha doğmamış olan çocuğuyla diyaloglarında dünya üzerinde olan savaşlardan, bu savaşlar sırasında insanların aç kalmasından, aç kalmamak için insanların hırsızlık yapmak zorunda kaldıklarını ve bu yüzden Hitler ordusu tarafından öldürülmelerini, kendisinin de para kazanmak için askerlerin kirli donlarını yıkamak zorunda kaldığını anlatıyor.
    En önemlisi kendisi terk edildiği için, aşkının gerçek sevdiğinin olmadığını belirtiyor.
    Zaman içinde rahimde altıncı ayini dolduran bebek; annesinin kendisine dikkat etmemesi, isi için uzun uçak yolculukları, bozuk yollarda yapılan kara yolculuklarından ve çeşitli nedenlerden dolayı bebek daha dogmadan ölüyor.
    Son bölümünde ise anne ve babasının, çocuğunun babasının, kendi arkadaşının, doktorunun ve patronunun yargılamaları sonucunda annenin kendisini suçlu olduğu kanısına varmasını anlatıyor. Annenin, rahminde ölü olarak bulunan bebeğinden ayrılamaması ve ayrılmadığı zaman kendisinin de hayatini kaybedeceği vurgulanıyor.
    Annenin bebekle olan son konuşmasında bebeğine neden dünyaya gelmediğini ve neden kendisini yalnız bıraktığını bebeğine soruyor. Bebeğin anneye cevabi ise su oluyor “ Bana dünyadaki hayatla ilgili güzel olan bir şey anlatmadın ki. Hep savaşlardan, ihanetlerden, çirkinliklerden bahsettin. Böyle bir dünyaya gelmenin ne anlamı var ki?” diyor. Hiç dünyaya gelmek istemiyor ve rahimde yaşamını yitiriyor ve annesi de ondan ayrılamadığı için o da hayatini kaybediyor.

Doğmamış Çocuğa Mektup - Özet - Oriana Fallaci konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. doğmamış meleklerınıze mektup yazın.

doğmamış meleklerınıze mektup yazın.

kürtaj olan bebeğin mektubu video BebeĞİm Benİm , Olurda Hanİ BİrgÜn Bana Gelİrsen Avazim Çikana Kadar BaĞirip Herkeze Duyuracam .annee Oluyorum ,bebeĞİm Gelİyor.anneme Haber VereceĞİm ''anne Bende Anne Oluyorum'' Dİye. Sonra İkİ Yildir Senİ Bikmadan Beklİyen Babana Haber VereceĞİm SÜprİzler Yaparak.kİm Bİlİr Belkİ AĞliyacaĞim Ama Mutlulukdan Olacak BebeĞİm.bu Sefer Goz YaŞlarim YanaĞimi...
  2. doğmamış çocuğa mektup..!!!!

doğmamış çocuğa mektup..!!!!

doğmamış bebeğe mektup doğacak bebeğime mektup yeni doğacak bebeğe çocuğa DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA MEKTUP “Hayat öylesine güç bir çaba ki çocuk . Her gün yeni baştan başlayan bir savaş… Mutluluk anları ise kısacık kesitler , sonradan bedelleri acıyla , fazlasıyla ödenen …” “Çoğu kez hemen hemen her zaman yenilgiye uğrayacaksın . Ama cesaretini yitirmemelisin . Savaşmak kazanmaktan çok daha iyi...
  3. doğmamış çocuğa...

doğmamış çocuğa...

Önce bir adam girecek yüreğime.Beni tamamlayabilecek…Beni çoğaltabilecek….Beni çoğaltırken yüreğini akıtabilecek…Yüreği yüreğimde gezinirken,Bir cenin düşecek sevgi rahmime…Sen düşeceksin ana yüreğime…Senden önce sevgim büyüyüp güçlenecek...Bu güçle sana dair umutlar yeşerteceğim...Sen umudum olacaksın,Umutların köreldiği bu koca dünyada...Sen dünyam olacaksın…Kalabalığın ortasındaki...
  4. Doğmamış bebekten mektup

Doğmamış bebekten mektup

doğmamış bebekten mektup doğmamış bebeğe mektup bebekten babaya babaya bebeğin babasına mektubu DOĞMAMIŞ BEBEKTEN MEKTUP (okurken gözyaşalrımı tutamadım) Sevgili anneciğim, Henüz beni görmediğini biliyorum. Aynı zamanda ne kadar merak ettiğini de… Aslında bende seni merak ediyorum. Seninle ilgili bazı konularda fikir sahibi oldum diyebilirim. Ne yersin, ne içersin biliyorum çünkü...
  5. Doğmamış bebekten güldüren mektup:)

Doğmamış bebekten güldüren mektup:)

Doğmamış bebekten güldüren mektup:) Müstakbel anne ve baba, Bir anlık zevk uğ...runa beni dünyaya getirmekten siz her ne kadar mutlu gözükseniz de benim fikrimi almamış olmanız bana yaptığınız ilk terbiyesizlik. Gelmeme az bir süre kaldı. Sürekli benim için bir şeyler alıyorsunuz. Oysa ki ben kendi kıyafetlerimi kendim seçmek isterdim. Etti ikinci bir terbiyesizlik. Fotoğraf makinesine...

Sayfayı Paylaş