Doğru eş seçme....

Ariza

Yeni Üye
Üye
Doğru eş seçme....
doğru eş seçme doğru eş seçme video seçmek
Zengin bir tüccarın 4 eşi vardı, her nedense tüccar 4.eşini çok seviyor ve ona ihtimam gösteriyordu. Bundan dolayı ona en güzel elbiseleri ve en güzel seyleri alip vermeye calısıyordu.

3.eşini de en az 4. kadar seviyordu, okadar güzeldi ki onunla guru duyar ve onun herkesin görmesini isterdi, ancak baska bir adamla kacar diye de heran endişe duyar ve korkardı.

2.eşini de severdi, o kendisnin hep sirdaşıydı, nezaman ihtiyacı olsa o hep yanında olurdu. Bir problemi olsa, bir sıkıntıya düşse hemen ona daışırdı. Eşlerinin icinde en güvendiği oydu.

1.eşinin durumu farklıydı.Servetini, işini ve ailesini kurmakta onun önemli katkıları olmuştu. Ancak zengin tüccar ona aşık degildi. Her nekadar tüccar onu sevmiyorsada 1.eşi tüccarıçok derinden seviyordu ama adam bunun hicbirzaman farkında olmadı, en az ilgilendiği oydu, hatta zaman zaman onu tamamen unuttuğu bile oluyordu.

Birgün tüccar amansız bir hastalığa yakalandı, çok gecmeden kendisinin yakında öleceğini anladi. Sahip olduğu lüks yasamı ve 4 eşini düşünerek; "4 tane eşim ve lükse bir yasamım var yakında öleceğim ve yapayalnız kalacağım" diye söylendi.

4.eşini yanına cağırdı ve "sana hep en güzel şeyleri aldım hep senin en güzel olmanı sağlamaya calıştım ama şimdi ölüyorum ve öbür dünyada yalnız kalmak istemıyorum, benimle birlikte gelirmisin? " diye sordu.
"Kesinlikle olmaz" diye cevap verdi karısı başka hicbirsey söylemeden odayı terk etti.
Bu cevap tüccarın kalbini keskin bir bıçak gibi kesti.

"3.eşimi de en az onun kadar seviyorum" diye düşündü ve aynı soruyu 3.eşine sormaya karar verdi. "Hayatım boyunca seni çok sevdim ve hep seninle gurur duydum artık ölüyorum, öbür dünyaya giderken bana eşlik edermisin?" diye sordu.
3.eşi "hayır" dedi ve devam etti " hayat çok güzel ve devam ediyor artık başka biriyle olmak istiyorum, sen ölür ölmez evlenip başka birisinin olacağım."
Tüccar da hep bundan korkmuştu, aldığı cevap kalbini buz gibi yaptı.

Caresiz ayni soruyu ikinci eşine sormaya karar verdi, o hep kendisine yardim etmiş idi en güvendiği oydu.
"Herzaman bana yardım ettinyine yardımına ihtiyacım var, ölüyorum ve yalnız kalmak istemiyorum, benimle birlikte gelirmisin?" diye sordu.
2.eşi "benden bunu isteme yaşadığın sürece sana her türlü yardımı yaparım, hatta mezarına kadar sana eşlik de ederim ama bundan fazlasını benden isteme" diye cevap verdi.
Bu cevap tüccarı kalbinden vurulmuş gibi perişan etti. Tüccar caresiz bir şekilde düsünürken...

"Ben seninle geleceğim, nereye gidersen git seni hiç bırakmayacağım" diye bir ses duydu. Kafasını kaldırdı ve sesin geldiği yöne doğru baktı.
1.eşiydi.....bakımsızlıkdan ve iyi beslenememekten dolayı oldukca zayıflamış olduğunu fark etti.
Tüccar içini cekti ve 1.eşine "sana zamanında çok iyi bakmam gerekirdi,çok özür diliyorum" dedi sesizce.

Zengin tüccarın durumu ortada ama aslında hepimiz bu tüccar gibi hayatımızda 4 tane eşe sahibiz.

4.eş: Bedenimizi temsil etmekdedir, onu severiz ve o güzel görünsün diye ona ihtimam gösteririz ama ölürken onu öbür dünyaya götüremeyiz.

3.eş:Dünyada sahip olduğumuz şeylere, servertimize ve statümüzü temsil ediyor. Öldüğümüzde onlar hemen başkalarının olu verir.

2.eş:Ailemizi ve dostlarımızı temsil ediyor, bize nekadar yakin olurlarsa olsunlar sadece mezara kadar bize yardım edebilirler ondan sonrasına gücleri yetmez.

1.eş ise ruhumuzu temsil ediyor şan, söhret, mal mülk uğuruna o ihmal edilen varlığımız.

Evet bu dünyadan giderken sizinle birlikte gelecek olan tek şey ruhunuzdur, umarım ölüm gelene kadar ona ihtimam gösterir,adaletli dürüst ve iyi bir insan olarak oun güçlü ve temiz kalmasını sağlarsınız....

Son düzenleme:
Geri