gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Doğum Günü Kutlamak Günah mı?

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

dini sorular ve cevapları doğumgünü kutlamak caizmi doğumgününü kutlamak günah olurmu

Kişilerin doğdukları gün kutlanan doğumgünlerini kutlamanın dinimizde yeri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken dini bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Siz de doğumgünlerini kutlamanın günah olup olmadığı hakkında merak ettiklerinizi aşağıda ki sizlerle paylaştığımız bilgilerden öğrenebilirsiniz.

Doğum günü kutlamalarını yapılış amacı ve doğurduğu sonuçları açısından değerlendirmek gerekir. Bu kutlamalarda amaç, bir kişinin doğmuş veya o anda kutlamış olduğu yaşa gelmiş olmasının sevincini çevresi ile paylaşmaktan, bir araya gelip hoşça vakit getirmekten ibaret ise kutlamanın meşru ölçüler içinde yapılması şartıyla makul ve caiz olduğu söylenebilir. Fakat yılbaşı eğlence ve kutlamalarında olduğu gibi, bu tür kutlamaların yabancı kültüre imrenme ve taklit unsurları galip gelirse, kutlamalarda meşru ölçüler dışına çıkılırsa sakıncalı olacağı tabiidir.” (H. Yunus Apaydın, Diyanet İlmihal: II, İslam Ve Toplum, s: 483)

Doğum Günü Kutlamak Günah mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. doğum günü kutlamak  caiz midir

doğum günü kutlamak caiz midir

doğum günü kutlama mekanları islamda doğum günü kutlamak islam dininde dini mesajları rüyada kutlamak dinimizde yaş kutlaması diye bir uygulama yoktur.ancak her yıl ömür takviminden kopan yaprağın nelerle dolu olduğuna bakmalı.onun muhasebesini yapmalı. kıyamet günü gelmeden kendimizi hesaba çekmeliyiz.tövbe etmeliyiz af dilemeliyiz.her yaş yılının bir öncekine nazaran daha olgun daha karlı...
  2. Sevgilime doğum günü mesajları arıyorum kızlar var mı

Sevgilime doğum günü mesajları arıyorum kızlar var mı

Kızlar sevgililere özel doğum günü mesajları arıyorum. Yarın yani pazar günü sevgilimin doğum günü ayrıyız da o eskerde ona bari mesaj atayım diyorum. Acaba çok anlamlı ve güzel bir mesaj atmak istiyorum. Ne yazmalıyım arkadaşlarım. Tüm mesajlar yada sözler kifayetsiz kalır aşkımın yanında ama yinede yazmak istiyorum. Uzaktayız ne yapim.
  3. İstanbul'da Doğum Günü Kutlamak İçin Gidilebilecek Mekanlar

İstanbul'da Doğum Günü Kutlamak İçin Gidilebilecek Mekanlar

Bu konu; İstanbul'da doğum günü kutlamak için gidilebilecek mekanlar hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yakınlarda doğum gününüz varsa ve İstanbul'da oturuyorsanız, bu konu tam size göre. Küçük bir kutlama, doğum günlerinde sevdiklerinizle hep birlikte olabilmek için bir fırsat olabilir. İstanbul'da hem nezih hem de şık mekanları sizler için derledik. Gönlünüzce bir gün...
  4. tırnak yemek günah mı

tırnak yemek günah mı

kızlar ben tırnağımı yemeden asla ama asla yapamıyorum duramıyorum. Bu yeme alışkanlığını yaşayan başka arkadaşlarımız var mı ? birde tırağımızı yersek günah oluyomu mu ve neden tırnak yiyiyoruz
  5. Doğumda günahlar afolur mu?

Doğumda günahlar afolur mu?

Doğum zahmeti ve sıkıntıları günahlara keffaret olur. Mümin için en küçük sıkıntı dahi günahların affına vesiledir. Doğum da çok zahmetli olduğu için günahların affına vesile olması umulur. Ancak kadının tüm günahları bağışlanır gibi kesin bir yargıda bulunulamaz. Sual: Doğum esnasında ölen Müslüman kadın, şehit olur mu? CEVAP Evet, şehit olur. Şehidin, farz borçları ve kul hakları hariç bütün...

Sayfayı Paylaş