gebe
  1. cücük

cücük Forum Okuru

Dogum izni

Konu, 'Kamu Hukuku' kısmında cücük tarafından paylaşıldı.

Sevgili Meleklerim, ben yurtdisinda yasayan bir melegim ve türkiyenin yasalarini ve kurallarini tam bilmiyorum.

Benim dogum izni hakkinda bilgiye ihtiyacim var.

Almanyada dogum iznine erkeklerde ayrila biliyor. Burada dogum izni süreci toplam 3 Yil.

Ama esler arasindada paylasim yapa biliyorlar, mesele dogumdan sonraki ilk 1,5 yilini kadin aliyor. Sonrada öbür 1,5 yilinida erkek ala biliyor.
    Türkiyedeki erkek memurlarinda böyle bir hakki varmi?

Yani benim esim Türkiyede devlet memuru, ben simdi hamile kalsam esim dogum iznine ayrilma hakki varmi?

2-3 yil kadar?

Bana bu konuda yardimci ola bilirmisiniz?

Simdiden Allah c.c. sizden razi olsun

2. cücük

cücük Forum Okuru

ya kizlar bana kimse yardimci olamiyormu?

3. cücük

cücük Forum Okuru

Yokmu türkiyede yasayan ve birazcik bu konu hususunda bilgisi olan su koskocaman Mekanda?

4. AV. GÖKHAN ARICAN

AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Sayın cücük,
    4857 sayılı İş Kanunu’nda “karısı doğum yapan erkek işçiye” doğum izni verilmesine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebeple SGK’lı çalışanlara ait kanunen düzenlenmiş bir babalık izni uygulaması yoktur. Ancak bazı iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi, işyeri yönetmelikleri veya işyeri iç prosedürleri ile 2-3 günlük ücretli veya ücretsiz babalık izni verildiği görülmektedir.

Doğum izni konusunda, devlet memurları ve gazeteciler için yasal düzenleme bulunduğu için babalık iznini kullanabilmektedirler.

Erkek memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni verilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölebilir. Anne analık izni kullanırken ölmüş ise, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.*

Gazeteciler ise çocuğu dünyaya geldiği zaman üç gün olağanüstü ücretli izine hak kazanır. Gazetecilerin bu izinleri senelik izinden sayılmaz.

Birçok ülkede babalara da doğum izni kullandırılmasına yönelik düzenlemeler bulunmaktayken, İş Kanunu'muzda bu yönde herhangi bir düzenleme yapılmaması üzücüdür.

*Analık izni: Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.

Dogum izni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Doğum İzni

Doğum İzni

ssk doğum izni doğum raporu formu sonrası izin 2009 öncesi izni sonrasına aktarma sonrası ücretsiz izin 2009 Çalışan anne adaylarının doğum izinleri hakkında bilinçli olması, gerekirse doktorunu zamanı geldiğinde uyarması son derecede önemlidir. Bir takım dalgınlıklar sonucu doğum izin gününüzün geçmesi kanuni olaral izinli olduğunuz dönemin yanmasına sebebiyet olabilir. Emekli sandığı ve...
  2. Dogum Methodlari!!!

Dogum Methodlari!!!

kafatasında şişlik bebek kafasında şişlik bebeklerde kafada bebeklerin kafasında Normal doğumun avantajları Kadınlar genelde doğumdan dolayı tedirginlik yaşar, ağrılardan ve kontrolü kaybetmekten korkarlar. Christina Sattler �Ben önce her kadını normal doğum yapması için ikna etmeye ve korkusunu almaya çalışıyorum.� Münih şehiriçi üniversitesi kadın hastanesi başhekimi olan Bayan Christina...
  3. komik dogum

komik dogum

ben ikizlerime hamileydim son aylarımız zor geçti hastanede yata yata.o gün birdenyatıyorudum annamlerde tabi birden suuym boşalınca ne yapcegimizi sapııtık benimle kimse gelmdi doguma bi babam..:)çünki hepsi evdekilerin şoktan biribirlerine girimişler ev vahşet kan heryer.neyse babamla giitk biz asansöre bindik tabi ebni aşgıda halimi görüp kimse ne oluyo demio hastahanede yol şurda kaderş...
  4. SUDA DOGUM

SUDA DOGUM

kızlar selam 3 aylık hamileyim antalyadan yazıyorum:) suda dogum yontemi ile dogum yapmak istiyorum ama aylardır arastırıyorum karar veremedim hala antalyada sadece jinefemde unite var suda dogum ile bebek dunyaya getireniniz varsa goruslerınızı almak ısterım :) şimdiden tesekkurlerrrrrr
  5. Erken dogum

Erken dogum

Merhaba arkadaslar ben burda yeniyim.Bende gebeliyin 7 ayinda tansyon yukseldi idrarda proteyin yukseldi ve sezeryanla bebeyimi aldilar bebeyim 15 gun yasadi sonra melek oldu.Aranizda boyle olani varmi.ikinci kes hamile kalirsam yine ayi seymi olur ben cok korkuyorum.Bilgilerjnizi paylasirsaniz menun olurum

Sayfayı Paylaş