gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Doğum kontol hapının adet ağrılarına faydası

Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

Sevgili Melekler, Adet sancısı ağrısı çekenler için öncelikle doktorunuzla görüşmenizi, aksi takdirde ağrılar için önemli bir durum oluşmamışsa doğrum kontrol hapı kullanabilirsiniz. [​IMG]

Düzenli kullanımda doğum kontrol hapları:

* Adet döngüsünün düzenli olmasını sağlarlar.

* Adet kanamasının miktarını azaltarak gereksiz kan kaybını önlerler.

* Adet öncesi gerginlik belirtilerini azaltırlar ve bu etkileriyle PMS hastalığında (adet öncesi gerginlik sendromu) tedavi amaçlı olarak kullanılırlar.

* Adet sancısı, doğum kontrol hapı kullananlarda daha az sıklıkla görülür.

* Hap kullanan kadınlarda akne (sivilce) ve tüylenme daha az sıklıkla görülür.

* Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim kanseri ve yumurtalık kanseri çok daha az sıklıkla görülür.

* Gebelik oluşma riskinin azalması dış gebelik ortaya çıkma riskinin de azalmasını sağlar.

* Yumurtlama süreci baskılandığından hap kullanan kadınlarda işlevsel yumurtalık kistleri de daha az görülür. Bu etki düşük doz doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda çok güçlü değildir.

* Hap kullanan kadınlarda fibrokistik meme sorunu daha az görülür.

* Doğum kontrol hapları pelvik enfeksiyon gelişme riskini azaltırlar. Bir yıllık kullanımda pelvik enfeksiyon riski en az %50-60 oranında azalır ve bu durum hap kullanıldıkça devam eder. Bu etki muhtemelen doğum kontrol haplarının içerdiği progesteron hormonu türevi maddenin rahimağzı salgısını bakterilere karşı daha az geçirgen hale getirmesiyle ilgilidir. Bazı çalışmalar hap kullanımına bağlı olarak rahimağzında erozyon ("yara") geliştiğinde bölgede klamidya bakterilerinin daha kolay çoğalabildiğini göstermiş olsa da bu durum henüz kanıtlanmış değildir.

* Hap kullanan kadınlarda mantara bağlı vajinit dışında kalan diğer vajinit türlerinin daha az sıklıkla görüldüğü saptanmıştır.

* Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda endometriyozis daha az sıklıkla görülür ve endometriyozis hastalığı olan kadınlarda belirtiler daha hafif seyreder.

* Doğum kontrol hapı kullanımının miyomlara karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir.

* Hap kullanımı romatoid artrit hastalığı ve ateroskleroz ("damar sertliği") gelişme riskini azaltır.

* Hap kullanan kadınlarda kemik yoğunluğu daha yavaş azalır. Bu etki düşük doz doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda çok güçlü değildir.

Doğum kontol hapının adet ağrılarına faydası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. adet ağrılarınıza son!!!

adet ağrılarınıza son!!!

Formülü: Bir Efervesan Tablet, Asetilsalisilik asit 0.330 g, Askorbik asit (Vitamin C) 0.200 g içerir. Farmakolojik Özellikleri: Efervesan olduğu için daha kolay absorbe edilir. Katı haldeki asetilsalisilik asitten daha iyi tolere edilir. Asetilsalisilik asit, plazmada aktif metaboliti salisilik aside hidrolize olur. Salisilik asit, büyük oranda plazma proteinlerine bağlanır. 2-4 saat...
  2. Doğum kontrol haplarında zararlar

Doğum kontrol haplarında zararlar

Meleklerim doğum kontrol haplarının zararlarını hepimiz biliyoruz ama bilmeyenler elbette vardır.Hadi bakalım ozaman doğum kontrol haplarının zararları nelermiş :tik: Kadınların yanlış eş seçmesine yol açabiliyor! Bilim adamları, doğum kontrol haplarının, kadınların yanlış eş seçmelerine neden olabileceğini öne sürdü. Araştırmacılar yaklaşık 100 kadın üzerinde yapılan denemelerde,...
  3. adetlerim çok düzensizdi doğum kontrol hapı kullandm

adetlerim çok düzensizdi doğum kontrol hapı kullandm

Merhaba benim evlenmeden adetlerim çok düzensizdi doğum kontrol hapı kullandm uzun birsüre evlendikten sonra bıraktm. Evlilimn 2.ayında hamile kaldım ama hiçbirkimse istemediği için aldırmak zorunda kaldımki çok çüçüktü zaten. şimdide nisan 23.ünde en son adet tarihim olmadım dün beta yaptırdım 2,39 dediler tam sınrmış negatif pozitif hiçbi cvp veremediler acaba nedir??
  4. adet başlamadan olan ağrılar

adet başlamadan olan ağrılar

eylülde 13 yaşıma girecem daha adet görmeye başlamadım . bugün sabahtan berim karnımın alt kısmınlarında aşırı olmasada baya ağrı var acaba adet mi görmeye başlıcam
  5. doğum kontrol hapı adet gecikmesi

doğum kontrol hapı adet gecikmesi

iyi günler ben 1 yıldır doum kontrol hapı kulanıyorum yasmin bırakalı 3 ay oldu hala adet olmadım test yaptım negatif hamile olasılım varmıdır yinede

Sayfayı Paylaş