gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Doğum Kontrol Bantı

Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

doğum kontrol bantı, nedir, nasıl kullanılır, hangi yöntem, zararları, faydaları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Doğum kontrolünün bilincinde olan her birey bu konuda tedbirini almakta,kendisine en uygun yöntemi seçerek uygulamaktadır.Bu yöntemlerden biri de doğum kontrol bantlarıdır.

Doğum kontrol bantları nomegestromin ve etinil östradiol içermektedir. İki hormon kadında yumurtlamayı ve adet dönemini düzenli hale getirir. Bantlar 3 hafta olarak devamlı kullanılır ve sonrasında bie hafta çıkartılır. Bantlar doğru kullanıldığı zaman yüzde 99'a kadar etkili olur.

Buna karşın doğum kontrol bantları östrojen ve progestin hormonu içerdiği için bazı ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu sağlık sorunları içinde kalp krizi, kan pıhtılaşması, inme ve karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları sayılabilir. Bu problemle karşılaşma ihtimali 34 yaş altındaki kadınlarda düşüktür.

Doğum kontrol bantlarının bazı yan etkilere sebep olduğu söylenir. Bahsedilen bu yan etkiler baş ağrısı, göğüste ağrı, mide bulanması, kusma ve ağrılı adet dönemidir. Doğum kontrol hapı kullanmakta olan kadınlarda yan etkiler doğum kontrol bandı kullanan kadınlarda olduğu kadar sık görülmez.

Doğum Kontrol Bantı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. doğum kontrolünde diyafram uygulaması

doğum kontrolünde diyafram uygulaması

diyafram diyafram resmi DİYAFRAM UYGULAMASI Diyafram uygulaması Diyafram rahim ağzını örten, kenarları sert, kauçuk bir araçtır ve vaginaya yerleştirildiğinde, bir daire şeklini alır ve serviksin 'girişini'...
  2. Doğum kontrol haplarında zararlar

Doğum kontrol haplarında zararlar

Meleklerim doğum kontrol haplarının zararlarını hepimiz biliyoruz ama bilmeyenler elbette vardır.Hadi bakalım ozaman doğum kontrol haplarının zararları nelermiş :tik: Kadınların yanlış eş seçmesine yol açabiliyor! Bilim adamları, doğum kontrol haplarının, kadınların yanlış eş seçmelerine neden olabileceğini öne sürdü. Araştırmacılar yaklaşık 100 kadın üzerinde yapılan denemelerde,...
  3. Yaz doğum kontrol hapı kullananlar bana bir bakın

Yaz doğum kontrol hapı kullananlar bana bir bakın

Selam kızlar ben Yaz doğum kontrol hapı kullanıyorum ama adetim kullandığımdan günden beri düzensiz iki güne bir leke görüyorum ve normal adet görmedim yani lekeler haricinde adet yok. Acaba bu yaz doğum kontrol hapını nasıl kullanacam, kullanan varsa bana bilgi versin!
  4. doğum kontrol hapı içenler

doğum kontrol hapı içenler

merhaba hanımlar benim sorum şu şekilde olacak bir süredir doğum kontrol hapı kullanıyorum acaba hap kullanırken hamile kalırmıyım şu an bebek düşünmüyoruz yinede korkularım var sanki hamile kalacakmışım gibi hç hap kullanırken hamile kalan duydunuzmu

Sayfayı Paylaş