gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Doğum Kontrol Hapları

  Konu, 'Gebelik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Doğum Kontrol Hapları Hazırlayan: Dr.Serdar HEPGÜL

  1. Doğum Kontrol Hapları

  Vücudumuzda doğal olarak bulunan, yapılması ile adetlerinizin düzenini kontrol eden hormonların, sentetik şekillerini içerirler. Bu hormonlar östrojen ve progesteron hormonlarıdır.

  Bir çok doğum kontrol hapları, kadın yumurtalıklarından, yumurtanın serbestlenmesini önler, yumurtlamayı engellerler. Yumurta olamayınca da spermler tek başlarına döllenmeyi gerçekleştiremezler.


  2. Ne Kadar Güvenlidir?

  Doğum kontrol haplarının kullanılması %97-99 oranında koruyuculuk sağlar. Ancak ilişki ile bulaşan hastalıklara karşı bir koruyuculuğu yoktur.


  3. Nasıl Kullanılır?

  Her gün aynı saatte bir hap yutulmalıdır. Tek bir gün içilen hapın hiç bir etkinliği yoktur. İlaçların prospektüslerinde yazıldığı gibi başlanması ve devamı gerekir.

  Kullanımın ilk 6 ayında ve daha sonra da, yılda en az bir kez jinekolojik muayene önerilir. Herhangi bir neden ile de bir doktora başvurduğunuzda Doğum Kontrol Hapı kullanmakta olduğunuzu belirtiniz.


  4. Avantajları Nelerdir?

  Gebeliğin önlenmesinde çok etkindir.

  Kolay kullanılır.

  Münasebet öncesinde yapılacak herhangi bir hazırlığı yoktur.

  Adet aralıkları kısalabilir, daha hafif geçebilir.

  Daha az adet öncesi gerginlik, akne, demir eksikliği, kansızlık ve Romatoid Artirit görülür.

  Bazı yumurtalık ve rahim duvarı kanserlerine ve pelvik enfeksiyon hastalığı denen bir hastalık grubuna karşı, bir miktar koruma sağlar.

  Daha az dış gebelik görülür.


  5. Kimler Kullanmamalıdır?

  35 yaş üzerinde iseniz ve günde 15 ten fazla sigara içiyorsanız.

  Her gün aynı saatte ilaç alamayacaksanız.

  Sebebi anlaşılamayan vaginal kanamalarınız varsa.

  Kan pıhtılaşma anormalliği varsa.

  Karaciğer hastalığı olanlar.

  Kalp hastalığı olanlar.

  Meme veya rahim kanseri olanlar.


  6. Olası Sorunlar Nelerdir?

  Her gün aynı saatte hap almak unutulmamalıdır.
  Emzirme dönemlerinde kullanılamaz.


  Yan Etkiler


  Geçici düzensiz adet kanaması gibi kanamalar,

  Kilo alma olasılığı,

  Baş ağrısı,

  Bulantı,

  Göğüslerde hassasiyet,

  Ruhsal değişimler.


  Bu yan etkiler genelde 2-3 ayda kaybolur.


  7. Mutlaka Okuyunuz!

  Başlanan ilaca devam etmek ve o ay sonunda bırakarak tekrar hamile kalmak için hazır olabilirsiniz. Eğer aşağıdaki şikayetler sizde görülür ise bunlar ciddi olayların işaretleri olabileceğinden DERHAL HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ. Kendiliğinden geçmesini beklemeyiniz.


  Ciddi karın ağrısı

  Nefes darlığı ve ciddi göğüs ağrısı

  Ciddi baş ağrısı ve baş dönmesi

  Görüş bulanması, gözde şimşekler çkıyor gibi olması veya körlük

  Ciddi bacak ağrıları ve şişmesi

  Gözlerin beyaz kısmındaki ve ciltteki sarı rengin ortaya çıkması, sarılık

  Ciddi depresyon


  Bu istenmeyen durumlar çok az görülen durumlardır. Dünyada çok sayıda kadın tarafından kullanılmaktadır, siz de hekim kontrolünde güvenle kullanabilirsiniz.

   
Doğum Kontrol Hapları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum Kontrol Hapları Güzelleştiriyor

  Doğum Kontrol Hapları Güzelleştiriyor

  antiandrojen doğum kontrol hapları Tüm dünyada gebeliği önleyen en etkin ve güvenilir yöntemlerden biri olan yeni nesil doğum kontrol hapları kadınlar arasında oluşan önyargıların aksine kilo aldırmıyor, tüylenmeye yol açmıyor, akne ve ciltte yağlanmayı önlüyor. Doğum kontrol haplarıyla ilgili kulaktan dolma yanlış ve eski bilgilerden kaynaklanan önyargılar nedeniyle ülkemizde pek çok kadın bu...
 2. doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları

  doğum kontrol hapları isimleri doğum kontrol hapı isimleri hormon ilaçları kadın hapları düşük yaptıran mide ilacı Doğum kontrol hapları ya da bilimsel adıyla oral kontraseptifler (OK) tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan ve ucuz. basit ve oldukça yüksek etkili ilaçlardır. İçinde hormon olduğunun bilinmesi kadın sağlığı açısından son derece yararlı olduğu bilinen bu ilaç grubu hakkında pekçok...
 3. Doğum kontrol haplarında zararlar

  Doğum kontrol haplarında zararlar

  Meleklerim doğum kontrol haplarının zararlarını hepimiz biliyoruz ama bilmeyenler elbette vardır.Hadi bakalım ozaman doğum kontrol haplarının zararları nelermiş :tik: Kadınların yanlış eş seçmesine yol açabiliyor! Bilim adamları, doğum kontrol haplarının, kadınların yanlış eş seçmelerine neden olabileceğini öne sürdü. Araştırmacılar yaklaşık 100 kadın üzerinde yapılan denemelerde,...
 4. doğum kontrol hapı nedir?

  doğum kontrol hapı nedir?

  doğum kontrol yöntemler doğum kontrol hapları merhaba kızlar Doğum kontrol hapları günümüzde çok fazla kullanılmakta Östrojen ve progestoron hormonu içeren haplardır. Esas etki mekanizmaları yumurtlamayı engellemeleri sayesinde gerçekleşir Bu hapların hepsi hormon içerir, hormon içermeyeni yoktur bitkisel hap vardır gibi rivayetler dolassada bu mümkün değil
 5. doğum kontrol hapı içenler

  doğum kontrol hapı içenler

  merhaba hanımlar benim sorum şu şekilde olacak bir süredir doğum kontrol hapı kullanıyorum acaba hap kullanırken hamile kalırmıyım şu an bebek düşünmüyoruz yinede korkularım var sanki hamile kalacakmışım gibi hç hap kullanırken hamile kalan duydunuzmu

Sayfayı Paylaş