gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Doğum Öncesi Kursların Önemi

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

doğum öncesi kurslar doğum öncesi kursların önemi

Bilinçli ve sağlıklı annelerin yetiştireceği çocuklarla toplumumuz daha sağlıklı bireylerden oluşabilir melekler :) Bu bit,reyleri de yine bu bilinçli anneler yetiştireceğinden geleceğimiz daha temiz bir topluma emanet olacaktır. Buradan yola çıkarak ülkemizde de iyice yaygınlaşan doğum öncesi kurslar verilmektedir. Bu kurslarla ilgili olarak makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.. :tik:

Çocuklar sağlıklı olduğunda toplumda sağlıklıdır.Bu bakışla sağlıklı toplumun oluşmasında eğitimli annelerin rolü inkar edilebilir mi?. Anne bilinçli ve sağlıklıysa doğurduğu bebeğine de o bilinçle yaklaşacak sağlıklı çocuklar yetiştirecektir. Sağlığa bakış toplumsal bir eğitim konusudur. Tabi ki eğitim annelerden başlar. Özellikle hamilelik dönemlerinde annelerin bilinçli bir süreç geçirmeleri, bilinçli olarak doğuma hazırlanmaları bebek sağlığı ve anne sağlığı açısından çok önemlidir. Doğru olan annenin sağlıklı normal, doğal doğum yapması, doğumdan sonra hijyeni, bebek emzirmeyi ve bebek bakımını bilmesi lazımdır. Hatta bebek ilk yardımı konusunda bilgisi olmalıdır..

Bu gün gelişmiş teknoloji sayesinde bebeğin anne karnında iken öğrenmeye başladığını biliyoruz. Kişiliğinin yapı taşları anne karnındayken anneden öğrendikleri ile oluşur.Annenin endişeleri ve korkuları bebeğin öğrendiği ilk kavramlar olmamalıdır. “Regresyon” (hipnozla geriye gidiş) terapilerinde bebeğin ilk travması anne ile birlikte yaşadığı doğum ya da sezeryan korkuları olarak çıkmaktadır.

İstatistikler göstermiştir ki sakin ,gazsız ,huzurlu bebeklerin anneleri eğitimli huzurlu annelerdir.

Bilmediğimizden korkarız ! Eğer anne adayının hamilelik ve doğumla ilgili bilgisi yetersizse, bedeninde neler olduğunu, nasıl sonuçlanacağını bilmiyorsa annenin korkması doğaldır. Çevresindeki yine bilgisiz doğum yapmış annelerden dinlediği doğum hikayeleriyle korkuları,endişeleri artacaktır. Hamileliği ve doğumu hayatının en güzel zamanlarından biri olması gerekirken bu sürecini ve doğumunu endişe ve korkuyla geçirecektir. Hatta; doğumunda hayatı boyunca etkileneceği bir travma yaşayabilir. Doğum sonu psikozları eğitimsiz annelerde çok sık görülmektedir.

Bebek ölümlerinin önemli sebeplerinden biri annenin bebek bakımı konusundaki eğitim eksikliğidir.Özellikle anneye besleme,yıkama,yatırma,ilk yardım konularında eğitim verilmelidir.

Doğum öncesi kurslar anneye ve babaya anne sağlığı, hamilelik, doğum, bebek bakımı gibi temel eğitimleri vermelidir ve bu konuda destek olmalıdır. Kurslar bu konuda eğitim almış olan bilinçli kişiler ya da kurumlar tarafından verilmelidir.

Bugün ”Hamile eğitimi” adı altında yaptırılan egzersizler (yoga-pilates vb) eksik eğitim niteliğini taşımamaktadır. Kurslarda eğitim bütüncül olmalıdır. ”Teorik” eğitim “Pratik” eğitimle birleştirilip , bedenin bütününe hitap edebilmelidir. Bilginin tekrarlarla içselleşmesi sağlanmalıdır.

Doğum Öncesi Kursların Önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Okul öncesi eğitim ve önemi

Okul öncesi eğitim ve önemi

okul öncesi eğitimin önemi ve gerekliliği okul öncesi eğitimin gerekliliği erken çocukluk eğitiminin öncesinde okuma yazma çalışmalarının önemi anasınıfının Okul öncesi eğitimi, 0-72 ay grubundaki çocukların gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun, zengin uyarıcı çevre imkanları sağlayan, onların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişmelerini destekleyen, kendilerini...
  2. 7 yaş öncesi eğitimin önemi

7 yaş öncesi eğitimin önemi

0 7 yaş arası oyunlar AÇEV, şimdi de 0-6 yaş dönemi eğitimin yaşamsal önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefliyor. AÇEV(Anne Çocuk Eğitim Vakfı), 14 yıla yayılan yoğun birikimi sonucunda okul öncesi ve yetişkin eğitimi alanlarında uzmanlaştıktan sonra, şimdi de 0-6 yaş dönemi eğitimin yaşamsal önemi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek ve daha fazla çocuğa okul öncesi eğitim hizmeti...
  3. okul öncesi eğitim ve önemi

okul öncesi eğitim ve önemi

okul öncesi eğitimin önemi makale Okul Öncesi Eğitimi, doğumdan, zorunlu eğitim yaşına kadar, çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alınarak, çocukların sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayıcı, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, çocukların kendilerine...
  4. Okul Öncesi Dil Gelişiminin Önemi

Okul Öncesi Dil Gelişiminin Önemi

dil gelişimi ile ilgili oyunlar okul öncesi dil gelişimi okul öncesinde türkçe etkinliklerinin önemi türkçe etkinliklerinin önemi alanı ile ilgili oyunlar OKUL ÖNCESİ GELİŞİMDE DİL GELİŞİMİNİN ÖNEMİ Dil, insanların düşünce, duygu, istek v.b. yaşantılarını birbirlerine aktarabilmelerini dış dünyayı yorumlayarak kendi dünyalarına getirebilmelerini sağlar. Dil sayesinde geçmiş ve gelecek...
  5. Doğum öncesi bazı öneriler

Doğum öncesi bazı öneriler

Ağrılarınız başladıktan sonra sıvı gıdaları tercih edin. Bağırsaklarınızın boş olması doğumu kolaylaştırır. -Hastaneye gitmeden önce ılık bir duş alarak rahatlayın. -Sularınız geldiyse ayakta durmayın, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. -Korkmayın. Korku ve endişe ağrılarınızın düzenini bozarak doğumun uzamasına neden olur. -İki ağrı arasında düzenli nefes alıp vererek kendinizi ve...

Sayfayı Paylaş