gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Doğum Sonrası Uygulanan Testler

Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Postpartum dönemde (bebek doğduktan sonra) uygulanan testler Bu testler bebekte antepartum dönemde (bebek doğmadan önce) ya da doğum eylemi esnasında fetal distres gelişip gelişmediği konusunda geriye dönük bilgi verebilmeleri nedeniyle konuya dahil edilmişlerdir.

Kordon kan gazları

Bu inceleme bazı doktorlar tarafından her bebeğe rutin olarak uygulanır. Tercihen arter kanı alınarak özel ve pahalı bir cihazla değerlendirmeye tabi tutulur. Kanda oksijen, karbondioksit ve pH ölçümü dışında bir çok parametre hakkında bilgi verir. Apgar skorundan daha hassas bir inceleme yöntemidir.

Gerek Apgar skoru gerekse kordon kan gazları incelemesi fetal distres dışında birçok faktörden etkilenebilir: Anneye verilen ilaçlar, bebeğin preterm (zamanından önce) doğması ya da bebeğin sistemlerindeki anomaliler patolojik Apgar skorları ve kan gazı sonuçlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumların sadece fetal distrese bağlanması her zaman mümkün değildir.

Doğum Sonrası Uygulanan Testler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Erkeklere uygulanan laboratuar testleri

Erkeklere uygulanan laboratuar testleri

laboratuar testleri Semen Analizi Sperm örneği vermek için bir cinsel ilişki veya boşalmadan sonra en az 3 gün, en fazla 5 gün sonra (cinsel perhiz) merkezimize başvurmanız istenir. Tetkik için sperm verme saatleri hafta içi her gün ve cumartesi günleri 09:00-16:00 arasındadır. Tetkik sonucunuz size ertesi gün verilecektir. Semen analizi 3-8 hafta ara ile en az 2 kez istenebilmektedir. Daha...
  2. Erkeklere uygulanan test sonuçlarının değerlendirilmesi

Erkeklere uygulanan test sonuçlarının değerlendirilmesi

spermiogram sonuçları sperm testi sonuçları sperm testi değerleri semen test Erkek kısırlığı nedeniyle kliniğe başvuran hastanın yapılan muayenesi sonucunda öngörülen tanıyı desteklemek için bazı testler yapılır. İlk ve mutlaka yapılması gereken test semen analizi (spermiogram) dir. Semen analizi sonuçları itibarıyla hekime sorunun ne olabileceği konusunda bilgi verir. Ancak asla semen...
  3. Doğum Sonrası

Doğum Sonrası

LOHUSALIK DÖNEMİ Hamilelik dönemi vücudunuz için çok zorlu bir dönemdir. Bu süre zarfında tüm organlarınız ve uzuvlarınız limitlerinin sonuna kadar zorlanır. Mesela kalbiniz eski büyüklüğünün 1.5 katına çıkar ve yeri değişir. Damarlarınız eskisine oranla çok daha geniştir ve çok fazla kan iletir. Eklemleriniz ağırlaşan vücudunuzu taşımakta zorlanır. Aynı zamanda progestoren ve östrojen gibi...
  4. Asılama sonrası test

Asılama sonrası test

arkadaslar ben asilama yaptirali tam 1hafta oldu,meraktan idrar testi yaptirmak istiyorum,bi yandanda korkuyorum negatif cikar diye,yaptiran varmi?yoksa cokmu erken??
  5. Tüp bebek tedavisi öncesi  uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

FSH, LH, E2,TSH, PRL ile ihtiyaç duyulur ise DHEAS, Total-Testosteron hormon testlerinin uygulanması tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırıcı önemli bir rol oynar. Özellikle bazal (adetin 2. ya da 3. günü) FSH seviyesinin normalden olarak kabul edilen rakamdan fazla (12 ve üzerinde), E2 seviyelerinin 80 pg/ml üzerinde olması “düşük yumurtalık rezervi” ni sorunun tespit edilmesini sağlar....

Sayfayı Paylaş