Doğum yaptım sütüm ne zaman gelir?

Uzman SühaN

Administrator
Doğum yaptım sütüm ne zaman gelir?
doğum sonrası süt ne zaman gelir,doğum yaptım sütüm gelmiyor,doğumdan sonra sütü gelmeyenler,doğum ve lohusalık,doğum sonrası emzirme hakkında bilgiler

em.jpg

Loğusa akıntısı
Çocuk doğduktan sonra plasenta dışarıya atılır. Rahimde yaralı bir bölge bırakır. Tamamen iyileşinceye kadar bu yaralardan akan salgı vajinadaki bakterilerle birleşir ve iltihaplanır: Loğusa akıntısı oluşur. Yaklaşık ala hafta süren ve yoğun kanamadan hafif akıntıya dönüşen loğusa akıntısı boyunca, hijyen bakımından şunlara dikkat etmelisiniz:

Duş yapabilirsiniz, ama banyo yapmaktan kaçınmalısınız.
Vücudunuz, memeleriniz ve üreme organlarınız için farklı tuvalet bezleri ve havlular kullanın.
Enfeksiyon tehlikesi nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.
Tampon yerine âdet bezi kullanın. Çünkü tampon enfeksiyonu kolaylaştırır.
Bebeğinizin, özellikle göz, burun ve ağzının (mukosa zarlı bölgelerinin) loğusa akıntısıyla temas etmemesine özen gösterin.

Sütün gelmesi
Doğumdan sonra doğru dürüst süt gelinceye kadar beş gün kadar bir zaman geçebilir. Sütünüz olsun ya da olmasın, çocuğunuza sık sık meme vererek, süt oluşmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, doğumdan hemen sonra loğusa şerbeti için. Loğusalık boyunca bol sıvı içmek de sütün gelmesini teşvik eder. Meme başlan yara olduysa, ebe ya da hemşirenizden iltihaplanmayı önleyecek özel yağlı krem rica edin. Kızıl ışık da işe yarar: Göğüslerinizi açarak ışığın karşısına, yeterli bir mesafede oturunuz. Işık yakmamalı.

Geri