Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği ve Adet Görememe

Uzman SühaN

Administrator
Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği ve Adet Görememe
doğumdan yaptım adet düzensizliğim var ne yapmalıyım,doğum yaptım adet olmadım nedeni nedir,doğumdan sonra adet düzensizliği neden olur,doğumdan sonra adet düzenliği ve tedavisi hakkında bilgiler

Uzun bir gebelik süreci, birçok değişiklikler yaşandıktan sonra artık lohusa dönemi gelmiştir. Bu dönemde de annelerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de adet düzeni ve doğumdan sonra yaşanan kanamalardır.
Kadınların gebelikle beraber adeti kesilmektedir. Bunun da nedeni gebelik sırasında plasentanın salgıladığı gebelik hormonlarının yumurtalıklardaki hormon artışının baskısı sonucu adet olamamasıdır.

Adetinizin yeniden başlaması ve de normal düzenine gelmesi annenin emzirme süresi ve sıklığına bağlı olarak değişmektedir. Doğum sonrası görülen kanama loşia olarak adlandırılmıştır. Bunun adet kanaması ile ilgisi yoktur. Bu kanamalar lohusa döneminde olan ve de normal adete göre çok uzun süren kanamalardır.Lohusa döneminde başlayan kanama, başta kırmızı renkle başlar sonrada pembe, kahverengi ve daha sonrada sarımsı tona dönmektedir. Loşia denilen kanama biterse ama emzirme devam ediyorsa adet kanamanız geç başlayabilir. Bunun nedeni ise emzirme esnasında salgılanmış olan hormonlardandır.
Adet kanamasının özellikle doğum olduktan sonra 8.ve 16.hafta civarında yeniden başlamaktadır. Emzirme devam ettiği sürece kanamanın gelişi her kadında göre değişmektedir. 6 aya kadar kanama devam edebilmektedir. Bazen de kanama gelse bile düzensiz olur.
Anne emzirmiyorsa o zaman adet kanaması 4. ve 8.haftalar arasında gelebilmektedir. Bu dönem içindeki adet düzensizlikleri ise emzirme sıklığına, süresine ve bebeğin başlayacağı ek gıdaya göre değişmektedir.
Lohusalık dönemi bitmiş ve halen adet kanaması gelmemişse o zaman adet düzensizliği yaşanıyordur. Bu durumda hemen doktor ile görüşülüp tedavi olunması gereklidir.

Son düzenleme:
Geri