gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Doğuştan Kalp Hastalıkları Neden Oluşur?

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

doğuştan kalp hastalığı nedir,doğuştan kalp hastalığının nedenleri,doğuştan kalp hastalığının tedavisi,doğuştan kalp hastalığı hakkında bilgiler

d.jpg

Doğuştan kalp hastalıkları, hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan, bebek doğduğu andan itibaren kalbinde bulunan yapısal hastalıklardır. Her doğan 1000 bebekten yaklaşık olarak sekizinde doğuştan kalp hastalığı görülür.

Anne, baba veya yakın akrabalarda doğuştan kalp hastalığı varsa doğacak bebekte risk daha yüksektir. Çok çeşitleri olmakla birlikte büyük kısmını kalp odacıklarını ayıran duvarlardaki delikler, kalp kapaklarındaki ve damarlardaki darlıklar oluşturur. Bazı durumlarda ise kalpteki bir odacığın, kapağın, damarın hiç gelişmemiş olması gibi daha ağır hastalıklar söz konusudur. Delikler büyüklükleri, sayıları ve yerleşim yeri itibarıyla; darlıklar lokalizasyonu, hafif-orta-ağır darlık olmaları itibarıyla birbirlerinden çok farklılık gösterirler.

Doğuştan Kalp Hastalıkları Neden Oluşur?

Doğuştan kalp hastalıkları hamileliğin çok erken dönemlerinde, organların henüz oluşmaya başladığı haftalarda gelişir. Büyük kısmında neden bilinmemektedir. Bir kısmının kalıtsal olduğu bilinmekle birlikte çok az hastalıkta genlerle ilişki gösterilmiştir. Bazı genetik hastalıklarda (Down sendromu, Turner sendromu) doğuştan kalp hastalığı görülme riski yüksektir.

Annenin hamileliğin ilk üç ayında bebeğe zarar verebilecek ilaçlar kullanması, infeksiyon geçirmesi (kızamıkçık gibi), radyasyona maruz kalması doğuştan kalp hastalıklarına neden olabilir. Çoğu zaman aile öyküsü araştırıldığında doğuştan kalp hastalığına yol açabilecek bir neden bulunamaz.

Bu nedenle doğuştan kalp hastalıklarının kalıtsal nedenler ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığı genel olarak kabul edilir. Anne karnındaki bebekte kalp hastalığı olup olmadığı “Fötal Ekokardiyografi” dediğimiz ultrasonografik yöntemle araştırılabilir.

Doğuştan Kalp Hastalıkları Neden Oluşur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Evlilikte stres kalp hastalıklarına neden oluyor

Evlilikte stres kalp hastalıklarına neden oluyor

Evlilikte stres kalp hastalıklarına neden oluyor Evli çiftler arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar, kalp hastalıkları riskini artırıyor. Utah Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Tim Smith, kalpte oluşan hasarın boyutunun, çiftlerin birbirlerine karşı hoşgörülerini kaybetme nedenleriyle ilişkili olduğunu belirtiyor. Kadınlarda eşlerine karşı düşmanlığın, suçluluk duygusuyla ortaya...
  2. Koroner Kalp Hastalığı ( KKH ) Nedir

Koroner Kalp Hastalığı ( KKH ) Nedir

kkh nedir Kalbin kasılmasını sağlayan myokard adı verilen kas tabakasının beslenmesi (oksijenlenmesi) , ”koroner” denen (kalbe özel) damarlar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve fazla miktarda alındığında damar iç yüzeyine yapışan ”kolesterol” isimli yağ türü, normalde esnek olan damarlarımızın esnekliğini azaltır ve damar duvarlarında birikerek damar...
  3. Doğuş - Kalbime gömdüm

Doğuş - Kalbime gömdüm

Yetmedimi yetmedimi Aldiklarin bitmedimi Zamansiz gidisin Cigerimi sökmedimi Elimde büyüttügüm sevgiyi Kalbime gömdüm Kalbime gömdüm Mezar olarak kalacak Inan ruhum duymayacak Acilar beni yipratacak Mutluluk hep senin olacak Dogus: Mezar olarak kalacak Inan ruhum duymayacak Acilar beni yipratacak Mutluluk hep senin olacak
  4. kalıtsal hastalıklar neden oluşur

kalıtsal hastalıklar neden oluşur

Son zamanlarda etrafımda çok fazla kalıtsal hastalığa rastlıyorum, duyuyorum. Merak ediyorum bu kalıtsal hastalıklar neden oluşuyor? sebebi ne ?
  5. Kalp çarpıntısı ciddi hastalıkların habericisi olabilir

Kalp çarpıntısı ciddi hastalıkların habericisi olabilir

Yaşamak için gerekli tüm fizyolojik ve kimyasal işlemler kanın dolaşımı ile sağlanmaktadır. Kalpte özelleşmiş elektrik üreten ve üretilen elektrik akımının iletimini sağlayan hücreler kimyasal değişiklikleri elektriğe ve mekanik bir uyarıya dönüştürülerek kalp kasının kasılması ve gevşemesi ile kanın dolaşımını sağlamaktadır. Aritmi; şok, bayılma, epilepsi benzeri nöbetler, geçici görme ve...

Sayfayı Paylaş