Doktorlar - Basında Çıkan Haberler

Konu, 'Biten Diziler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

1. Misafir

Misafir Forum Okuru

doktorlar dizisinin çekildiği hastane doktorlar dizisinin çekildiği hastanenin adı dizisi hangi hastanede çekildi hangi hastanede çekiliyor çekildi Show Tv’nin sevilen dizisi “Doktorlar”ın Ela’sı Yasemin Ergene, dizi çekimleri sırasında başından geçen korku dolu anları anlattı!..
    Yasemin gece çekimleri sırasında uzayınca hastanede tura çıkmış ama başına neler gelmiş neler!..
    Asansörle bir üst kata çıkmak isteyen Yasemin asansör akşam 21.00’den sonra üst katlara çıkmadığını öğrenince tekrar alt kata inmeye çalışmış!..
    Fakat Yasemin bu kez de yanlış düğmeye basmış ve asansör hastanenin morguna inmiş!.. Başlarda biraz panikleyen güzel oyuncu ufak araştırmalar sonucu bir kapı bulmuş ve girmiş içeri bir de ne görsün girdiği yer ameliyathane ve içeride hastane görevlileri çalışma halinde!..
    Orijinal doktorlardan sert bir uyarı alan Yasemin doğruca çekimlerin yapıldığı yere kaçmış!..

Uçankuş

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Cevap: Doktorlar - Basında Çıkan Haberler
    Doktorlar

'DOKTORLAR' ADLI DİZİ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İZLEYİCİSİYLE BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR.

Çeliktepe'deki Film Stüdyoları'nda 500 bin euro'ya malolan bir plota yapılan dizide Aysun Kayacı, Yağmur Atacan, Mehmet Aslan, Bekir Aksoy, Kutsi, Yasemin Ergene, Melike Güner ve Cünety Türel rol alıyor.

Türkiye'de ilk kez bir hastane içinde geçen olayların konu alındığı bir dizinin müziklerini bir dönem "Doktor Erol Bey" adlı şarkısıyla beğeni toplayan Erol Köse yaptı. 11 adet şarkıyı başta Hande Yener olmak üzere Ayna ve Sefarat gibi isimler seslendirdi.

Kutsi

DOKTORLAR İSİMLİ DİZİDE ROL ALAN KUTSİ, ÇEKİM ARALARINDA ARKADAŞLARINA MÜZİK ZİYAFETİ VERİYOR.

Ekranlara geldiği günden beri zirvedeki yerini koruyan Doktorlar dizisinin çekimleri tüm hızıyla sürüyor. Genç popçu Kutsi, sette arkadaşlarına hem istedikleri şarkıları seslendiriyor, hem de onlarla yeni şarkılarını söyleyerek fikirlerini alıyor

Yasemin ’in hayali

DOKTOR OLMA HAYALİNİ ‘DOKTORLAR’ İLE KIYISINDAN DA OLSA GERÇEKLEŞTİREN ERGENE MUTLULUĞUNU DİLE GETİRDİ.

Yasemin Ergene, Aşk Oyunu dizisindeki duygusal "Ekin" karakteri ile özellikle genç izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. Ergene, yeni dizisi "Doktorlar" ile hayranlarının karşısına çaylak bir doktor olan 'Ela' karakteri ile çıkacak. Oyuncu olmadan önce doktor olma hayali kurduğunu söyleyen Ergene dizi sayesinde hayalinin gerçek olduğunu söyledi.

Alıntı: Gecce​

3. Misafir

Misafir Forum Okuru

BEYAZ ÖNLÜK MESELESİ..

Show TV'nin çok izlenen dizisi Doktorlar tüm çabalamama rağmen bir türlü ısınamadığım bir dizi oldu.Biliyorum yapımcı Fatih Aksoy bozulacak böyle yazınca.Olsun..
    Beni rahatsız eden hikayenin üstün körü bir Grey's Anatomy uyarlaması olmasından çok,tiplerin beceriksiz oyunculuğu.İsim vermeye gerek yok..
    Sadece şu kadarını söyleyeyeyim.Eğer izlemek için bir neden arasaydım,bulabildiğim tek neden Kutsi olurdu..
    Türkücü ve manken tayfasının içinden nezaketle sıyrılan Kutsi,bir doktor olarak batmadı gözüme..
    Doktor önlüğü ile kasap önlüğü arasındaki farkı sadece onda görebildim;ne yalan söyleyeyim?...

31/03/2007 POSTA

4. Misafir

Misafir Forum Okuru

HASTAYI YARALI OLARAK BIRAKIP GİDEN AMBULANS GÖREMEYEN BU DİZİYİ İZLESİNLER!

Ne kadar zamandır yazmak istiyorduk kısmet bu güneymiş! Televizyon tarihinde bir ‘ilk’.. Jeneriğinde oyuncularının adı yerine canlandırdıkları rolleri yazan tek ‘dizi’ son zamanların zirveyi zorlayan yapımlarından ‘Doktorlar’..Bilemiyoruz; orijinalini aldıkları yapımeviyle böyle bir anlaşmaları mı var ama seyirci merak etmez mi ‘Gestapo’ kimdir, Zenan kimdir ve diğerleri kimlerdir?

Ama herkes, herkesi tanımak zorunda değil ki! Gezen Tilki, sizlere bir hizmette bulunuyor ve dün geceki ‘gaf’ları sizlere gösteriyor. Gelim, ‘kalemimize takılanlar’a.. Bir hırsız, soymaya çalıştığı evden kaçarken ev sahibini bıçaklamış, mahalleli tarafından yakalanmış.Linç ediliyor!

1-Seviyorlar mı, linç mi ediyorlar belli değil! Sopalar havaya kalkmış ama bir türlü inmek bilmiyor!

2-Olay yerinden geçen Dr. Levent Atahanlı [Kutsi] arabasını orada bırakıp,hemen olaya müdahale ediyor. İki yaralı gelen ambulansa bindiriliyor. Ama koca ambulans, 10- 15 kişilik grubu bir türlü aşıp da geçemiyor.. Pardon geçiyor da, vatandaşlardan birini ezerek.. Ve ezdiği hastayı orada bırakarak gidiyor. Sahi bu arada Dr. Leven’in kilitlemeden sokak ortasında bıraktığı arabasına n’oldu acaba?

3-Ambulansa binerken, Levent de kafasına bir şişe yiyor [GS-FB maçındaki pet şişeler yanında hafif kalır].. Alnı yarılmış oluk gibi kan.. Hastaneye geliyoruz,kan lekeleri uçmuş, gitmiş. Bir sıyrık kalmış!

4-Hırsızın alnında kocaman bir yara.. Dikiş atılmış.. Ama; usta bir elden çıkmadığı öylesine belli ki!

5-Bir de Hasan’ın [Yağmur Atacan] beyaz doktor önlüğü ile dolaştığı sahnele yok mu? Zaten saçlarını kestirmiş.. Bir de arkadan gösterince ‘ilkokul müsameresi’nde ‘doktor’ rolü oynayan ‘afacan’ çocuklara dönüyor!

5. Misafir

Misafir Forum Okuru

Doktorlar’a Şöyle Bir Bakalım

Bildiğiniz gibi showtv ekranlarında yabancı bir diziden uyarlama denebilecek Doktorlar birkaç haftadır yayınlanıyor. Yayınlandığı günden bu yana yemediği dayak kalmayan diziye 04.01 perşembe akşamı yayınlanan bölümününde farklı bir gözle izledim, ve;
    öncelikle belki oyunculukların tavan yapmadığı bir dizi, belki kısa süre sonra yayından kalkıcak, taklit vs vs… Ama dizide benim bile beklemediğim bir dolu iyi düşünülmüş ayrıntı var;
    - Türkiye genelinde birçok polis memuru gibi dizide tek bölümlük giren çıkan bir polisin elazığlı olması.
    - Doktorlara gelen yemeklerden edilen ikramlar
    - Ölünce doktordan yaşayınca allah’tan mantığı,
    - Din ile tıpın kesiştiği ve doktorları zorlayan noktalar,
    - Asistanların işe başladıklarında yaşadıkları zorluklar,
    gibi bir dünya ayrıntının ayrıntısı gerçekten iyi işlenmiş. Ayrıca anlamak isteyenlere verilen çok ince mesajlarda gerçekten yerli yerinde, farklı açılardan bakıp oyunculukları bir kenara koyup incelediğimde genede ortalamanın üstünde bir dizi olarak görüyorum kendisini..
    Son olarakta, her geçen gün biraz daha olgunlaşıp karşımıza çıkan ve bence dizinin en tavan oyunculuğunu yapan, Melike Güner daha iyi yapımlarda mutlaka ileride rol olacaktır, peki melike kim ? ekmek teknesi’nin Sonay’ı, Braun reklamlarının seksi kızı, bir zamanlar Yıldız Kenter tarafından tiyatro sahnesinden kovulan kız. Kendisinide buradan tebrik ediyorum.

6. Misafir

Misafir Forum Okuru

Doktorlar, Konak’taydı

Show TV’nin sevilen dizisi Doktorlar’ın “Acil müdahale” sahnesi, Özel Konak Hastanesi’nde çekildi. Haskane personeli, oyuncularla, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi

MED Yapım Prodüksiyon Amiri Osman Zormen, genel koordinatör Yiğit Umurkan, teknik ekipte yer alan 39 personel, 23 karakter oyuncusu ile birlikte İzmit’e gelerek, Doktorlar dizisinin 24. bölümünde yer alan “Acil Müdahale” sahnesini çekmek için set hazırlıklarına başladı. Setin kurulduğu sıralarda dizinin baş rol oyuncuları Yağmur Atacan (Asistan Doktor Hasan), Yasemin Ergene (Asistan Doktor Ela) ve Melike Güner (Asistan Doktor Zenan), çekimler için son hazırlıklarını yaptı. Yağmur Atacan, Yasemin Ergene ve Melike Gürer, sahne çekimleri başlamadan, Özel Konak Hastanesi’nin gerçek doktor ve teknik personel ile bol bol sohbet edip, dizi çekimleri hakkında bilgi aktardı. Özel Konak Hastanesi’ni çok bağendiğini söyleyen MED Yapım Prodüksiyon Amiri Osman Zormen, “Çekimler için Özel Konak Hastanesi’ni gelirken, bizlerde çekim öncesi ve çekim esnasında çeşitli sorunlar yaşayacağımız kuşkumuz vardı. Açık söylemek gerekirse, buraya gelmeden önce oldukça endişeli ve tedirgindik. Ancak, başta Konak Hastanesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Funda Tursun olmak üzere, bütün doktor ve diğer personelin ekibimize gösterdiği yoğun ilgi, bizleri oldukça rahatlattı. Bizlere hoşgörü ile yaklaşan ve yardımcı olan bütün Konak Hastanesi personeline teşekkür ediyoruz” dedi. Acil serviste bütün ön hazırlıklar yapıldıktan sonra, çekimlere geçildi. Özel Konak Hastanesi’nde çekilen bölüm, önümüzdeki hafta gösterime girecek.

7. Misafir

Misafir Forum Okuru

Doktorlar dizisinin setindeydik...

Doktorlar adlı dizinin setinde, dizinin başrol oyuncularından Yasemin Ergene ve Kutsi ile kısa bir röportaj için bir araya geldik. Bu güzel röportajın detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz…

Yasemin Ergene Röportajı

X: Son oynadığınız iki dizide de iki saygın mesleği oynuyorsunuz, gerçek hayatta hangisini olmak isterdiniz?

Yasemin Ergene : Küçüklüğümden bu yana oyuncu olmayı hep istedim. Ama başka meslek seçme durumunda kalsaydım tabii ki avukatlığı seçerdim.

X: Diziler, reklamlar derken özel hayatınıza zamanınız kalmıyor, en çok neyi özlüyorsunuz?

Yasemin Ergene : Tekirdağ’ı çok özlüyorum, ayrıca ordayken bir çok sporu yapardım; örneğin kayardım. Fakat şimdi dinlenmeye bile vakit bulamıyorum.

X : Peki, İstanbul sizce nasıl bir şehir?

Yasemin Ergene : İlk başta gelirken çok korkmuştum. Kimseyi tanımıyorum, çok büyük bir şehir, ne yaparım diye... Ama annem sağ olsun hep bana destek oldu, “korkma şöyle olacak, böyle olacak” gibi telkinler verdi, rahatlattı. Gerçekten de dedikleri çıktı, şu anda alıştım.

Kutsi Röportajı

X: Siz bir ses sanatçısısınız, böyle bir rol teklif edildiğinde şaşırdınız mı?

Kutsi : Elbette şaşırdım, sonuçta hiç sahne deneyimim yoktu.

X : Kabul etmenizdeki etken ne oldu?

Kutsi : Öncelikli olarak böyle saygın bir mesleği oynayacağım için kabul ettim. Ayrıca doğru kararlar doğru zamanlarda verilir. Ben de doğru bir karar ve doğru bir zaman olduğunu düşünerek kabul ettim.

X : Oyunculukta zorlandınız mı?

Kutsi : Zorlandım, fakat oyuncu koçumuz çok iyi… Ayrıca ekip arkadaşlarımız da iyiler. Yönetmenimiz harika! Hepsi bir araya gelince oyunculuk biraz kolaylaştı.

X: Peki, bundan sonra müzik mi oyunculuk mu diye sorsak?

Kutsi : Tabii ki müzik olurdu. Ben bir müzisyenim ve bunun için de eğitim aldım. Ayrıca üçüncü bir albümümün hazırlığını da yapıyorum. 9 tane bestenin söz ve müziği bana ait bu albümde. Müziğe ara vermek ya da bırakmak gibi bir düşüncem yok.

8. Misafir

Misafir Forum Okuru

Diziden diziye organ nakli (!)

BİR okurumun gönderdiği "ihbar mektubu" üzerine konuyu ciddiyetle araştırdım ve karşıma bir "skandal" çıktı. Show TV'deki Doktorlar dizisinin Grey's Anatomy ve House dizilerinden devşirilen bir "kokteyl" olduğunu artık bilmeyen yok. Bırakın bölüm konseptlerini, diyaloglar bile bire bir bu dizilerden kopyalanıyor. Doktorlar'ın yapımcılarının bu iki dizinin yapımcı şirketlerinden izin alıp almadığı ya da telif ödeyip ödemediği ise hâlâ meçhul. Zira jenerikte böyle bir ibare yer almıyor. Birkaç hafta önceki House dizisinde anne karnında ameliyat edilen bir bebek konu ediliyordu. Bebek bir ara, onu kürtajla almak isteyen doktora uzanıp, elini tutuyordu. Doktorlar'ın bu haftaki bölümünde de aynı sahne tekrarlandı. Ama bu kez, bebeğin, doktorun parmağını tuttuğu kareler, orijinal diziden alınıp, televizyonculuk tabiriyle "şişirilerek" yani büyütülerek ekrana getirildi. Özetle; söz konusu sahne, House dizisinden kes-yapıştır yöntemiyle bire bir kopyalandı. Bana ihbarda bulunan okurum gibi ben de Youtube internet paylaşım sitesine girip, House dizisindeki sahne ile Showtv.net sitesindeki Doktorlar dizisinin benzer bölümlerini karşılaştırdım. Şüphe götürmeyecek kadar aynıydı. Daha önce yabancı dizilerden esinlenme, tırtıklama, devşirme yöntemlerine rastlamıştım. Ama bir sahnenin yabancı diziden alınıp, yerli dizinin içine sokuşturulmasına ilk kez tanık oluyordum. Bizim Doktorlar ekranda bir ilk'i gerçekleştirmiş ve diziden diziye "organ nakli" yapmışlardı!..

Yüksel AYTUĞ/Sabah

9. Misafir

Misafir Forum Okuru

Doktor civanım, aklım almıyor canım!

DOKTORLAR dizisindeki tuhaflık pek çok Yakından Kumanda izleyicisinin de gözünden kaçmamış. Genç doktor Hasan, arkadaşlarıyla yaşadığı evden ayrıldığı için perişan olmuştu. Hatta sokaklarda ve hastanenin malzeme odasında sabahlamıştı. Haydi otel parası ödeyecek durumda olmamasını Türkiye'nin ekonomik şartlarına bağladık diyelim. Peki iki bölüm sonra İstanbul'da yaşayan teyzelerinin, hastalanan annesini hastaneye getirmelerine ne buyurulur? E madem bizim Doktor Hasan'ın annesi ve teyzeleri de dahil olmak üzere bütün sülalesi İstanbul'da yaşıyor, öyleyse neden malzeme odasında yatıp, arkadaşlarına bir gecelik konaklama için yalvar yakar oluyor?

Sabah/Yüksel Aytuğ...

10. Misafir

Misafir Forum Okuru

Doktorlar Dizisi Haberleri

"Doktorlar" adlı dizi önümüzdeki günlerde izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Çeliktepe'deki Film Stüdyoları'nda 500 bin euro'ya malolan bir plota yapılan dizide Aysun Kayacı, Yağmur Atacan, Mehmet Aslan, Bekir Aksoy, Kutsi, Yasemin Ergene, Melike Güner ve Cünety Türel rol alıyor.

Türkiye'de ilk kez bir hastane içinde geçen olayların konu alındığı bir dizinin müziklerini bir dönem "Doktor Erol Bey" adlı şarkısıyla beğeni toplayan Erol Köse yaptı. 11 adet şarkıyı başta Hande Yener olmak üzere Ayna ve Sefarat gibi isimler seslendirdi.

Aysun Kayacı, Yağmur Atacan, Yasemin Ergene ve Mehmet Aslan'ın tıp fakültesinden mezun olan yeni ögrencileri oynarken onlara hastanede kan söktüren uzman doktor Bekir Aksoy ve Kutsi arasında geçen rekabet konu ediliyor. Dizi için Gebze'de özel bir hastanede önlüklerini giyerek uzun bir staj dönemi yaşadıklarını söyleyen oyuncular, "Stajer doktorların hastanede nasıl durumlarda çalıştıklarını görmek için bir süre onlarla aynı ortamda kaldık. İnceledik etüt çalışması yaptık. Hatta bizi burada doktor ünlülere benzettiklerini söyleyen hastalar da oldu" dedi.

11. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bugüne kadar aşk, mafya dizileri çekildi, şimdi de doktorların hayatını konu alan bir dizi ekranlara geliyor.

Aralık ayında Show TV'de yayınlanacak olan "Doktorlar" kadrosunda Aşk Oyunu'nda tanınıp sevilen Yasemin Ergene, şarkıcı Kutsi, Mehmet Aslan, Bekir Aksoy, Aysun Kayacı, Yağmur Atacan, Yeşim Ceren Bozoğlu, Melike Güner ve Cüneyt Türel gibi ünlüler yer aldı. Yapımcılığını MED Yapım'ın yaptığı "Doktorlar" dizisindeki genç, güzel, yakışıklı doktorların hastanedeki yaşamları, aşkları, çekişmeleri ekrana yansıyacak. Hastane görüntülerinin gerçekçi olması için boş bir binayı stüdyo haline getirdiklerini ve 300 bin euro harcadıklarını söyleyen yapımcı Fatih Aksoy, "Dizimiz için çok para harcadık ama her şeyin mükemmel gözükmesi gerekiyordu. İnanın uzmanların dediğine göre burası tam teşekküllü bir hastane olabilecek hale geldi" dedi. Dizi için zorlu bir eğitim almak zorunda kalan ünlü oyuncular ise özellikle tıp terimlerini ezberlemekte zorlandıklarını belirtti.

-----------------------------------------------------------------------

Aysun Kayacı: Dizimiz tuttu

Show TV'de yayınlanan 'Doktorlar' dizisi reytinglerde zirveye oturunca bir kutlama yemeği düzenlendi.

Çengelköy'deki Del Mare'de düzenlenen geceye dizininin oyuncuları ve teknik ekibi katıldı.
    Dizide genç bir doktoru canlandıran Aysun Kayacı rol arkadaşlarıyla fasıl eşliğinde felekten bir gece çaldı. Gece boyunca yerinde durmayan Kayacı 'Dizimiz tuttu, bu yüzden bu gece çok mutluyum' dedi.

-----------------------------------------------------------------------

Yasemin Ergene 'nin hayali Doktorlar dizisiyle gerçek oldu

Doktor olma hayalini ‘Doktorlar’ ile kıyısından da olsa gerçekleştiren Ergene mutluluğunu dile getirdi

Yasemin Ergene, Aşk Oyunu dizisindeki duygusal "Ekin" karakteri ile özellikle genç izleyicilerin kalbinde taht kurmuştu. Şarkıcı Keremcem'le paylaştığı başrol yüzünden adı aşk dedikodularına da karışan genç ve güzel oyuncu Ergene, yeni dizisi "Doktorlar" ile hayranlarının karşısına çaylak bir doktor olan 'Ela' karakteri ile çıkacak. Oyuncu olmadan önce doktor olma hayali kurduğunu söyleyen Yasemin Ergene ile yeni dizisinin tanıtımında minik bir söyleşi yaptık...

Aşk Oyunu dizisi bittikten sonra başka teklifler de geldi mi?

Evet geldi ama MED Yapım'ın bu projesini kabul ettim. Çünkü benim için uğurlu bir şirket ve ekibiyle çok iyi anlaşıyorum. Bunun yanında teklif edilen rol de bana ilginç geldi. Doktor olmayı hayal ettiğim anlar da olmuştu. Şimdi oyunculuğu seçmemin verdiği şansla bu mesleğin kıyısından da olsa inceliklerini öğreniyorum. Bu yüzden de çok mutluyum.

Dizideki karakterinden biraz bahseder misiniz?

Tıp okulundan yeni mezun olmuş ve bir hastanede kendi gibi mezun olan genç doktorlarla asistanlık yapan birini oynuyorum. Doktorluk mesleğinin asıl zorluklarıyla karşılaşan ve önceleri götür getir işlerine bakan biriyiz. Karakterim olan Ela, hem ağlatacak hem güldürecek ve tabii yine aşk da yaşayacak. Yalnız Aşk Oyunu dizisindeki Ekin karakteri gibi aşırı duygusal bir yapıda değil.

Rol arkadaşınız Yağmur Atacan'la iyi anlaştığınızı gördük?

Yağmur çok neşeli, esprili biri ve karşılıklı rahatça konuşabileceğiniz biri. Evet onunla çok iyi anlaşıyoruz. Gerek ekip gerekse oyuncu kadrosu gerçekten özenle seçilmiş.

Aşk Oyunu dizisi neden böyle bitti?

Aslında dizi çok uzamıştı zaten. Tadında bitmesi iyi olurdu ama yazın sonunda tekrar başladı. Sonra oyuncular değişti, senaryo farklılaştı ve bu yüzden sanırım seyirci de başka dizilere yönelmeye başladı.

Keremcem'in ayrılması dizinin bitmesinde etkili oldu mu?

Tabii oldu. Çünkü ne olursa olsun onun bir hayran kitlesi vardı. Keremcem o diziyle parladı. Onun bu projeden ayrılması dizinin bitmesinde en büyük etken.

12. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kastı aşan cürüm: Doktorlar

'Doktorlar' dizisi MEDYAPIM tarafından çekiliyor. Dizinin jeneriğinde senaryo ekibi 3 kişi olarak görünüyor. Ancak dizinin Grey's Anatomy' ile olan benzerliği, yer yer benzerliği aşıp 'bire bir kopya'ya kadar giriyor

İnternet, hayatımızı sonsuza dek değiştirdi. Aşk ilişkilerimiz, bilgi ile olan ilişkimiz ve tabii sinema ve televizyonla olan ilişkilerimiz... İnternet hepsini değiştirdi. Artık Amerika'da, İngiltere'de, İtalya'da, Fransa'da televizyonda, sinemada ne yayınlanırsa; kısa bir süre sonra evimizde izleme şansına erişiyoruz. Tabii bir de Digiturk faktörü var. Yani dışarıda ne oluyorsa anında bizim de haberimiz oluyor. Durum bu kadar küreselleşirken bizim de kafa yapımızı bu küreselliğe uyarlamamız gerekiyor. İşte ülkemizin korsan CD, DVD ülkesi olması bu açıdan ciddi bir sorun yaratıyor. Hatta bu durum hatırlarsanız; Avrupa Birliği'nin ülkemiz ile ilgili hazırladığı ilerleme raporlarında bile ciddi bir mesele olarak önümüze konuldu. Yani mesele sadece telif hakları çıkarıp, sonra da sembolik bir takım hareketler ile konuyu savuşturmak değil. Bunu hazmedip, görsel, düşünsel ve yazınsal üretimimize de bunları yansıtabilmek. Açıkçası bu yazıyı yazarken kriterim asla, başka bir grupta başarılı olmuş bir diziyi karalayıp, projenin zarar görmesini veya karizmasını çizmek değil. Ortada çok bariz görünen bir uluslararası telif hakkı ihlaline ışık tutmak! Söz konusu durum; Amerika'da NBC Televizyonu'nda yayınlanıp izlenme rekorları kıran 'Grey's Anatomy' dizisi ve Show TV'de yayınlanıp izlenme konusunda çok başarılı sonuçlara imza atan 'Doktorlar' dizisi! 'Doktorlar' dizisi MEDYAPIM tarafından çekiliyor. Dizinin jeneriğinde senaryo ekibi 3 kalem olarak görünüyor. Ancak dizinin 'Grey's Anatomy' ile olan benzerliği yer yer benzerliği aşıp 'bire bir kopya'ya kadar giriyor.

HASSASİYET BEKLİYOR
    Konu ile ilgili olarak fikirlerini almak üzere aradığım Fatih Aksoy, konu ile ilgili, 'kendisini ticari olarak bağlayacak' herhangi bir açıklama yapmayacağını, yardımcısı Fatih Cesur aracılığı ile dile getirdi. Fatih Aksoy 'Grey's Anatomy' dizisinin ülkemizdeki yayın hakları sahibi kuruluş olan Digiturk ise konuya ilişkin açıklama talebime; Kurumsal iletişim'den sorumlu Gen. Müd. Yard. Berna Kürekçi aracılığı ile "Digiturk'ün yayınlarında telif hakları, fikir eserlerinin korunması gibi konularda gereken hassasisiyeti gösterdiğini, diğer yayıncı kuruluşlardan da aynı hassasiyeti beklediğini" belirtti. Tabii ki kendilerini anlıyorum, çünkü her ne kadar bütçeleri aynı olmasa da Digiturk ve Show TV aynı gruba ait. Digiturk'den aldığım 'Grey's Anatomy' dizisinin 'First Cut İs The Deepest' isimli bölümünün senaryosunu, geçen hafta yayınlanan 'Doktorlar' dizisi bölümü ile karşılaştırdığımda birçok diyaloğun, sahnenin aynen aktığını gördüm. Durumun artık tartışma götüren bir tarafı kalmadı. Mesele; MEDYAPIM gibi daha önce birçok yabancı programı telif haklarını ödeyerek yayınlamış, hatta bugünlerde yine telif hakkını ödemiş olduğu 'Buzda Dans' yarışmasını yayınlamaya başlayacak olan bir kuruluşun bunu yapmış olması!

ZATEN MİMLİYİZ...
    Dünya dizi pazarında, halen yayınlanmakta olan dizilerin telif haklarını alıp yeniden çekilmesi çok da kolay değil. Genellikle karmaşık telif işlemleri yüzünden 4-5 yıl önce yayınlanmış diziler daha kolay alınabiliyor. Telif anlaşmaları da çok uzun sürüyor ve bu arada projeniz başkaları tarafından telif hakkı alınmadan yayınlanabiliyor. Yanılmıyorsam geçtiğimiz yıllarda Raymond' isimli dizinin haklarını almaya çalışan Aksoy, dizinin 'Tadımız Kaçmasın' adıyla telif hakkı ödenmeksizin yayınlanmaya başladığını görünce, hayli sarsılmıştı. Ve bildiğim kadarıyla bu dizinin de telif hakları için hayli uğraştı. Ama son anda durumun ne olduğunu açıklama yapmadığı için kestirmek güç. Yine de giderek büyüyen ve insanımızın ilgisini üzerinde tutan dizi sektörünün 'telif hakkı' konusuna yaklaşımını değiştirmesi hiç de fena olmayacak. Lakin, dünya telif mahkemelerinde kaybedeceğimiz bir dava bile ülkemizin adını uzun süre karalayacaktır!

Rahşan Gülşan- Sabah
    -------------------------------------------
    Hande şaşırmasın 'Doktorlar' sabıkalı!

Pazar günkü Hürriyet'in sürmanşetinde, kocaman bir Hande Yener resmi vardı. Yanında ise "Hande bu işe şaştı kaldı" yazıyordu. Haber hakikaten, telif hakları konusunda "Yaptım oldu, dizide çaldım oldu" mantığının ne kadar kolay uygulanabildiğinin tatsız bir göstergesi bana göre. Habere göre Hande Yener; tam dört yıl önce, bir şarkıyı o zaman yayınlayacak olduğu albümü için seslendirip, sonra da albüme koymaktan vazgeçmiş. Söz konusu şarkı geçen hafta yayınlanan 'Doktorlar' dizisinin içinde yayınlanınca da doğal olarak şoke olmuş! Tabii sonra da öfkeli bir açıklama yapmış.

'YAPTIM OLDU' DİYOR
    Haberde şarkıyı kimin yazdığından bahsedilmiyor. Ama Hande Yener'in seslendirdiği ve yayınlamadığı bir şarkının onun izni olmadan, hem de televizyonda yayınlanması hakikaten bir skandaldır. Ve Barış Manço'nun 'Domates Biber Patlıcan' şarkısını reklamda kullanıp binlerce dolar telif ödeyen Arçelik ve diğer firmalara da hakarettir. Fakat söz konusu 'Doktorlar' dizisi olduğunda, skandal tamamen sıradanlaşıyor. Çünkü zaten dizinin kendisi çalıntı! Med Yapım gibi bir şirket bu diziyi, yabancı versiyonu olan 'Grey's Anatomy'den bakıp bakıp, aynen çekiyor ve sonra da altına imza atarak "Yaptım oldu" diyor.

ŞARK KURNAZLIĞI!
    Ürettiği birçok iş için doğan telif haklarının korkmaz bekçisi olan firma, söz konusu başkalarının telif hakkı olduğunda; hemen 'Şark Kurnazlığı'na bürünüyor. Nasılsa 'Grey's Anatomy'nin Türkiye'deki yayın haklarına sahip kuruluş olan Digiturk de, 'Doktorlar'ın yayınlandığı Show TV de aynı gruba ait olduğu için; kimse sesini çıkarmıyor. Bu durumda Digiturk'ün yayınladığı yakında 'House' dizisini 'Ev', 'Frasier' dizisini 'Fahrettin' ve 'The Office'i 'Yazıhane' olarak izlemeye hazırlıklı olmalıyız. Tamam, "Onlar gavur, ruhları duymaz" diyorsunuz ama, bari hayatını bu işten kazanan Türk insanlarının telif haklarına saygı duyun!

Rahşan Gülşan-sabah

13. Misafir

Misafir Forum Okuru

Aysun Kayacı, Doktorlar'ı neden bıraktı?

Aysun Kayacı, “Doktorlar” dizisindeki rolünü ani bir kararla bıraktı... Kayacı’nın başrolde oynadığı ve bölüm başına binlerce YTL kazandığı diziyi bırakmasının nedeni ne ekiple yaşanan herhangi bir problem ne de parasal bir durum... Onun bu diziden ayrılmasının nedeni hastanede geçen çekimlerde sürekli hastaları görerek yaşadığı üzüntüye dayanamaması... Dizinin adından da anlaşılacağı gibi çekimlerin tamamı bir hastanede geçiyor...

Konuyla ilgili olarak telefonla görüştüğüm Aysun Kayacı, dizi çekimleri boyunca yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Hikaye beni üzmeye başladı. Çok izlenmesine rağmen diziden ayrılmaya karar verdim.

Ekip arkadaşlarımla hiçbir sorunum yok. Ama bu diziye daha fazla devam edersem hastanede gördüklerimden sonra üzüntüden hasta olacağım. Hastanede geçirdiğim hergün ağlıyorum. Artık daha eğlenceli bir projenin içinde yer almak istiyorum” dedi.

Gülşen Yüksel / Vatan

14. Misafir

Misafir Forum Okuru

Doktorlar & Grey’s Anatomy
    Doktorları severek izliyorum, ama dedim peki ya şu Grey’s anatomy ? Easynews’den indirdim, birkaç bölüm izledim. Doktorlar daha sıcak daha samimi, daha bize yakın. Ayrıca bizim oyuncu seçimleri ciddi anlamda doktorlardan daha başarılı. Grey’s i izleme şansı olmayanlar için;
    amerika versiyonu diyebilir Doktorlar’ın öyle ki birebir senaryo aynı, fakat bazı yerler türkleştirilmiş mesela ilk bölümde bizde aynı takside karşılaşan Asistan ve Doktor, amerika’da gece barda tanışıp aynı yatakta kalkıyor. Sonra evden kovuyor kız doktoru ve tahmin ettiğiniz gibi sonra ilk gününde hastanede karşılaşıyorlar.
    Bence doktorlar izlenmeye değer bir dizi, lakin aşk meşk olayları çok erken başladı kısa zaman sonra izleyiciyi sıkar mı bilmiyorum.
    Son olarak çok güzel mesajlar veriyordu doktorlar, organ nakli, zorluklar, din .. vs konularda bunlara daha da çok ağırlık vermeli.

15. Misafir

Misafir Forum Okuru

Doktorlar dizisinin cerrahlarından, oyuncu Bekir Aksoy, cumhurbaşkanlığı ve genel seçime hazırlanan Türkiye’deki ekonomik gelişmelere, piyasalara ve siyasete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Business Channel’da Piyasalar Konuşuyor programına konuk olan Aksoy, ”Piyasalar seçim sonuçlarından emin. Bence altı ay öncesinde de eminlerdi. Dolayısıyla ben seçim sonuçlarının beklenildiği gibi olacağı düşüncesindeyim” dedi.

"Ekranlardaki dizi furyasına da değinen Aksoy, "Ben utanacağım, sıkılacağım işler yapmak istemiyorum. Sodkağa çıktığımda kimseye, 'mafya babası rolünde çok iyiydin', 'elinde silahla çok karizmatiksin' dedirtmek istemiyorum" diye konuştu.

.........

"DİZİLERDE KALİTE YOK"
    Bekir Aksoy programda, Türkiye'deki televizyon anlayışını da ele aldı. Ekranlardaki dizi fırtınasının bir sektör yarattığını, tıpkı bir şirket gibi, iş yapan, para kazandıran dizilerin ekranlarda kaldığını, diğerlerinin elendiğini anlatan Aksoy; "Televizyonda kaliteden çok ratinge endeksli hareket edildiği için sorun yaşanmaktadır" dedi.
    Aksoy, bununla birlikte, gerçek başarıyı, kalitesinden ödün vermeden yayınlanan dizilerin elde ettiğini söyledi ve şöyle konuştu: "Kalitesi de düşünülerek yapılan işlerin, hem zamanla halk tarafından sahiplenildiği hem de yıllarca varlığını sürdürdüğünü görüyoruz. Mesela İkinci Bahar, Süper Baba byle dizilerdi. İlk başlarda düşük ratinglerle ilerleyen, ama zamanla sahiplenilen ve bir sonraki bölümü iple çekilir hale gelen dizilerdi. Bugün tekrarı yayınlansa yine izlenecek çalışmalar bunlar. Diğerleri ise, kalitesiz işlerse çöp olup gidecektir"

"Çok teklif alıyorum, ama utanacağım işler yapmayacağım"

Bekir Aksoy, iş yaşamında seçici davranmasıyla ilgili bir soru üzerine de, "Sanırım ben yeterince profesyonel değilim. Profesyonelliğin gereği işini yapıp karşılığında para almaktır. Ben biraz daha duygusalım. Utanacağım, sıkılacağım işler yapmak istemiyorum" dedi.

"Bana kimse 'elinde silahla karizmatiksin' demesin"

Aksoy, "Dışarı çıktığımda kimseye, 'Vay ne güzel mafya babası olmuşsun' ya da 'elinde silahla amma da karizmatik duruyosun' dedirtmeyeyim istiyorum. Yaptığım işten utanmak istemiyorum" diye konuştu. Aksoy, Doktorlar dizisini kabul etme nedeni olarak da bunu göstererek, "Dedim ki herkes can alıyor, biz can vereceğiz, insanlara hayat vermek için uğrşacağız dizide. Bizim dizimizde doktorlar var, hastalar var. Hayatta da böyle. Bizi izleyenler, kendilerinden de bir parça görüyor" dedi.

"Herkesten marka olmaz ki..."

Ünlülerin dünyasında özellikle vurgulanan "marka olma" konusu da programın tartışma konularından biriydi. marka olmanın bir tescil meselesi olduğnu söyleyen Aksoy, "sanatçıya kim o tescili veriyor, kim onaylıyor bilmiyorum," dedi.
    Sanatçı olmanın ve sanat dünyasınd bir marka olmanın, kişinin kültürel ve entelektüel birikimiyle, yaratıcılığıyla ve onu geliştirmesiyle bağlantı olduğunu söyleyen Aksoy, şöyle konuştu: "Kültürel birikim ben gazete okuyorum demekle olacak bir iş değil. Kaldı ki onu bile yapmayanı var. Şöhretle marka olunur mu derseniz, o da olmaz. Televolelere, magazin programlarına çıka çıka isim yaparsınız. Bir süre korursunuz o ismi... Sonra yaşınız ilerler ya da başka insanlar çıkar ortaya, unutulmaya başlarsınız. Bir şirketin kurumsallaşması, marka yaratması için nasıl şartsa bu da öyle. Kaliteli ve kalıcı şeyler yaparsanız marka olabilirsiniz. Ben markayım diyen sanatçılardan böyle olanı var mı?"

Doktorlar - Basında Çıkan Haberler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Doktorlar

Doktorlar İlk bakışta gayet sıradan gözüken ve içimizden birini izliyormuşuz gibi hissettiren genç doktor Ela ve onunla aynı zamanda , Türkiye'nin en ünlü ve en iyi hastanesinde eğitime başlayan bir grup genç cerrahın hikayesi. Ancak kahramanlarımızı tanıdıkça ve onların renkli , bir o kadar sıradışı hayatlarına tanık oldukça hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlarız.Hayatın...
  2. şanlıurfadan haberler

şanlıurfadan haberler Şanlıurfa'da bulunan Öküzöldü, İnekdoğurdu, Kızlar ve Deliler isimli köyler, alay konusu oluyor. Yıllar önce verilen isimlerle anılan bu köyler, günümüzde hem alay konusu oluyor hem de utandırıyor. İlginç köy isimlerine sahip olan köylüler, köy ismini değiştirmek için uzun süredir mücadele veriyor. Köy sakinlerini zor durumda bırakan köy isimlerinden bazıları şöyle:...
  3. Beyazıt Öztürk, aldığı lüks otomobil nedeniyle çıkan haberler yüzünden çok üzülmüş.

beyazıt öztürk arabası beyazıt öztürkün arabası öztürk ün arabada şarkı söylüyor BEYAZ'IN OTOMOBİLİ BAŞINA DERT OLDU! Yüksel Aytuğ'un yazısından: Beyazıt Öztürk'le dertleştik. Onu bugüne dek hiç bu kadar üzgün ve stresli görmemiştim. Şu yeni aldığı otomobil yüzünden başına gelmedik kalmamış. Özellikle de basında yer alan bazı haberlere çok üzülmüş. Adam genç, yakışıklı, bekâr, ünlü, zengin......
  4. haberler asılsızdır

Issız Adam filimi ile gündeme oturan Cemal Hünal hakkında basından ilginç aşlı olmayan haberler çıkmaya çıkmadı oyuncu bu haberlere tepkiliydi.... 'ISSIZ ADAM'A MEDYA BASKISI CEMAL HÜNAL, 'BU YAZ EVLENİYOR' HABERLERİNE İSYAN ETTİ. SEVGİLİSİ LALE CANGAL DA, 'EVLİLİK BÜYÜK SORUMLULUK. MEDYANIN YÖNLENDİRMESİYLE OLMAZ, KİŞİSEL BİR KARARDIR' DEDİ.. Teklif etmek farz oldu! 'Bir kısım medya'; bu...
  5. Değişik Haberler

değişik haberler Spikerinizi kovmadan önce sunumunu bitirmesine izin verin hahaha

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. doktorlar dizisi bu sene hangi sehirde cekiliyor

,
  2. doktorlar dizisi hangi hastane

,
  3. doktorlar dizisi ela ve levent senaryoları

,
  4. doktorlar dizisi hasanın ameliyatı,
  5. ask oyuni dizisindeki ekini kim seslendiriyor,
  6. doktorlar dizinin çekildiği hastane,
  7. doktorlar dizisinin cekildigi hastane videosu,