gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

dolama...

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Dolama, tırnağın çevresindeki derinin yüzeysel bir enfeksiyonu olup en büyük sıklıkla stafilakoklar veya mantar tarafından meydana getirilir. Bu durum genellikle bir şeytan tırnağını ısırıp kopartma gibi bir yaralanmanın veya tırnak dibindeki deriyi bir işleme tabi tutmak veya deri itmek gibi hareketlerin sonucu olur. Tırnağa bitişik olan cildin üzerinde kırmızı, şişkin bölge ile kendini gösterir.

Bakteriyel dolama genellikle ani ve ıstıraplı bir enfeksiyondur. Yüzeysel cerahat dolu kabarıklar belirebilir. Tutulan bölgeyi bastırınca cerahat sızıntısı olabilir.

Dolamanın bir başka çeşidine mantar enfeksiyonu sebep olur ve bu, şeker hastalığı olan kişilerde ve ellerini uzun süre su içinde bulunduranlarda yaygındır. Mantar enfeksiyonları ağır ağır gelişir, fakat inatçı olma eğilimi gösterir. Bazen hem bakteriler hem de mantar vardır, böylece daha fazla şişme ve cerahate yol açılır.

Akut bir enfeksiyon tırnağın çevresinden ve epidermisten dolaşarak bunların altına işleyip ağrılı bir apse meydana gelmesine yol açar. Tırnak dibindeki deri kabarır. Tırnak ayrılabilir.

Tırnakta bozulma veya renk atması meydana gelir. Nadir olmakla birlikte, bu enfeksiyon parmağın içine işleyerek tendon dokusuna yayılabilir. Deri boyunca görülen kırmızı çizgiler, bakteriler kanınıza karıştığının işaretidir. Eğer böyle bir durum olursa, doktora gidin. Teşhis için dolamaya hangi tip mikroorganizmanın neden olduğunu belirlemek amacıyla cerahat kültürü yapılabilir.

Tedavi

Sıcak banyolar: Dokuların iltihapla şişmesini azaltmaya yardım edecektir. Bunları takiben bir antibakteriyel madde (bakteri enfeksiyonları için) sürülebilir veya eğer bir mantar enfeksiyonu varsa yüzde 1 lik gentian violet solüsyonu kullanılabilir.

alıntıdır

2. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Ce: dolama...
    emeğine sağlık paylaşım için saol ablacım seni çok seviyom

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

bende çok olmaz ama birkaç kere koparmıştım şeytan tırnağını dolama olmadı sadece kızarıp hafif şişmişti ama dokununca bi acıyoki sormayın
    emeğine sağlık canım

4. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

paylasim cin cok tskler emegine yuregine saglik canim,sevgiler

5. ebraryksl

ebraryksl Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    dolama bende hiç olmadı ???

dolama... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ebru Yaşar - Yalanı Dolanı

Ebru Yaşar - Yalanı Dolanı

sana deli oluyorum sorma hic utaniyorum kalbimin pesine düstüm ah asktan kaciyorum degermi degmezmi diye diye kendimi yaktim bile bile bunun günahi da ikimize olsun yalanini dolanini askta gercek olanini görmedim ne dileyim zarazi yanlari bana kiyanlari sevmedim ne diyeyim
  2. cetvelle dolama fırfır yapımı

cetvelle dolama fırfır yapımı

fırfır yapımı örgü fırfır yapımı örgüden cetvelle cetvelle gül zincir çekerek örgümüze başlayalım. Aralarda üçer zincir çekerek 4 kutucuk oluşturalım. Şalımızı istediğimiz uzunluk oluncaya kadar kutucuklara devam edelim İlk fırfırı oluşturmak için kıyıdaki kutulardan başlayalım. Her kutunun içine doluncaya kadar, kutuların olabildiği kadar, kıyılardan ilmek alın ve uzatarak cetvele takın....
  3. Krizden dolayı bekaretini satıyor

Krizden dolayı bekaretini satıyor

bekaretini satan kadın BEKARETİNİ SATIYOR Töbe töbeeee :D:D yahu bekaretini satıyor hatun belki ekonomik krizdir belki başka birşeydir bilemiyorum. Üstelik kardeşide destek oluyor. Artık paraları kırışacaklarmı ne yapacaklar Allah bilir :D Medeniyete bak be süpermiş :) HEM DE 1 MİLYON EUROYA. İTALYAN MODEL: 'HİÇ ERKEK ARKADAŞIM OLMADI' İtalyan model Raffaella Fico, bekaretini 1 milyon...
  4. Kavurmalı Dolama Börek

Kavurmalı Dolama Börek

Malzemeler : * 5 su b. un * 1 çorba k. tuz * su İç harcı için: * 5 patates * 2 soğan * 200 gr. kavurma * sıvıyağ * yumurta Hazırlanışı : Karıştırma kabına 5 su bardağı un,1 çorba kaşığı tuz ve alabildiği su ilave bir hamur elde edin. İç harcı için patatesleri haşlayın ve rendeleyin.Tavaya 2 adet yemekil kesilmiş olan soğanları ekleyin.Üzerine 200 gr.kavurmayı ilave edip kavurun.Üzerine...
  5. Dolama (tırnak batması) nedir?

Dolama (tırnak batması) nedir?

dolama nedir,dolama belirtileri,dolama tedavisi,dolama testleri,dolama nasıl önlenir,dolama evde nasıl tedavi edilir,parmakta çıkan dolama nasıl geçer Diğer adıyla paronişya el ve ayak parmaklarınızın kenarlarında meydana gelen bir enfeksiyondur. En yaygın el enfeksiyonudur ve tedavi edilmezse bütün parmağı kaplayan şiddetli bir enfeksiyona dönüşebilir. Dolama tırnak yeme, parmak emme,...

Sayfayı Paylaş