gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

domates suyunun faydası

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

hamilelikte domatesin faydaları gebelikte domatesin faydaları Uzmanlar, kalbi koruyan likopen adlı maddenin, kalp sağlığı için çok önemli olduğunu belirterek, bu maddenin domates suyunda oldukça fazla olduğuna dikkat çekiyorlar. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Tamam, sebze ve meyvelerde bulunan karotene benzeyen bir madde olan likopenin, sağlık açısından son derece yararlı olduğunun bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını belirterek, likopenin prostat, sindirim sistemi, göğüs ve akciğer kanserinin vücutta yayılmasını da engellediğini söyledi. Prof. Dr.Tamam sözlerini şöyle sürdürdü:
    Tropikal meyvelerin yanı sıra kırmızı greyfurt ve karpuzda da likopen var. Ancak, kalbi hastalıklara karşı koruyan bu madde domates suyunun yüzde 85 inde bulunuyor. Aynı zamanda portakalda bulunan C vitaminine eşdeğer oranda da vitamin içeriyor. Bu da domatesi bağışıklık sisteminin gelişmesi, nezle ve grip tedavisinde de etkin bir konuma getiriyor. Domateste bulunan minerallerden selenyum ise metabolizmanın düzenlenmesi, kısırlığın önlenmesi, vücut gelişiminin sağlanması ve pankreasın harekete geçirilmesinde de etkili oluyor.
    Prof. Dr. Nevzat Tamam ayrıca mide ve bağırsak hastalarının asitli olan domatesi çiğ olarak tüketmemelerini, bunun yerine haşlanmış patatesi tercih etmelerini önerdi
    alıntıdır

domates suyunun faydası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. meyva suyunun faydası

meyva suyunun faydası

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın ve sağlıklı bir ömür geçirmenin yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için de bol bol vitamin, antioksidan ve mineral şart. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu sağlık kaynağı ise meyve suyunda gizli. Uzmanlar, bünyeyi sağlam tutmak için bol miktarda A, C ve E vitamini ile çeşitli antioksidanlar içeren meyve suyu...
  2. Yağmur suyunun saçlara faydası

Yağmur suyunun saçlara faydası

yağmur suyu, saç, saça faydası, yararları, nelerdir buyrun öğrenelim arkadaşlar Camdan yağmurun nasıl da hızlı yağdığını izlerken, dilimde her çocuğun yağmur yağdığında söylediği o tekerleme tarzında ki şarkı vardı "yağmur yağıyor, arap kızı camdan bakıyor"... Yağmur damlalarının yere hızla çaktığını izlemeye o kadar dalmıştım ki, omzuma dokunan o elle sıçradım. Rahmetli anneanem...
  3. domates suyunun faydaları

domates suyunun faydaları

domates suyunun faydaları yararları nelerdir bu konuda yardım ve bilgi rica ediyorum. Tabiki bunu lyazın uygulamaz lazım malum günümüzdeki domatesler ( kış ayından dolayı ) 1 kr etmez :D:D
  4. Domates Suyunun Yararları

Domates Suyunun Yararları

Domates Suyu Faydaları Nelerdir Domates Suyu Faydaları ve Yararları Özellikle kanser hususunda büyük faydaları olduğunu bildiğimiz domatesin suyu ile ilgili bilinen yararlarınıo da sizlerle paylaşmak istedik melekler :) Domates Suyu ve Domates Suyunun Faydaları. Bilim adamları domates ve domates suyu tüketiminin insan sağlığı açısından önemli etkilere yol açtığını belirtmektedirler....
  5. Domates suyunun menapoza mucize faydası

Domates suyunun menapoza mucize faydası

Tokyo Tıp Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, günde 2 bardak domates suyunun menopozun daha rahat geçirilmesini sağlayabildiğini gösterdi. Bilim adamları, 8 hafta boyunca 93 kadından günde 2 kez 200 mililitre domates suyu içmesini istedi ve katılımcıların durumunu inceledi. Katılımcılarda menopozun anksiyete, ateş basması, sinirlilik hali gibi olumsuz etkilerinin azaldığı...

Sayfayı Paylaş