Domuz gribi aşısı hakkında yardım!!!

Arkadaşlar son bir kararla onayladığımız kağıtları iptal edip onaylamıyoruzda karar verdik gerçekten çok ama çok zor bir karar oldu bizim için sonuçta herkesin evladı gibi bizimde evladımız bize kıymetli heleki bu sağlık konusu olduğunda daha bir ince düşünüyor insan...

Hayirlisi mavi,sonucta 10 yilda 5 kere bile normal grip asisi yaptirmis olan insanlarda alzheimer hastasi olma riskin cok yuksekmis,yine de hayirlisi,bende arastirdim fakat asi ile ilgili dogru duzgun bir cevap bulamadim.Babam oldu bu asidan ,cunku doktoru yapmis,sen risk grubundasin olman gerekli demis ve yapmis.Ne yapalim elimizden geldigi kadar korunacagiz,saglikli beslemeye calisalim vs ... gerisi Allah a kalmis,Allah kimseye gostermesin.

Bu arada bir hafta falan onceydi sanirim,asi ilk yapilmaya baslandiginda canli yayin ile televizyondan veriyorlardi haberlerde,hemsireler asi oluyordu ve olmak istemiyorlardi.Hatta birine sizde arkadasiniza mi asi yapacaksiniz diye sordular, o da ben kararsizim dedi,saglik personeli bile asi olmak istemiyor,ben de cikamadim bu konun icinden.

Domuz gribi aşısının endikasyonları bilinemiyor maalesef. ve içindeki civadan ilerde mutlaka kanser riski var deniyor. Özelliklede küçük çocuklar için bu aşı çok tehlikeliymiş. Valla zor bir karar...

Mavi adminim
Keşke onaylamasaydınız
Ben de öğretmenim ve sınıfım 50 kişi
Bir kişi bile aşı izni vermedi
Okul genelinde de toplasan 10 kişi çıkmaz izin veren
ABD de ablası olan bir velim ordaki profesöre sormuş
Adam kesinlikle olmasınlar demiş
Daha olmadığını düşünüyorum isterseniz iptal edin

bizim okulada ası için form doldurttular sahsen aile izin vermedi çünkü yan etkileri sinir krizi bile yapıyormuş isterseniz size yan etkilerinşi yazayım

sinirsel hastalıklar
şişme
kızarıklık
%90 koruyuculuk
Sağlık bakanlığının bilgilendirmesine göre yan etkilerin en hafifi; kızarıklık, şişlik, baş/kavse eklem ağrıları, bulantı, kusma, titreme, lenf bezlerinde şişme. Ama ölümcül olanları da var: Ciddi alerjik reaksiyonlar, beyin dokusu, sinir, böbrek ve damar iltihabı, bilinç kaybı, kaslarda kasılmalar, yüz felci ve solunum sistemi rahatsızlıkları.

Kimseyi aşıdan soğutma niyetimiz yok. Ama ilaç firmalarının milyarlarca dolarlık satış ve bağlantılarıyla aşı kampanyası arasında bir irtibat olmadığını kim söyleyebilir? Dünya genelinde karşı konulamaz aşı kampanyası ortada. Büyük ilaç firmalarının kampanya için bu zamanı beklemeleri, onlarca ülkeyle bağlantı yapmaları, hisselerinin hızla artması da ortada. Sadeve ABD'nin aşı için ayırdığı para şimdilik beş milyar dolar. Sadece bir ilaç firmasının, İngiliz GlaxoSmithKline şirketinin bağlantı yaptığı ülke sayısı 16 ve bu 50'ye çıkacak.

Çocuklarımızı domuz gribinden nasıl koruyacağız? Türkiye’nin dört bir yanından domuz gribi vakası haberleri geliyor. Kabus gibi izliyoruz haberleri. Okullarda yayılmaya başladı olay. "Hangi okulda var?" sorusunun yanıtını da alamadığımız gibi kimse de düzgün bir açıklama yapmıyor.

Yetişkinler nispeten korunma yollarını öğrenseler de özellikle anne babalar okula giden çocukları için endişe ediyorlar. Önümüzdeki günlerde domuz giribi vakası sayılarının da artacağı öngörülüyor.

Peki çocuklarımızı bu tehlikeden uzak tutmanın bir yolu var mı?

Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü ve Enfesksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kenan Keskin biz anne babalara bakın hangi tavsiyelerde bulunuyor.

Çocuğumuz domuz gribi aşısı olmalı mı?

Daha önce izlenmiş olan grip pandemilerinde (Salgın bir hastalığın kıta düzeyinde çok geniş bir alana yayılması.) ve gribin yoğun olarak görüldüğü dönemlerde yapılan araştırmalardan elde edilen morbidite (hastalık oluşması) ve mortalite (ölümle sonuçlanma) bilgilerine dayanarak, okul çağındaki çocukların grip açısından özel bir risk grubu oluşturduğu kabul edilmiştir.

Bu çalışmalar sonrasında, sezonal grip aşılarının okul çağındaki çocuklarda kullanımının yarar ve zararları konusu da değerlendirilmiş; grip hastalığının, okul çağındaki çocuklar için zaten büyük bir tehdit oluşturduğu, buna karşılık sezonal grip aşılarının küçük bir risk içerdiği, dolayısıyla okul çağındaki çocuklarda uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.

Günümüzde domuz gribine karşı da bir koruyucu aşı geliştirilmiş olmakla birlikte bu yeni aşının okul çağındaki çocuklarda kullanımının güvenilirliği henüz kanıtlanmamıştır. Fakat yine de hastalığın daha büyük bir risk oluşturacağına kanaat getirilirse aşının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu konuda çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu durumda okula giden çocuklarımız gripten korumak için neler yapmalıdırlar?

Okulda, çocukların birlikte oynadığı oyunlar yerine daha az temas kuracakları oyunlara yönlendirilmeleri gerekir.

Okuldaki arkadaşlarıyla, zorunlu olmayan yakın temastan (Sarılma, öpüşme, beraber oynanan oyunlar vs…) kaçınmaları gerekir. Unutmamalı ki grip, hastalıklı birine bir metreden daha yakın olduğunda insandan insana bulaşır. Öğretmenlerin çocukları bu konuda uyarmaları gerekmektedir.

Ellerini sık sık, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra su ve sabun ile yıkamaları gerekmektedir.

Öksürürken veya hapşırırken ağızlarını kağıt mendil ile kapatmaları gerektiği öğretilmelidir. Mendil kullanımını özendirmek gereklidir.
Öksürdükten veya hapşırdıktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile temasta bulunan çocuklara, ellerini yıkayıncaya kadar; göze, burna veya ağza sürmemeleri gerektiği anlatılmalıdır. Virüs bu yolla bulaşabilmektedir.

Eğer çocukta kağıt mendil yoksa veya çıkarıp kullanmaya fırsat bulamadıysa, öksürürken veya hapşırırken ağzını eliyle kapatmalı ve hemen elini su ve sabunla iyice yıkaması gereklidir.

Hasta kişilerle yakın temastan uzak tutulmalılar. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullandırılmalı, temas sonrası hemen ellerini su ve sabun ile yıkamaları gerekmektedir.

Grip belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye başvurun. "Çocuktur, soğuk algınlığına yakalanmıştır." demeyin. İlk belirtiler griple aynı olacağından hastalığın Domuz gribi olup olmadığını anlamak için bir uzmana görünmek gerekir.

Eğer çocuk hasta ise okuldan geri kalacak düşüncesi ile okula göndermeye çalışmamalı ve çocukların diğer kişilerle temasını sınırlandırmalıdır.

Suya sabuna dokunmayı özendirmeli; ellerin su ve sabun ile yıkanması mikroplardan korunmanın en etkili, en ucuz ve en kolay yoludur. Ancak etkili olabilmesi için en az yarım dakika süreyle ve parmak araları da dahil olmak üzere her yerin iyice yıkanması gerekmektedir. Su ve sabun yerine alkol bazlı el dezenfektanları da kullanılabilir.

BENİM YORUMUM
Yeni markalar çok fazla çıkmaya başladı dikkat edin biliyorum bu forum sitesinde reklam ve link veremem ama en bilindik marka domuz gribi çıkm adan öncede olan antibaktariyel el jeli PÜREL dir pürelden baska marka almayın derim.. vede ECZANE den alın marketlerdende almayın :)

Hayır pelinsu onay vermedik dediğim gibi inanılmaz kafamız karıştı ama son kararla iptal ettik yani aşı olmuyorlar.

Bu akşam büyük oğlumu doktora götürdük inanılmaz bir hasta trafiği yaşanıyor hastanelerde..Ve gelenler hep soğuk algınlığı gribal enfeksiyonlardan.orda oğlumu muayene eden doktora sorduk aşı hakkında ya doktor bile onaylamadı aşıyı yaptırmayın dedi..
Yalnız kafamı kurcalayan birşey daha oldu doktorun ettiği bir cümle ..oda şuydu saf aşıyı bulursanız yaptırın!!!

Dedim nasıl yani o ne oluyor nerde bulacaz dediği şuydu bir hafta sonra saf aşı dediği aşı hamileler için domuz gribi aşısıymış.Tabi bu sanırım sadece hamilelere özel bir aşı başkalarına vuruluyormu bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim sadece korku içindeyiz iki oğlumda şu an gribal enfeksiyon geçiriyor akşam akşam doktor eczane dolaştık birde daha önce ihmalden evime almadığımız katı meyve sıkacağı aldık bundan sonra elimizden geldiğince işte bu tür vitamen takviyeleri falan korunmaya çalışacağız..

Hayır pelinsu onay vermedik dediğim gibi inanılmaz kafamız karıştı ama son kararla iptal ettik yani aşı olmuyorlar.

Bu akşam büyük oğlumu doktora götürdük inanılmaz bir hasta trafiği yaşanıyor hastanelerde..Ve gelenler hep soğuk algınlığı gribal enfeksiyonlardan.orda oğlumu muayene eden doktora sorduk aşı hakkında ya doktor bile onaylamadı aşıyı yaptırmayın dedi..
Yalnız kafamı kurcalayan birşey daha oldu doktorun ettiği bir cümle ..oda şuydu saf aşıyı bulursanız yaptırın!!!

Dedim nasıl yani o ne oluyor nerde bulacaz dediği şuydu bir hafta sonra saf aşı dediği aşı hamileler için domuz gribi aşısıymış.Tabi bu sanırım sadece hamilelere özel bir aşı başkalarına vuruluyormu bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim sadece korku içindeyiz iki oğlumda şu an gribal enfeksiyon geçiriyor akşam akşam doktor eczane dolaştık birde daha önce ihmalden evime almadığımız katı meyve sıkacağı aldık bundan sonra elimizden geldiğince işte bu tür vitamen takviyeleri falan korunmaya çalışacağız..
Hamileler icin ozel bir asi gelecekti,yanlis bir bilgi olmasinda bildigim kadari ile kullanilan bu asi ile arasinda buyuk farklar var,anne karnindaki bebegi etkilemesin diye icinden bazi etken maddeler cikarilmis,bu asidan neden cocuklarda olmuyor?Bu da baska bir soru.

Geri