gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

domuz gribi mitleri

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Semptomları sıradan gribe mi benziyor? Sadece hasta ve güçsüzler mi tehdit altında? Aşısı varsa herşey yolunda mı? Domuz gribi hakkında üretilen mitler ve bilimsel açıklamaları... Domuz gribine yakalananların ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artarken, hastalık hakkında kafa karışıklığı da devam ediyor.

Hastalığın ikinci dalgasının başladığı, aşısının geliştirildiği ve hastalığın sıradan gripten daha tehlikeli olduğu herkes tarafından bilinen gerçekler. Ama çoğu kez gerçekler soru işaretleri ve abartılar arasında farkedilmez oluyor.

Geliştirilen aşı etkili mi yoksa tehlikeli mi? Hastalık daha da tehlikeli olacak mı? Organik gıdalar bizi hastalıktan korur mu? Bugüne kadar domuz gribi hakkında pek çok mit üretildi ve anlaşılan daha da çok üretilecek. Bilimadamları üretilen mitlere cevap veriyor;

BELİRTİLERİ SIRADAN GRİPLE AYNI
    Ateş, sıradan gribinin en önemli belirtilerinden biridir. Domuz gribine yakalananların yarısından çoğunda ise ateşe rastlanmıyor. Bilimadamları domuz gribi hakkında yanlış bilinenlerin başında gelen bu ufak ayrıntı için uyarıyor ve erken teşhisin önemini vurguluyor.

Domuz gribinin belirtileri sıradan bir gribin belirtilerine benzeyebilir fakat genellikle hastalık kendini bu şekilde göstermez. Bulantı, mide krampları ve ishal genel belirtiler olmasına rağmen hastaların yarısından fazlasında, vücut sıcaklığında herhangi bir yükselme olmuyor.

SIRADAN GRİP DOMUZ GRİBİNDEN DAHA ÖLÜMCÜL

“Domuz gribi de sıradan bir virüs, gelip geçer” diyenlerin bir kez daha düşünmesi gerekiyor; rakamlar ve araştırmalar dikkat çekici.

Dünya çapında şimdiye kadar domuz gribinden ölenlerin sayısı 5000’i civarında ancak geçen yıl sadece ABD’de 36 binden fazla insan sıradan grip nedeniyle hayatını kaybetti. Bu rakamlardan yola çıkılarak domuz gribinin sıradan gripten daha az öldürücü olduğu düşünülebilir ama bilimadamları bunun yanlış olduğunu belirtiyor.

Bilimadamlarına göre bu sayıların doğrudan karşılaştırılmaması gerekiyor. Washington Üniversitesi’nden Lone Simonsen sıradan grip salgınlarında ölümlerin genellikle, salgın başladıktan sonraki ayda yaşandığına, bunun sebebinin de sıradan gribin akciğer enfeksiyonu, kalp krizi, inme gibi dolaylı yollarla ölüme yol açtığına dikkat çekiyor. Buna karşın domuz gribin etkisi doğrudan oluyor.

2. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Cok kotu,insallah bir an once gecer gider.

domuz gribi mitleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. domuz gribi

domuz gribi

bugünlerin en önemli konularından bir tanesi domuz gribi ve domuz gribi aşısı olduğunu hepimiz biliyoruz meleklerim...malesef bu hastalık türkiyemizin çoğu il ve ilçesinde de saptanmıştır..domuz gribi aşısı konusunda çeşitli söylentiler var..siz ne düşünüyorsunuz bu konuda??aşıyı yaptırır mısınız??paylaşımlarınızı bekliyoruz... teşekkürler
  2. Domuz Gribi

Domuz Gribi

Merhaba arkadaşlar,bana gelen bir maili sizinle paylaşmaka istedim.. > > DOMUZ GRİBİ 'nden korunmanın basit yolları‏ > > > > Dr.Vinay Goyal: Yoğun bakım ve Tiroit > > uzmanıdır. MBBS, DRM DNB. / 20 yıldan fazla klinik > > tecrübesi vardır. > > > > Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun > > delikleri, ağız ve boğaz yoluyla olmaktadır....
  3. Domuz gribi

Domuz gribi

Herkese merhaba, arkadaşlar ben domuz gribine fena halde kafayı taktım.Çocuklarıma hergün elma-havuç suyu sıkıyorum ve ceviz-badem-fındık yedirmeye gayret ediyorum.Kırmızı et ve bakliyatta çok önemli bağışıklık sistemi için diye söyleniyor,sofradan eksik etmemeye çalışıyorum.sizlerlede paylaşmak istedim.Aman dikkat..........
  4. Domuz gribi mutasyona ugradi !!!!

Domuz gribi mutasyona ugradi !!!!

Dünya genelinde yarim milyon kisiye bulasan domuz gribi Norvec´te mutasyona ugramis. Son iki domuz gribi vakasinda hayatini kayb eden iki kisiden alinan örneklerde H1N1 Virüsü mutasyona ugradigi aciklandi. Virüsün simdi daha kolay ve daha hizli öldürüyormus. Virüsün mutasyona ugramasi demek suan kullaninlan asilarin ise yaramamasi anlama geliyor. Mutasyona ugrayan virüsün cigerlerde...
  5. Domuz gribi yalanı!!!

Domuz gribi yalanı!!!

Dünyada birçok insanı korkutan panikleştiren domuz gribi salgını meğer bir oyunmuş hepsi boş bir kurmaca olan bu olayla ilgili uzmanları araştırıp açıkladığı haberin devamını sizlerle paylaşıyorum Dünya Sağlık Örgütü’nden Profesör Ulrich Keil domuz gribi hakkında öyle bir açıklama yaptı ki.. Tüm dünyada önce panik sonra korku ve son olarak kuşkuyla karşılanan domuz gribi hastalığı giderek...

Sayfayı Paylaş