gebe
  1. suskun_gız

suskun_gız Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Donmalar

Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

Aşırı so uk ortamda uzun süre kalınması sonucu donma ortaya çıkar. Kazazede halsiz, uykuludur. Donuk vücut bölümleri beyaz, sert, so uktur. Henüz donmamış kısımlar kızarık olabilir. Hareketleri a ır ve a rılıdır. Ciltte su dolu keseler görülebilir. Donmuş kısımlarda duyu kaybı vardır. Karla ovuşturmak, masaj yapmak, kumaş parçaları sürterek ısıtmaya çalışmak, sıcak odaya ya da sıcak suya sokmak, bandaj yapmak, cilde ilaçlar sürmek, alkol ya da sigara vermek sakıncalıdır. İlkyardımcı önce kazazedenin ıslak giysilerini çıkartıp kurumasını sa lamalıdır. Donmuş bölgeler temas, sürtünme, do rudan ısıdan korunmalı, yüksekte tutularak bir battaniye ile sarılmalıdır. Isıtma işlemi yavaş ve aşamalı olarak yapılmalıdır. Ilık su bu amaçla kullanılabilir. Kazazedeye ılık içecekler ve şekerli sıvı gıdalar verilebilir.

Donmalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. donma

donma

malum bu soguk havalarda aklıma ilk gelen sey oldu allah dısarda kalan insanlarımıza yardım etsin Soğuk ısırığı vücut dokularının donmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. En sık donan bölgeler eller, ayaklar, kulaklar ve özellikle burun uçlarıdır. Eller ve ayaklar vücudun uç noktalarıdır ve özellikle soğuktan dolayı dolaşım kısıtlandığında bu bölgelere giden kan miktarı iyice azalır. Kulaklar...
  2. hipotermi hipotermia donma ilk yardım

hipotermi hipotermia donma ilk yardım

donma çeşitleri hipotermi çeşitleri Aşırı soğuk ortamda uzun süre kalınması sonucu donma meydana gelir. *Deri soğuk soluk ve duyusuzdur *Vücud ısısı çok düşerse ; kan damarları çok gevşer ve cilt kızarır ; “yalancı kanlanma” *Soğuk kan kalbe gider ve kalbin durmasına yol açar *Özellikle baş, yüz, el ve ayaklar iyi korunmalıdır *Hastayı kapalı ve ılık yere taşıyınız *Islak ve donmuş elbiseyi...
  3. Donma: Donmalar: Soğuk Isırığı

Donma: Donmalar: Soğuk Isırığı

Soğuk ısırığı vücut dokularının donmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. En sık donan bölgeler eller, ayaklar, kulaklar ve özellikle burun uçlarıdır. Eller ve ayaklar vücudun uç noktalarıdır ve özellikle soğuktan dolayı dolaşım kısıtlandığında bu bölgelere giden kan miktarı iyice azalır. Kulaklar ise ince oldukları için fazla bir dolaşıma sahip değildirler burun ise genelde soğuktan iyi korunmaz....
  4. antifiriz, suyun donmasını nasıl önlüyor?

antifiriz, suyun donmasını nasıl önlüyor?

antifriz suyun donmasını nasıl geciktirir mono etilen glikol donma noktası antifiriz nasıl konur antifriz suyun donmasını geciktiriyor donmayı geciktiriyor Arabamızın motoru arabayı yürütecek gücü sağlarken bir yandan da ısı üretir. Motor bloğu içinde devamlı dolaşan su ile motor soğutulur. Motordan aldığı ısı ile ısınan bu su da radyatörde havanın yardımıyla soğutulur. Kapalı bir çevrimde...
  5. Donma olayında ilkyardım

Donma olayında ilkyardım

donma Meleklerim ‘’Mart kapıdan baktırır,kazma kürek yaktırır.’’ demiş atalarımız.Bahar gelecek dediğimiz şu sıralarda karın bastırmasıyla narin vücutlar yürürken bile donma tehlikesi geçirebilir.Donma durumunda ne yapmalıyız öğrenelim; DONMA OLAYINDA İLKYARDIM Hava sıcaklıklarının bugünlerde düşmesiyle birçok kişinin karşı karşıya kalabileceği donma riski konusunda, ''donma gerçekleşen...

Sayfayı Paylaş