gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Dostoyevski'nin hayatini degistiren olay

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

Dostoyevski'nin hayatini degistiren olay :
    Dostoyevski'nin hayatini degistiren olay neydi biliyor musunuz?
    Kendi idam sahnesi...
    Çar'in baski döneminde, arkadaslariyla bir sohbet grubu kurmustu.Yakalandi. 28 yasinda idam istegiyle yargilandi. Mahkemenin sonucunu bekledigi gece hücresinden alindi. Ölüm karari yüzüne karsi okundu.Papaz günah çikarttirdi. Gözleri kapali olarak bir direge baglanip,müfreze karsisina geçirildi. "Ates" emrini beklerken gerçek kararbildirildi kendisine...
    Aslinda mahkeme 8 yil hapis vermis, Çar bunu 4 yila indirmisti;ama ona ders olsun diye böyle bir gösteri planlanmisti.
    Böylece "ölüm"le tanisti; oysa bu sefil oyunda asil kesfettigi sey,"yasam"di.
    Stefan Zweig'a göre 4 yil sonra yarali parmaklarindan zincirleri çikardiklari zaman sagligi bozulmus, söhreti uçup gitmisti, ama kirik dökük bedeninden her zamankinden daha parlak fiskiran tek bir sey vardi:
    Yasama sevinci...

Durumu en iyi anlatan cümle Nietzsche'nindir:
    "Hayati kaybetmenin kiyisina yaklasanlar, onu daha iyi tanirlar".

2. kubraa

kubraa Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İlginççç :) teşekkürler canımcım

Dostoyevski'nin hayatini degistiren olay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. olay olay olay!!! çanta modası

olay olay olay!!! çanta modası

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Dostoyevski'nin Hayatını Değiştiren Olay

Dostoyevski'nin Hayatını Değiştiren Olay

Dostoyevski'nin Hayatını Değiştiren Olay Kendi idam sahnesi... Çarın baskı döneminde, arkadaşlarıyla bir sohbet grubu kurmuştu. Yakalandı. 28 yaşında idam isteğiyle yargılandı. Mahkemenin sonucunu beklediği gece hücresinden alındı. Ölüm kararı yüzüne karşı okundu. Papaz günah çıkarttırdı. Gözleri kapalı olarak bir direğe bağlanıp, müfreze karşısına geçirildi. "Ateş"...
  3. dershanedeki olay

dershanedeki olay

tarih dersindeyiz ben de en arkada oturuyorum hoca yanima geldi boynumdaki gümüse bakti eliyle o bakarkende yandanda bi çocuk ne kadar incecik daha incesini bulamadin mi dedi sonra kendisininkini gösterdi ben de oha köpek zinciri dedim sinif yarildi hoca da bi gülüyo sonra çocuga bakip frenliyo derken cocuk kizardi kipkirmizi oldu ve hiphizli boynundaki zinciri çekip kopardi ben de kaçin...
  4. olay olay olay

olay olay olay

nil erkoçlar erkek olduu işte kardeşinin açıklamaları Hiçbir zaman kadınsı olmadı Nil Erkoçlar, iddia hakkında konuşmak istemedi, sadece “Herkes beni bu konu için arıyor, konuşmak istemiyorum” dedi. İlk açıklama ise genç oyuncunun kardeşi Nur Erkoçlar’dan geldi. Erkoçlar, haberlere Twitter’dan yazdığı mesajlarla tepki gösterdi: “Kardeşim her zaman kısa saçlıydı, rol gereği olmadıkça...

Sayfayı Paylaş