gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Süryaniler'den özür diledi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, 1915 yılında meydana gelen olaylar nedeniyle Süryaniler'den özür diledi. Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ile Mardin’in Midyat İlçesi'ne gelen Türk, ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezdikten sonra, Midyat Süryani Kültür Derneğini ziyaret ederek, Dernek Başkan Yardımcısı Yuhanna Aktaş ve üyelerle bir süre görüştü.
    Burada konuşan DTP lideri Ahmet Türk, 1915 olaylarını kast ederek şunları söyledi:

“Yüreğimizde olayların acısını hissettiğimizden dolayı, bir özür dileme ihtiyacını hissediyoruz. Türkiye’de özür dilemek bir moda olmuş. Ama bizimki çok farklıdır. Süryani kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu, kendilerine destek verdiğimizi, farklı bir bakış açımızın olmadığını, yürekten bütünleşmeyi esas alan bir mantığa sahip olduğumuzu göstermek istiyoruz. Yanlışlar konusunda her zaman özür dilemeye hazırız. Olayı basitleştiren bir özürden ibaret değildir. Olayı basit bir özür olarak da gündeme getirmemek lazımdır. Bu toprağın bu bölgenin insanıyız. İnsanların kardeşçe yaşayabilme mücadelesini veriyoruz.”

Mezopotamya’nın medeniyetlerin buluştuğu bir coğrafya olduğunu belirten Türk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürdü, Ermenisi, Yezidisi inancıyla, farklı ırklarıyla insanlar çok muazzam bir medeniyet yaşamaktadır. Farklılıkları koruya bildiğimiz sürece biz insan oluruz. Tabiki sancılı süreci Ermeni kardeşlerimiz, Süryani kardeşlerimiz yaşadı. Kürt kardeşlerimiz de bugün aynı ızdırabı çekiyor. Geçmişte Kürtleri diğer kardeşlerimize karşı kullanan bir mantığında olduğunu da unutmadan tarihi çok iyi araştırmak ve o tarihten dersler çıkarmak önemlidir. Belki bu zenginliklerin katledilmesinde bizim de Kürtlerin de parmağımız var. Bugün bir Ermeni ve Süryani kardeşimizi gördüğümüzde onlara bakarken de utanç duyuyoruz. Bunu da çok açık söylemek istiyorum.”

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Süryaniler'den özür diledi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. DTP eski genel başkanı Nurettin Demirtaş, 1 yıl 3 ay hapis cezası

DTP eski genel başkanı Nurettin Demirtaş, 1 yıl 3 ay hapis cezası

DTP eski genel başkanı Nurettin Demirtaş, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Alınan bilgiye göre, Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi eski Belediye Başkanı Hetem İke'nin 27 Eylül 2007 tarihindeki cenaze töreninde yaptığı konuşmadan dolayı, DTP eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasından sonra Van...
  2. Oktay Kaynarca Adanalılardan Özür Diledi

Oktay Kaynarca Adanalılardan Özür Diledi

ADANALILAR'DAN ÖZÜR DİLEDİ? RATİNG REKORLARI KIRAN ADANALI DİZİSİNİN BAŞROL OYUNCULARINDAN OKTAY KAYNARCA, NEDEN 'ADANALI'LAR BENİ AFFETSİN' DEDİ... Mehmet Akif Alakurt ve Selin Demiratar ile birlikte başrolünü paylaştığı 'Adanalı' dizisiyle ekranlara gelen Oktay Kaynarca, rolü için 10 kilo almış. 'Adanalı olduğu için kilo almam gerekti. 10 kilo fazlam var. Bu kiloları dizi içinde...
  3. Halis Ağa TMSF'den özür diledi

Halis Ağa TMSF'den özür diledi

TMSF başkanı Ahmet Ertürk hakkında sert açıklamalarda bulunan işadamı Toprak gazete ilanıyla özür diledi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2001 yılında sahibi olduğu Toprakbank'a el koyması sonrasında gerek TMSF gerekse başkanı Ahmet Ertürk hakkında sert açıklamalarda bulunan işadamı Halis Toprak, verdiği gazete ilanı ile "TMSF'den ve Ahmet Ertürk'ten özür dilerim" dedi....
  4. Ece Erken özür diledi

Ece Erken özür diledi

şiddet yüzünden ayrıldığı eşinden şimdide özür dilemesi bana çok anlamsız geldi açıkcası..... KOCAMDAN ÖZÜR DİLİYORUM YEDİ YIL İLİŞKİ YAŞADIKTAN SONRA NİKÂH MASASINA OTURDUĞU TUNCER ÖZTARHAN’A ŞİDDET GÖRDÜĞÜ GEREKÇESİYLE BOŞANMA DAVASI AÇAN ECE ERKEN, EŞİNDEN ÖZÜR DİLEDİ; "Benim evlendiğim insan, son derece iyi, kültürlü ve nazik biriydi. Yakın çevresi de çok...
  5. tabeladan özür diledim :D

tabeladan özür diledim :D

Şimdi bi sabah benim ehliyet kursum vardı hoca bana gıcıklığına çoğu sürüşleri sabah yaptırıyodu uykulu bi halde sürüyorum ben sürüyorum sürüyorum sürüyorum derkenn hoca birden frene bastı:D -Napıyorsun sen kızım? dedi bana -Araba sürüyorum hocam napıyor gibi duruyorum ?dedim -STOP tabelasında durmadın.dedi -nerde var stop tabelası dedm ben görmedm ağçlar var orda görmedim stop falan dedm.....

Sayfayı Paylaş