gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Dua Ederken Esnemek Ne Anlama Gelir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Dua Ederken Esnemek Ne Anlama Gelir arkadaşlar ben dua ederken hep esniyorum ne oluyor bu ne anlama geliyor ?

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Dua Ederken Neden Esneriz Dua Ederken Esneme'nin Sebebi Nedir

-Uyku, yorgunluk veya can sıkıntısı halinde, elde olmadan, ağzın kendiliğinden açılarak, uzunca bir nefes alıp verme hali. Bu hal bir bakıma, dalgınlık ve gaflet haline benzer.

-Bu ise, müslümana pek yakışır bir durum değildir. Bunun için Hz. Peygamber (s.a.s.) bu konuda şöyle buyurmuştur:

-Allah (c.c.), aksırmayı sever fakat esnemeyi sevmez. Bir kimse aksırıp Elhamdülillâh derse, bunu işiten müslümanların, yerhamükellah diye karşılık vermesi gerekir. Esneme ise, şeytandandır. Bunun için, esneme ihtiyacı duyan kişi mümkün olduğu kadar buna mani olsun.

-Şeytanın gülmesinden maksat, esneyenin içine düştüğü, gaflet ve bitkinlik hali ile gülünç durumundan şeytanın hoşlanmasıdır. Zaten, inanan bir kişinin basına gelecek her kötülük şeytanı memnun eder ve onu güldürür.

-Şeytanı güldürmemek için kişinin, esneme belirtileri olunca; hareket ederek, elini yüzünü yıkayarak, abdest alarak, yorgunsa dinlenerek bu gaflet halinden kurtulmaya çalışması gerekir.

-Bütün bunlara rağmen esnemeden kurtulunamazsa, esneme halinde ağzın el veya başka bir şeyle kapatılması İslami edep gereğidir.

3. hiraaa

hiraaa Forum Okuru

Ben cok esniyorum esnemekten bazen dua bile edemiyorum ne yapmam gerek dualarim sanki esneyince kabul olmayacak gibi geliyor cok mu gunahkarim acaba ondan mi

Dua Ederken Esnemek Ne Anlama Gelir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. tasavvuf ne anlama gelir?

tasavvuf ne anlama gelir?

tasavvuf ne tasavvuf ne anlama gelir anlamı anlamı nedir tasavvufun Sufî tâifesinin efendisi Cüneyd, buyurdular ki: «-Tasavvuf, Hakk’ın seni sende öldürmesi ve kendisiyle diriltmesidir.» Muhammed Bin Ali El-Kassab tasavvufu: «- Keremli zamanda, keremli insanlardan, keremli topluluklar içinde beliren keremli ahlâk...» diye beyan etmiştir. Cüneyd’e tasavvuf nedir, diye sorulduğunda: «-...
  2. Dua Ederken Neler Söylemeliyiz

Dua Ederken Neler Söylemeliyiz

Dua Ederken Neler Söylemeliyiz bu konuda bilgi verecek olan var mı aranızda?
  3. Dua Nasıl Edilir Dua Ederken Ne Söylenir

Dua Nasıl Edilir Dua Ederken Ne Söylenir

Dua Ederken Neler Söylenmeli Dua Nasıl Edilir Dua Ederken Ne Söylenir Merhaba Sevgili melek'ler ve "dua ederken neler söylenir?" diye bize zoru soran misafirimiz, bu yazımızda nasıl dua etmeliyiz ve dua ederken neler söylemeliyiz, hepbirlikte öğreniyoruz. Namazdan sonra yapılan dualarda kişi arapça veya kendi lisanına göre dua etmekte serbesttir. Her türlü dua edilebilir....
  4. çilingir sofrası ne anlama gelir

çilingir sofrası ne anlama gelir

Babam sık sık konuşurken çilingir sofrası lafını kullanıyor.Ne demek bu çilingir sofrası ?
  5. orkide vermek ne anlama gelir

orkide vermek ne anlama gelir

Çiçeklerin dilinde orkide ne anlama gelir melekler ? Yani ben orkide alsam karşımda ki bana ne demiş oluyor :)

Sayfayı Paylaş