Dua etmek kaderi değiştirir mi hadis var mı bununla alakalı ?

M

MARLEYS

Forum Okuru
Dua etmek kaderi değiştirir mi hadis var mı bununla alakalı ?
Selamun Aleykum arkadaşlarım kafama takılan bir soru var. İslamda dua etmek kaderin değişmesine etki eder mi ? Ben eder diyorum ama arkadaşlarım kaderinse yaşayacaksın diyorlar. Ben dua olmazsa olmaz diyorum bununla ilgili bilgi kirliliği var görüyorum ki islami bir yazarınız var kendisinin yazılarını takip ediyorum. Yani arkadaşlarıma ve bu tartışma içerisine girdiğim insanlara da bu yazıyı okutmak istiyorum.

Tabiki dayanak ve hadis olmalı. Ben diyorum ki Bin aydan hayırlı bir gece var orada yapacağınız ibadetler ile nasbınız çoğalır Rabbim size dilediğini verir yeterki adam gibi dua edin diyorum ama arkadaşlarım hani kaynak diyorlar.

Allah rızası için böyle bir hadis sahi hadis özellikle var ise ve Kuranı Kerimde geçen ayetler var ise bilgi olarak bana sağlarsanız minettar kalırım. Allah, yar ve yardımcımız olsun. Amin Ecmain.

Aleyküm selam öncelikle. özellikle kader kısmını iyi anlamak gerekir.
Onun için sizlere bugünkü konumuzla cevap vermek istedim.Sorunuzun detayları aşağıdaki linkte yer almaktadır. Lütfen linki ziyaret ediniz.
Kader ve Kaza’nın ne demek olduğuna kısaca temas edip ardından mevzumuzu teferruatlı bir şekilde izah edelim.

Cenab-ı Hakk’ın, herhangi bir şeyin, muayyen bir şekilde meydana gelmesini ezelde bilip takdir etmesine kader denir. Bu hususla alakalı olarak Kamer süresi 49. Ayetde şöyle buyuruluyor: “Haberiniz olsun ki biz her şeyi bir kaderle yaratmışızdır”

Kaza ise Allah-ü Teâlâ’nın ezelde dilediği hususları vakti gelince yaratmasıdır. Kader ve Kaza ile alakalı olarak Hadid Suresi 22. Ayetin de şöyle buyuruluyor: “Yeryüzünde vuku bulan veya başınıza gelen hiçbir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan (kaza) önce bir kitapta yazılı (kader)olmasın. Şüphesiz bu Allah'a göre kolaydır.”

Kader ve Kaza İnancı ve Ef’âl-i İbad (Kulların Fiilleri) Meselesi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri