gebe
  1. ahueda

ahueda Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    74
    Ödül Puanları:
    28

Duada amin demeli

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında ahueda tarafından paylaşıldı.

Duâ, kulun Rabbına takdim ettiği sözlü dilekçesidir. Dilekçenin sonuna imza atmak nasıl dilekçeye geçerlilik kazandırırsa, duânın sonunda (âmin) demek de duâya öyle makbuliyet kazandırır. Nitekim adamın biri duâsında Rabbına yalvarıyor, ama sözünü ettiğimiz âmin cümlesini hatırına hiç getirmiyordu. Onu gören Efendimiz: – Mührü basarsa isteği hâsıl olur, buyurdu.
    Ashâb bundan pek bir şey anlamamıştı. Sordular:
    – Bu adam duâsına mührü nasıl basacak ya Resûlâllah?
    Şöyle cevap verdiler:
    – Duâsının sonunda (âmin) demekle!
    Anlaşılan odur ki, ister kendi yaptığımız olsun, isterse dinlediğimiz başkasına ait bir duâ olsun münasip yerlerinde mutlaka (âmin) demeli, “kabûl et yâ Rab,” mânâsına gelen bu cümleyi, istek cümlelerinin bittiği her yerde tekrar etmeliyiz.
    Nitekim bir hadîs-i şerîfte, Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“İçinizden biri duâ ettiğinde, kendi nefsinin duâsına da (âmin) desin.”
    Demek ki, duâlarımızın münasip yerlerinde (âmin) demeli, Rabbimize takdim ettiğimiz sözlü dilekçemizi (âmin) cümlesiyle imzalayıp mühürleyerek takdim etmeliyiz.

Duada amin demeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. BU Guzel Duaya AMİN demek istermisin?

BU Guzel Duaya AMİN demek istermisin?

Ey Merhametlilerin en Merhametlisi! Ey Tövbeleri kabuleden ve Dualara icabet eden Rabbimiz! Sana yöneldik. Efendimizi şefaatçi yapıyor, ellerimizi O'nun mübarek ellerinin altında tutuyor ve istediklerimizi böylece istiyoruz. Ey Rabbimiz! Ettiklerimize binlerce tevbeler olsun. Günahımız çoktur ama, Senin rahmetinde her şeyi aşkındır, her şeyi kuşatmıştır. Rahmetin...
  2. Bugün hangi duaya AMİN diyelim !

Bugün hangi duaya AMİN diyelim !

amin duası Gelin bu günün duasına hep birlikte, yürekten bir "AMİN" diyelim... İşte günün duası... "Allah'ım! Bana kendi sevgini ve Senin yanında sevgisi bana fayda verecek kimsenin sevgisini ver." Âmîn..
  3. Sadaka, belâyı önler. Ama dua, kaderi değiştirir!

Sadaka, belâyı önler. Ama dua, kaderi değiştirir!

az sadaka çok belayı önler belayı önleyen dua dua neleri değiştirir az sadaka çok önler anlamı belyı ama du kaderi değiştirir Sadaka, belâyı önler. Ama dua, kaderi değiştirir! Vaktiyle bir ateşperest, oğlunu evlendirmektedir. Düğün günü çok koyun ve inek kesilir. Et kokuları mahalleyi sarar. Ancak evin bitişiğinde, Müslüman, dul bir kadın, dört yetimiyle yaşamaktadır. Hepsi de günlerdir...
  4. Dua Aynı Dua Ama Okuyan Ağız başka

Dua Aynı Dua Ama Okuyan Ağız başka

hz.Ali, kimdir, duası, hikmeti, nedir, kıssadan hisse, ilgili konular burada melekler Muhyiddîn-i Arabî (kuddise sırruh) hazretlerinden: 'Fakirin biri, bir ağaç dibinde gölgelenmekte olan Hz. Ali (r.a.)'ye gelir, ihtiyaçlarını arz eder: ' Çoluk-çocuk sıkıntı içindeyim, ne olur bana biraz yardımda bulunun, der. Hz. Ali (r.a.) hemen yerden bir avuç kum alır, üzerine okumaya...
  5. Duaların sonunda neden amin deriz?

Duaların sonunda neden amin deriz?

amin nedir,aminin anlamı ,amin demenin önemi,dualarda amin demek hakkında bilgiler Âmîn, duanın kabulünü temenni etmek niyetiyle sonunda söylenen bitiriş sözüdür. Asıl şekli âmîn olan kelimenin kökeni ve anlamı hakkında bugüne kadar çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Üzerinde durulan tezlerin başlıcaları, Mûsevîler ile hıristiyanlar tarafından da “amen” şeklinde ve aynı amaçla...

Sayfayı Paylaş