gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Dualarda Cimrilik..

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

Dua ederken kendimiz dışında acaba kimler için Allah’tan birşeyler diliyoruz? Yoksa sadece kendimiz için mi dua ediyoruz? Dualarımızda sevdiklerimize, yakınlarımıza ve inanan kardeşlerimize de yer verirsek, onların isimlerini zikredip onlar için de hayırlı isteklerde bulunursak; kendimize sıra gelmeyeceğini yada Yüce ve rahmeti sınırsız olan Allah’ın, kendi isteklerimizin bir kısmını sevdikllerimiz icin istediklerimizin yerine sayacağını, dualarımızda isteyeceklerimizin bir limiti olduğunu ve başkalrı için de dua ettiğimizde limitin kendi aleyhimize azaldığını mı sanıyoruz? Şüphesiz ki Rabbimizin cömertliğinde sınır yoktur ve dua edenin duasına elbette cevap verecektir. Öyleyse dualarımızda cimri davranmayalım, yakınlarımız ve sevdiklerimiz için de bolca dua edelim. "Rabbim! Beni, namazı/duayı yerine getiren bir insan yap. Soyumdan bir kısmını da. Rabbimiz, duamı kabul et!" 14-İbrahim 40

Onlar şöyle yakarırlar: "Rabbimiz, eşlerimizden ve çocuklarımızdan bize göz aydınlığı bağışla. Bizi takvaya sarılanlara önder kıl." 25- Furkan 74

Arşı yüklenip taşıyanlar ve onun çevresindeki şuurlular Rablerinin hamdi ile tespih ederler ve ona inanırlar. İman sahipleri için de şöyle af dilerler: "Rabbimiz! Sen her şeyi rahmet ve ilim halinde kuşattın. Tövbe edip senin yoluna uymuş olanları bağışla. Ve onları cehenem azabından koru!. Ey Rabbimiz, onları kendilerine vaat etmiş olduğun Adn cennetlerine koy! Atalarından, eşlerinden, zürriyetlerinden barışa yönelenleri de. Azîz ve Hakîm olan, hiç kuşusuz sensin, sen!" 40-Mümin 7-8

Onlardan sonra gelenler de şöyle derler: "Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş kardeşlerimizi affet; kalplerimizde, inananlara karşı bir düşmanlık bırakma! Rabbimiz, sen çok şefkatli, çok merhametlisin!" 59-Haşr 10

"Rabbim! Beni, anne-babamı, inanmış olarak evime gireni, tüm inanmış erkekleri ve inanmış kadınları affet! Zalimlerin de sadece helâk ve perişanlığını artır!" 71-Nuh 28

kaynak:devtürkler

Dualarda Cimrilik.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. zulüm ve cimrilik hakkında!

zulüm ve cimrilik hakkında!

cimrilik ile ilgili hikayeler MÜFLİS KİMDİR? 220. Ebü Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Müflis kimdir, biliyor musunuz?" diye sordu. Ashab: - Bizim aramızda müflis, parası ve malı olmayan kimsedir, dediler. Rasülullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Şüphesiz ki ümmetimin müflisi, kıyamet günü namaz, oruç ve zekat...
  2. Cimrilik hakkında neler biliyoruz

Cimrilik hakkında neler biliyoruz

Cimrilik CİMRİLİĞİN BU KADARINA PES! Resûlüllüh (s.a.v.) bir adam gelerek: - Yâ Resûlüllüa! Falanca komşum, hurma saplarını benim bahçeme koyuyor. Bana eziyet veriyor, dedi. Allah Resûlü o zâtı çağırarak, ona: - Filancanın bahçesine koyduğun hurma saplarını bana sat, teklifini yaptı. Adam: - Olmaz dedi. Allah Resûlü: - Öyle ise bana hediye et onları, dedi. Adam bu teklife de: - Olmaz...
  3. cimriliğin bu kadarına pes!

cimriliğin bu kadarına pes!

CİMRİLİĞİN BU KADARINA PES! Resûlüllüh (s.a.v.) bir adam gelerek: - Yâ Resûlüllüa! Falanca komşum, hurma saplarını benim bahçeme koyuyor. Bana eziyet veriyor, dedi. Allah Resûlü o zâtı çağırarak, ona: - Filancanın bahçesine koyduğun hurma saplarını bana sat, teklifini yaptı. Adam: - Olmaz dedi. Allah Resûlü: - Öyle ise bana hediye et onları, dedi. Adam bu teklife de: - Olmaz dedi....
  4. Cimriliğin Bukadarına Pes

Cimriliğin Bukadarına Pes

CİMRİLİĞİN BU KADARINA PES! Resûlüllüh (s.a.v.) bir adam gelerek: - Yâ Resûlüllüa! Falanca komşum, hurma saplarını benim bahçeme koyuyor. Bana eziyet veriyor, dedi. Allah Resûlü o zâtı çağırarak, ona: - Filancanın bahçesine koyduğun hurma saplarını bana sat, teklifini yaptı. Adam: - Olmaz dedi. Allah Resûlü: - Öyle ise bana hediye et onları, dedi. Adam bu teklife de:...
  5. Cimrilikte artık bir boşanma nedeni

Cimrilikte artık bir boşanma nedeni

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, aşırı tutumlu ve tasarruflu davranmanın boşanma nedeni olarak kabul edilebileceğine karar verdi. Yerel Mahkemenin reddettiği bir boşanma davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Aşırı şekilde tasarruflu davranışlarda bulunma”nın boşanma nedeni olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydetti. Yargıtay, kocasının; elektrik sarfiyatı oluyor diye...

Sayfayı Paylaş