gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Duaların Kabul Zamanları

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Dua, kulun Rabbine yönelip O'ndan yardım dilemesidir. İnsan, gücünün yetmediği ihtiyaçlarını elde etmek, kendi kudretiyle erişemediği arzularına erişmek için Allah'a sığınır. Çünkü Allah'tan başka hiç kimse yoktur ki, onun en gizli arzularını duyup yerine getirsin, ihtiyaçlarını karşılasın. Dua bir ibadettir. Hattâ ibadetin ruhudur.

Nasıl ki, bir çocuk eli yetişemediği bir ihtiyacını, bir arzusunu elde etmek için ya ağlar, ya ister; yani acizlinin diliyle dua eder ve isteklerini elde eder.

Öyle de, insan bütün canlılar içinde nazik ve nazlı bir çocuğa benzer. Cenab-ı Hakkın dergâhına acziyle ağlamak veya ihtiyacıyla dua etmekle yönelir. Yoksa bir sinekten korkan haylaz bir çocuk gibi, “Bu insanları kendi gücümle emrimde çalıştırıyorum” deyip nankörlük etmek, insanın yaratılışına aykırı olduğu gibi, üstelik âhirette şiddetli bir azabı da hak eder.

01.jpg

İnsan dua vasıtasıyla Cenab-ı Hakka yaklaşır. Bu itibarla başa gelen çeşitli sıkıntılar ve belalar, insana aczini ve güçsüzlüğünü hatırlatıp onu Rabbine yönelmeye zorlaması cihetiyle rahmettir. Çünkü insan bilhassa böyle vakitlerde ne kadar âciz ve çaresiz olduğunu anlayıp sığınacak bir yer bulmaya muhtaç durumdadır. Dua bunun en güzel vesilesidir.

Dua bir ibadet olduğuna göre, onun sadece ve sadece Allah'ın rızasını kazanmak gayesiyle yapılması gerekir. Bunun için insan âcizliğini, yalnızlığını ve çaresizliğini bütün ruhuyla hissedip kendisine yardımcı olacak, korkulardan, endişelerden kurtaracak yegâne zatın Allah olduğunu düşünerek ellerini semaya kaldırmalıdır. O Yaratıcı sonsuz bir kudret, bir rahmet ve bir hikmet sahibidir.

Bütün kâinat Onun eseridir ve Onun izni olmadan yaprak bile kıpırdayamaz. Bütün kemal sıfatların sahibi olan Cenab-ı Hak, buna karşılık bütün noksan sıfatlardan münezzehtir. Yarattığı canlı-cansız bütün varlıkları sayısız nimetlerle donatmış, onların üstünde insanı en yüksek bir mevki ile şereflendirmiştir. Bunun için Cenab-ı Hak sonsuz hamd ve senâya layıktır. Zaten varlıkların yaratılış maksadı da hamd, tesbih, tekbirle Ona kulluk etmek değil midir? İşte dua bundan dolayı ehemmiyet taşımaktadır.

Ezanla kamet arasında yapılan dualar

Cuma namazı'nın farzında (âmin) dendiğinde kalbinden geçirilen dua

Harp meydanında yapılan dualar

Gece yarısından sonra yapılan dualar

Yağmur yağarken yapılan dualar

Kabe-i Muazzama görüldüğü vakit yapılan dualar

Rüzgar eserken yapılan dualar

Zeval vaktinde yapılan dualar

Arefe günü yapılan dualar

Recep ayının ilk gecesi yapılan dualar

Şaban ayının on beşinci gecesi yapılan dualar

Cuma gecesi yapılan dualar

Bayram gecelerinde yapılan dualar

Ramazan ayında yapılan dualar

Kur'an-ı Kerim hatmedildiği vakit yapılan dualar

Farz namazlarından sonra yapılan dualar

İnsanların gaflet içinde bulunduğu vakit yapılan dualar

Allah Teala'dan başka kimsenin bulunmadığı,ıssız yerde yapılan dualar

Bütün arkadaşları kaçtığı halde düşmanın karşısında yalnız kalan kimsenin yaptığı dualar

Allah Teala'nın korkusundan vücut titrediği ve gözler yaşardığı vakit yapılan dualar

Berat ve kandil gecelerinde yapılan dualar

Seher vakti yapılan dualar

Arafat'ta yapılan dualar

Müzdelife'de yapılan dualar

Mültezime ve Hacerü'l Esved'de yapılan dualar

Zemzem suyu içilirken yapılan dualar

Duaların Kabul Zamanları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. dualarımız neden kabul olmuyor?

dualarımız neden kabul olmuyor?

allah dualarımı kabul etmiyor İbrahim b. Edhem, Basra Çarşısı'ndan geçiyordu. İnsanlar onu bulmuşken etrafına toplandılar ve sordular: "Allah’a dua ediyoruz da, O, bizim duamızı kabul etmiyor. Neden?" İbrahim b. Edhem şu cevabı veriyor: Çünkü, sizin kalpleriniz on şeyden dolayı ölmüş: 1- Allah’ı bilirsiniz ama O'na kulluk etmezsiniz. 2- Kur'an okursunuz, ama onunla amel...
  2. Dualar neden kabul olmaz?

Dualar neden kabul olmaz?

dualar neden kabul olmaz melekler mekanı dualar İbrahim Ethem bir gün Basra çarşısında gezerken halktan bazıları şöyle sordu : “Kuran’da Allah,Bana dua edin icabet edeyim buyuruyor .Biz Allah’a dua ediyoruz fakat neden kabul olunmuyor? ” İbrahim Ethem dedi ki: Kalbiniz on şeyden ölmüştür: Allah’ı tanırsınız, ama hakkını eda etmezsiniz. Allah’ın kitabını okursunuz, ama onunla...
  3. Dualarımız kabul oldu Melek'ler.

Dualarımız kabul oldu Melek'ler.

Sizler öyle bir mucizesiniz ki, sanki ''Meleklermekani'' ismine uysun diye yer yüzünde ki tüm görünen Melek'ler sizlersiniz ve bu site sizlerin mekanı ki, sizler buraya üye oldunuz. Yıllar önce, sevgili arkadaşım Sadmin ''bu sitenin adı ne olsun'' diye sorduğunda, direk ''Meleklermekanı'' olsun demiştim. Ve ben yıllardır, gerek çette, gerek ise yazdığım konularda sizlere hiç fark etmeden,...
  4. neden dualarım kabul olmuyo

neden dualarım kabul olmuyo

benim neden dualarım kabul olmuyo anlamadım okumadıgım dua kalmadı :(
  5. Dua ediyorum kabul olmuyor neden?

Dua ediyorum kabul olmuyor neden?

Şartlarına uygunsa dua kabul olur. Hadis-i şerifte, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder) buyuruldu. (Tirmizi) Duanın kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi] Yapılacak işlerden...

Sayfayı Paylaş