Duasıyla kavmi yeniden dirilen peygamber: Hz. Hızkıl a.s.

M

Misafir

Forum Okuru
Duasıyla kavmi yeniden dirilen peygamber: Hz. Hızkıl a.s.
Hızkıl Aleyhisselam, Hz. Musa ve Harun a.s.'ın vefatından sonra, İsrailoğulları'na gönderilen üçüncü peygamberdir. Kendisinden önce iki peygamber daha vazife yapmıştır.

Hızkıl a.s.'ın kavmi Allah'a itaat eden bir kavim olmasına rağmen, başlarına gelen bela ve musibetlere katlanamayan bir kavimdir. Onların bu hali Bakara Suresi'nin 243. ayetinde şöyle anlatılır:

"Binlerce oldukları halde, ölüm korkusundan dolayı yurtlarından çıkıp gidenleri görmedin mi? Allah onlara 'Ölün!' dedi (öldüler). Sonra onları diriltti. Şüphesiz Allah insanlara karşı lütufkârdır. Lakin insanların çoğu şükretmez."

Hızkıl a.s.'ın kavminin Kur'an-Kerim'de de ifade buyurulan yurtlarını terk etme hadisesi söyle anlatılır:

O sene Hızkıl a.s.'ın peygamberlik vazifesini yaptığı kasabalardan birinde veba salgını baş göstermiş, ahali yurtlarını terk ederek başka yerlere yerleşmişti. Kasabada kalanların çoğu hastalıktan ölmüş, terk edenler ise kurtulmuşlardı.

Veba salgını bitip yurtlarını terk edenler geri döndüklerinde, gitmeyip de hayatta kalanlar dediler ki:

- Sizler burayı terk ettiğiniz için sağ kaldınız. Bizim ise birçok yakınımız öldü. Biz de sizin gibi yapsaydık hiçbirimiz ölmez, hepimiz sağ kalırdık.

Ertesi yıl tekrar aynı hastalık baş gösterdi. Bu sefer kasaba halkının tamamı beldelerini terk ettiler. Geri dönmek istediklerinde ise, Allah onlara bir melek göndererek hepsini öldürdü.

Kavminin topluca öldüğünü gören Hızkıl a.s. ağlamaya başladı ve Allah'a yakararak dedi ki:

- Ey Rabbim! Ben sana ibadet eden bir kavmin içinde bulunuyordum. Şimdi ise tek başıma kaldım.

Bunun üzerine Cenab-ı Allah buyurdu:

- Ey Hızkıl! Onları tekrar diriltmemi ister misin?

Hızkıl a.s. "evet, isterim" deyince Allah:

- Onların hayatlarını sana bağışladım, diyerek Hızkıl a.s.'ın kavmini diriltmişti.

Bu hadiseden sonra, kavmi bir müddet daha Hızkıl a.s. ile beraber yaşadı.

Geri