gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Duktal ektazi nedir?

Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Bu konu iyi huylu meme hastalıkları,duktal ektazi nedir hakkında bilgiler vermektedir Meme başı akıntısı şikayetiyle başvuran hastalarda sıkça karşılaşılan bir durum olan duktal ektazi meme başının altındaki süt kanallarının genişlemesidir. Meme muayenesi sırasında meme başı altında sertçe bir kitle olarak ele gelebildiği gibi, sadece açık renkli , sıvı kıvamda akıntı şikayetine de neden olabilir.Memenin iyi huylu hastalıkları ile meme kanserine ait belirti ve bulguların bir kısmı ortaktır. Bu nedenle ayırıcı tanıda dikkatli olmak gerekir. Duktal ektazi hakkındaki tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz

Genellikle menopoza ulaşmış kadınlarda görülür. Meme başı altındaki süt kanallarının genişlemesidir. nedeni tam olarak bilinmesede sigara içiminin, yaşın ilerlemesini veya meme baının içeri dogu çökmesinin bu rahatsızlığa neden olduğu düşünülmektedir. Bu normal bir durumdur. Bazen bu genişlemiş kanal içerisinde sıvı birikir ve meme başından akışı engellenebilir. Bazende bu süt kanalı yüzeyinde ülserler gelşeblir ve buda ağrıya neden olabilmektedir. Bazen bu kanal içinde biriken sıvı meme başından kanlı veya kansız olarak akıntı oluşturabilmektedir. Bazen meme başı arkasında kitle şeklinde kendini gösterebilir, meme başında içeri dogru çöküklüğe neden olabilmektedir. Bzaende süt kanalı içinde birken sıvı bakterler tarfından enfekte olur ve meme enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

Duktak ektazinin tanısı, meme muayenesi, ultrasonografi ve mamografi ile konur. Eger meme başı akıntısı kanlı ise bu akıntı mikroskop altında incelenebilir. Kanlı akıntının nedenini araştırmak için memenin süt kanallarının iç yapısını gösteren meme filimleride çekilebilir. Böyle bir durumda meme kanser ihtimali olabilmektedir.

Genlikle duktal ektazi tanısı almış kadınların tedaviye gerek duymamaktadır. Eğer devamlı olan, kanlı olan bir akıntı mevcut ise veya meme başı altında kitle olduğu ve enfeksiyona neden olduğu durumlarda antibiyotik tedavisine veya cerrahi olarak hastalıklı olan dokuların çıkarılması gerekebilir. Bu işlen ağrı duyulmayack şekilde anestezi altında yapılır. Bu işlemden sonra genelikle hastanede yatmanıza gerek olmaz

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Nisan 2014
  2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    Konu düzenlenmiştir.

Duktal ektazi nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Neden?

Neden?

Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor,...
  2. neden?

neden?

bu oyunda hayatımızdaki klişelere bi anlam vermeye çalışacaz alttakide kendince bi cvp verip yeni bi klişe söliyecek... ilk ben baslıyorum neden hep ilk adım erkeklerden beklenir
  3. Neden...!

Neden...!

Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
  4. Neyse...

Neyse...

Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
  5. ne

ne

burçak tarlasının gerçek adı nedir

Sayfayı Paylaş