gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

dul,yetim aylığı kimlere, hangi oranda bağlanır?

Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

dul yetim maaşı kime verilir,dul yetim aylığı hangi oranda kime bağlanır,dul yetim aylığı nasıl alırım,dul yetim aylığı ne kadar alırım,dul yetim maaşı almak istiyorum ne kadar maaş alırım images (3).jpg
    Emekli Sandığı Kanununa göre aylık bağlanacak dul ve yetimler; eş (karı ve koca) ve çocuklar ile ana ve baba olarak belirlenmiştir.
    Dul ve yetimlere ait aylık bağlama oranları şu şekildedir;
    *Eş : %75
    *Çalışan ya da emekli aylığı alan eş : %50
    *Eş, 1 yetim : %60 - %30
    *Eş, 2 yetim : %50 - %25, %25
    *Tek yetim : %50
    *2 yetim : %40, %40

Dul ve yetimlere bağlanacak aylık miktarı, aylığa hak kazanan kişinin yaşıyor olması halinde kendisine bağlanacak aylık miktarını geçemez.

Çalışan ya da emekli eş ibaresinden, 5510 sayılı Kanuna göre 4/c kapsamında çalışan veya bu çalışmalarından dolayı (5434 sayılı Kanun hükümlerine göre) aylık alan kişi anlaşılır. Bu kapsamdaki bir eşin aylık bağlama oranı, yetimlerin bulunması hali de dahil % 50'dir.

dul,yetim aylığı kimlere, hangi oranda bağlanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kanundan önce Emekli Sandığından yetim aylığı ...

Kanundan önce Emekli Sandığından yetim aylığı ...

Kanundan önce Emekli Sandığından yetim aylığı alan ve aynı zamanda özel sektöre tabi sigortalı çalışan kız yetimlerin aylıkları kesilecek mi ? Hayır, bu kanundan önce Emekli Sandığı Kanununa göre bağlanmış aylıklar hakkında bu Kanunla yürürlükten kaldırılan hükümleri de dâhil 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılacağından 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile bu durumdakilerin...
  2. Emekli Sandığından aylık almakta iken evlenen kız yetimlerin aylıktan çıkması...

Emekli Sandığından aylık almakta iken evlenen kız yetimlerin aylıktan çıkması...

emekli sandığı emekli aylığı sandığı dul ve yetim aylığı Emekli Sandığından aylık almakta iken evlenen kız yetimlerin aylıktan çıkması durumunda diğer aylık alanların aylıkları yükseltilecek mi? Evet, bu kanundan önce Emekli Sandığı Kanununa göre bağlanmış aylıklar hakkında bu Kanunla yürürlükten kaldırılan hükümleri de dâhil 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılacağından Emekli...
  3. Dul aylığı nasıl ne şartlarla bağlanır ?

Dul aylığı nasıl ne şartlarla bağlanır ?

Dul aylığı nasıl ne şartlarla bağlanır ? Dul maaşı nasıl alınır, dul maaşı bağlanması ve dul maaşı alma şartları nelerdir? Yeni çıkartılan yasaya göre 1 ekim 2008 den itibaren hem babadan hemde kocadan bağlanılan aylık durumu iptal edildi yani artık her ikisinden de aylık bağlanmıyor ama şöyle bir durum söz konusu 1 ekim 2008 tarihinden önce babadan ve kocadan bağlanan daha doğrusu aylık...
  4. Dul maaşı aylığı almanın şartları nelerdir

Dul maaşı aylığı almanın şartları nelerdir

Kızlar 2013 ve 2014 yılları için dul olanların dul aylığı alma şartları tam olarak nelerdir dul ve dulluk maaşı nasıl bağlanıyor. Sgk dul ve yetim aylığı nasıl bağlanıyor birde iki dul maaşı almanın şartları neler yani hem anneden hem babadan bu konuyla alakalı bilginiz var mı ?
  5. SSK 'dan dul aylığı alanlar , Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler mi?

SSK 'dan dul aylığı alanlar , Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler mi?

ssk'dan dul maaşı alıyorum,emekli sandığından çocuklarıma maaş alabilir miyim,ssk'dan maaş alanlar emekli sandığından yetim maaşı alabilir mi,ssk'dan maaş alanlar babasından yetim aylığı alabilir mi,ssk'dan dul maaşı alıyorum babamdan yetim maaşı alabilir miyim SSK 'dan dul aylığı alanlar , Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler. NOT: Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası olanların...

Sayfayı Paylaş