gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Dünya Ağırlaşıyor mu?

Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Bir cismin ağırlığı, dünyanın o cisme uyguladığı yerçekimi kuvvetidir. Bu nedenle dünyanın kendi ağırlığından bahsetmek biraz anlamsızdır. Dünyanın ağırlığı bir başka kuvvet tarafından çekildiğinde söz konusu olabilir. Bir cismin kütlesi ile ağırlığı arasındaki fark da buradadır. Dünyada bir kilogram ağırlığında olan bir cisim Ay'da tartıldığında altıda biri kadar gelir ama o cismin kütlesi her iki yerde de aynıdır. Bir cismin kütlesi mesafe ve kütlesi bilinen bir başka cisimle arasındaki çekme gücüne göre hesaplanabilir. Bu şekilde hesaplanan dünyanın kütlesi 5,98 aaaatrilyon (yirmi bir sıfır) tondur.

İnsan nüfusunun artmasının, yeni bitkilerin oluşmasının bu kütleye etkisi sıfırdır. Yeni canlılar dünyada zaten var olan atom ve moleküllerden yapıldıklarından yoktan var olmazlar (topraktan gelip toprağa gitmek).

Dünyanın kütle değişimini etkileyecek iki ana unsur vardır. Uzaydan gelen göktaşları ile atmosferden uzaya kaçan bir takım hafif elementler. Dünyanın kütlesi en sağlıklı olarak Ay'ın yörüngesine göre hesaplanır. Ancak dünyaya gelen ve gidenler toplam kütle içinde Ay'ın yörüngesini etkileme açısından o kadar az yer tutarlar ki en hassas ölçümlerde bile dünya azaldığını mı yoksa arttığını mı söyleyebilmek mümkün olamaz.

Araştırmacılar bu konuda ikiye ayrılmış durumdalar. Birinciler dünya yüzeyine her sene 10 bin ila 100 bin ton arası ve toz düştüğünü, bu nedenle her yıl dünyanın kütlesinin yanaşık 50 bin ton arttığını ileri sürüyorlar. Ne var ki dünyamıza seçmiş ömrü boyunca yani 4,5 milyar yıl süresince düşen göktaşı ve toz miktarının toplam 225 trilyon ton olan ağırlığı dünyanın kütlesinin 0,000004'ünü bile geçmiyor.

İkinci görüşe göre atmosferimizde gaz molekülleri devamlı hareket halindedirler. 700 kilometre yükseklikten sonra başlayan 'exosphere' tabakasında yoğunluk o kadar düşüktür ki hidrojen ve helyum gibi çok hafif atomlar buradan uzaya kaçabilirler.

Hidrojen atomları zaten zaman içinde uzaya kaçmışlardır. Sürekli olarak radyoaktif çürümelerle yeryüzünde üretilen helyum atomları ise atmosferin en üst tabakasından uzaya kaçmaya devam etmektedirler. Bunun yıllık miktarının 1,4 milyon ton olduğu ileri sürülüyor. Bu miktar gelen göktaşı ve toz miktarının yanında o kadar büyüktür ki dünya kütlesinin her yıl l ,4 milyon ton azaldığı söylenebilir.

Her iki görüşün doğruluğu da sağlıklı ölçümlerle ispatlanamamıştır. Doğru oldukları kabul edilse bile Güneş ile birlikte 5 milyar yıl sonra ömrünü dolduracağı hesaplanan dünyamızın kütlesinin yanında hiçbir zaman kayda değer bir oran oluşturmayacaklardır.

Dünya Ağırlaşıyor mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dünya Dışında Yaşama İnanıyor musunuz?

Dünya Dışında Yaşama İnanıyor musunuz?

Sizce bu evrende yalnız mıyız? Kimilerine saçma gelse de kimileri buna gerçekten inanıyor. Olabilir mi? Bu evrende bizden başka yaşayan canlılar var mı? UFO'lar gerçek mi? Sizin düşünceleriniz neler?
  2. Selda Bağcan - Adaletin Bu Mu Dünya

Selda Bağcan - Adaletin Bu Mu Dünya

Güvenemem Servetime malıma Ümidim Yok Bugün İle Yarına Toprak Beni De Basacak Bağrına Adaletin Bu Mu Dünya Ne Yar Verdin Ne Mal Dünya Kötülerinsin Sen Dünya İyileri Öldüren Dünya Ne İnsanlar Gelip Geçti Kapından Memnun Gelip Giden Var Mı Yolundan Kimi Fakir Kim Ayrılmış Yarinden Adaletin Bu Mu Dünya Ne Yar Verdin Ne Mal Dünya Kötülerinsin Sen Dünya İyileri Öldüren Dünya Kimi Mecnun Gibi...
  3. Dünyada ki en zeki insanlar kim biliyor musunuz?

Dünyada ki en zeki insanlar kim biliyor musunuz?

en zeki insanlar listesi Dünyada ne kadar zeki insan var hiç merak ettiniz mi:DŞahsen ben merak ettim ve arşatırdım buldum.Meğer dünyada zeki ne çok insan varmış:DAma nedense hepside yabancı:D .Dünyanın En Zekileri The Daily Beast gazetesine göre dünyayının son 10 yıldaki en zeki insanları 1 - Google'ı kuran Larry Page ve Sergey Brin 2 - Apple'ın kurucu ortaklarından Steve Jobs 3 -...
  4. Biliyor musun annecim seni dünyaya getirmek benim belkide sonum olacak...

Biliyor musun annecim seni dünyaya getirmek benim belkide sonum olacak...

Bebeğim; Sana sahip olma konusunda çok büyük sorunlar yaşadım.Çok düşündüm inan bana,senin için en iyisini düşündüm hep… Ve karar verdim..Evet sana sahip olabilirdim.Belki de 1 kere olsun anne demeni duyabilirdim… Şuan yanımda değilsin sana dokunamıyorum ama içimdesin,canımın canında seni hissediyorum. Annecim; Anne demeni çok istiyorum.Hep hayalini kuruyorum.Elim hep...
  5. Yalan dünya bitiyor mu?

Yalan dünya bitiyor mu?

Komedi dizisi Yalan Dünya'nın biteceği haberlerine, Gülse Birsel son verdi...Kanal D'de ekrana gelen Yalan Dünya dizisinin biteceği yönünde çıkan iddialara dizinin senaristi ve oyuncusu Gülse Birsel'den yanıt geldi. Twitter kullanmayan Gülse Birsel, telefonunda not defterine yazdığı açıklamayı, Yalan Dünya'nın oyuncusu Hasibe Eren aracılığıyla yayınladı. Birsel, Yalan Dünya'nın bitmediğini...

Sayfayı Paylaş