gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Dünya dursa ne olur?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

dünya dursa ne olur dünya dursaydı ne olurdu dursaydı neler olurdu Dünya aslında o kadar hızla dönüyor ki biz döndüğünü bile farkedemiyoruz..
    Bir düşünsenize bu denli hızla dönen dünya birdenbire dursaydı neler olurdu işte cevabı

Bir gün bakıyoruz ki dünya kendi etrafında dönmeye nokta koymuş. Neler olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Hemen belirtelim önümüzdeki bir kaç milyon yıl içinde böyle bir durum söz konusu değil.
    Ama şayet durursa bakın neler olur;
    Dünya kendi etrafında yaklaşık olarak 1800 kilometre hızla dönüyor. Normalde hissetmediğimiz bu hızı, dünyanın durması halinde fena halde hissedeceğimizden emin olabilirsiniz.

Dünya dursaydı öncelikle atmosfer dünyadan bağımsız olarak aynı hızla dönmeye devam ederdi. Bu ise insanlık ve doğa için büyük bir felaket olurdu. Atmosferin dönmeye devam etmesi devam, yeryüzünde ne varsa önüne katıp, silip süpürmesi demek. Yani topraklar, ağaçlar, binalar, insanlar ve hayvanlar bu hızın etkisi ile atmosfere doğru savrulurdu.

Dünya durduğu taktirde gezegenimizin güneşe bakan yüzü aydınlık diğer yüzü ise 6 ay boyunca karanlık olacaktı. Yılın ikinci yarısında ise durum tersine dönecekti.

Bu durum iklimleri doğrudan etkileyecek. Mevsimlerdeki yavaş geçiş yerine çok hızlı ısı değişikleri görülecekti.

Dünyanın durması ile radyasyon dengesi de altüst olurdu. Dünya dönmediği taktirde manyetik alanın etkisi kaybolacaktı. Bu durumda kozmik ışıklardan korunmak mümkün olmayacaktı.

Dünya dursa ne olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dur ne olur sende gitme

Dur ne olur sende gitme

Çağır beni, çağırda büyüsün içimde biriktirdiğim bütün yalnızlıklarım! Adım adım büyür yalnızlık, yürüdükçe devasallaşır kimsesizlik! Dur!Ne olur Sende gitme! Yalnızlığın üzerime yüklediği bu sessizlik artık beni boğuyor. Buradayım baksana karanlığın tam ortasında. N'olur artık gitme. Sana çok ihtiyacım var. Kurtulmak istiyorum ama koşamıyorum çaresizlik öyle bulaşmışki bu sokaklara takılıp...
  2. dünyayı küçültürsek bakın ne olur?

dünyayı küçültürsek bakın ne olur?

Eğer dünyâmızı, oranlarını değiştirmeden 100 kişilik küçük bir kasaba boyutuna düşürebilseydik ne olurdu? 57 kişi Asya'lı 21 kişi Avrupa'lı 14 kişi Amerika'lı 8 kişi Afrika'lı 52 kadın, 48 erkek 30 beyaz renkli, 70 diğer renklerden 30 Hıristiyan, 70 diğer dinlerden Ve... 80 kişi standartların altında evlerde yaşardı. 70 kişi okuma yazma bilmezdi. 50 kişi kötü beslenirdi. 1 kişi doğmak üzere,...
  3. Dünya dönmeseydi ne olurdu?

Dünya dönmeseydi ne olurdu?

dünya dönmeseydi ne olurdu dünya kendi etrafında dönmeseydi ne olurdu neler dönmese olur dönmese neler olur Aslında yapılan bilimsel araştırmalar gezegenimizin önümüzdeki birkaç milyon yüzyıl içinde durma ihtimalinin sıfır olduğunu gösteriyor. Dünya kendi etrafında yaklaşık olarak saatte 1800 kilometre hızla dönüyor. Normalde hissetmediğimiz bu hızı dünyanın durması halinde...
  4. Acil durum dolabında neler olur ?

Acil durum dolabında neler olur ?

Acil durum dolabında bulunması gerekenler, acil durum dolabında bulunacak araç ve gereçlerle alakalı bilgiler var mı = Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş