gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Dünyanın En Kapsamlı Topografik Haritası Burada Melekler

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

dünya topografik haritası nasa bilinen en büyük topografik harita resimleri görüntüleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Yavuz Sultan Selim Han zamanında yaşamış olan dünyaca ünlü denizcimiz Piri Reis'in ilk haritayı çizmesinden bu yana tam 498 yıl geçti melekler :) Piri Reis'in bilgilerinin üstüne bilgiler katıldı. Keşiflerin de tamamlanmasıyla birlikte dünya haritası dünya dümdüz bir alandır diyenlere inat tam anlamıyla ortaya çıktı. O günden beri gelişen teknoloji ve haritacılık bilgisi ışığında, araştırmacılar uydudan dünyamızın resimlerini çekip çeşitli bilimsel çalışmalarında kullanıyorlar. Şimdi size göstereceğimiz Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA)' nın hazırladığı , dünyanın en kapsamlı sayısal (dijital) topografik haritasının en büyük özelliği 3D , yani 3 boyutlu olması.

NASA, 3D harita görüntülerini kızılötesi bir aygıtla çekti. NASA’ya ait Terra uzay aracına yerleştirilen bu kamerayla dünyadaki dağlar, göller, ırmaklar gibi akla gelebilecek her türlü topografik detay 3 boyutlu olarak haritaya döküldü.

Kimileri NASA’nın son yıllarda giderek geliştirdiği 3D haritanın Google Earth’ü geride bırakabileceğini düşünüyor. NASA, haritayı ilk kez 2009’da duyurmuştu. Ancak son yıllarda haritaya 260 bin görüntü daha eklendi. Böylece Dünya yüzeyinin yüzde 99’unun haritaya döküldüğü belirtiliyor.

Haritanın hazırlanması için Terra uzay aracı üzerine yerleştirilen aygıtta Japon imzası var. ASTER kısa adıyla anılan bu aygıt, yüzeydeki ısı, yansıma ve rakım bilgilerini kullanarak resim çekiyor.

NASA, 3 boyutlu ve kapsamlı bu harita sayesinde, mühendislerin ön araştırmalarında yolların ve köprülerin nereye ve nasıl yapılacağı konusunda daha iyi bir fikre sahip olabileceğine inanıyor. Uzmanlar haritada şimdilik bazı sıkıntılar olduğunu ancak bunların da zamanla giderileceğini söylüyor.

Dünyanın En Kapsamlı Topografik Haritası Burada Melekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dünyanın En Palallıl Klavyesi Burada

Dünyanın En Palallıl Klavyesi Burada

Evet melekler şimdi yeni bir klavye ile sizlerle birlikteyiz bu dünyanın en pahallı klavyesi :) isteyen arkadaşım ancak bakabilir zaten bakın of çekin Dünyanın en pahalı klavyesi olan ve 1500 dolarlık fiyatını hak edip etmediği sürekli tartışılan Optimus Maximus'ın yerinden edecek klavye yine aynı firmadan. Her tuşu isteğe göre ayarlanabilen ve yine her tuşta OLED ekrana sahip dünyanın en...
  2. dünya dinler haritası hakkında

dünya dinler haritası hakkında

Dünya dinleri ve bu dünya dillerinin haritası ve dağılışları hakkında bilgiler var mı ?=
  3. Dünyanın en ünlü ayakkabı markaları burada

Dünyanın en ünlü ayakkabı markaları burada

Dünyanın en ünlü ayakkabı markaları Dünyaca Ünlü Ayakkabı Markalarının Modelleri Evet Melek'ler, konu başlığımızdan da anladığınız gibi bu sayfamızda dünyaca ünlü ayakkabı markalarının modellerini sizlerin beğenisine sunuyoruz. Bakalım dünyaca ünlü ayakkabı markalarının ayakkabı modelleri nasılmış, :)
  4. İşte Meleklerim Dünyanın En Enteresan Çantaları....

İşte Meleklerim Dünyanın En Enteresan Çantaları....

En İlginç Çanta Modelleri Değişik Çanta Modelleri Böylesine değişik ve enteresan çanta görümüşmüydünüz..Ben görmemiştim ...Ve sizinle de paylaşmak istedim...Bakalım sizler beğenecekmisiniz..Tabi kullanmaya cesaret edebilirmisiniz bilemiyorum..Çünkü bana çantadan daha çok dekorasyon süs olarak daha uygun geldi bana....Yahu laviş bunlarla sokağa çıkılmaz derseniz eğer işte size normal ve şık...
  5. En Şık Gömlekler Burada Meleklerim

En Şık Gömlekler Burada Meleklerim

şık elbise modelleri, gömlek modelleri, gömlek modeli, Süper şık, cok deyişik, Gömlek modelleri sunuyorum simdi size meleklerim... Ister kot üzerine ister kumas pantolon yada şık bir etek üzerine sec, sec giy meleklerim.... Iste size yeni sezon bayan gömlek modelleri...

Sayfayı Paylaş