Dünyanın En Uzun Hayvanı...

T

TİTAN

Forum Okuru
Dünyanın En Uzun Hayvanı...
dünyanın en uzun hayvanı çivit denizanası
dünyanın en uzun hayvanı, nedir, hangisidir, nerede yaşar, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

bantli solucan-d7.jpg

Sevgili melekler,
Ben küçükken evimizde salonumuz iki bölümden oluşuyordu.Tam ortada bir kemer vardı.O kemerin iki yanında devasa boyutlarda sarmaşıklarımız vardı.İkisi iki taraftan bir hayli uzamış,tam ortada tepede buluşmuş ve birbirlerine dolanmışlardı.Babam zaman zaman bu sarmaşıkların topraklarını değiştirirdi ve koca saksıların içinden solucanların çıktığını görünce bunların toprağa faydalı olduklarını anlatır,solucanları avuçlarıma bırakırdı.Ben de onlarla oynardım.O gün bu gündür sürüngenlerden korkmaz oldum.Oysa umumiyet çok korkar sürüngenlerden..Şimdi size bahsedeceğim sürüngense dünyanın en uzun hayvanı..Bantlı solucan..

Bantlı solucan bir olimpik havuzun bir ucundan öbürüne uzanır ve yine de bir bölümü artar.

Bantlı solucanlar Nemertea solucan ailesine dahildir {Nemertea adı Yunancadaki bir deniz tanrısı olan Nemertes kelimesinden gelir). Binden fazla türü vardır ve çoğu suda yaşar. Çok uzun ve incedirler, en geniş olanının eni birkaç milimetredir.

Çoğu kaynak, bantlı solucanların sadece 30 metre uzunluğa ulaştığını savunur, bu da onun şu ana kadar ölçülmüş en uzun çivit denizanasından (yaklaşık 36,5 m) kısa olduğu anlamına gelir. Fakat son bilgilere göre bu solucanların esneme oranlarının inanılmaz derecede yüksek olduğa ortaya çıkmıştır. Tamamen uzadığında birçoğunun 50 metreyi aştığı görülmüştür.

Bantlı solucanları 500 milyon yıldır var

Fosil kalıntıları, bantlı solucanların 500 milyon yıldır varolduklarını göstermektedir.

Bantlı solucanların kalbi yoktur. Kan, kaslar tarafından pompalanır. Ağzı ve anüsü ayrı olan en basit organizmadır.

Çok obur etoburlardır. Yapışkan ya da zehirli kancalarla donanmış uzun ince hortumlarını fırlatarak küçük kabukluları yakalarlar. Bu hortumlar solucanın kendi boyunun üç katı kadar olabilir.

Çoğu bantlı solucan, okyanusun derin kuytularında gizlenir fakat bazıları inanılmaz derecede parlak renktedirler. Nemertealar zarar gördüklerinde kendilerini yenileyebilirler. Fakat bantlı solucan türleri aslında küçük parçalara bölünerek çoğalır, bu parçalardan her biri yeni bir solucan haline gelir…

Geri