gebe
  1. GREY

GREY Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    362
    Ödül Puanları:
    63

Dünyanın İlk Aşk Şiiri

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

Dünyanın ilk aşk şiiri, ilk aşk şiiri, kim yazmıştır, kime yazmıştır, neden yazmıştır konuları hakkında detaylı bilgi alalım

Aşk yeni eski yüzyıl farkı dinlemiyor melekler.Göründüğü gibi aşk her yerde. Şiir yazmak her yerde ve zamanda. Eskiden bile aşk şiirleri yazılıyormuş. Sadece günümüze has birşey değil demek ki.

Dünyanın (bilinen) ilk aşk şiiri, İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen,1889′da Bağdat’ın 150 km uzağındaki Sümer kenti Nippur’da bulunmuş 4 bin yıllık bir tablet üzerindeki şiirdir. ABD’li Sümerolog Samuel Noah Kramer’in çevirdiği tableti, Türkiye'nin ilk Sümeroloğu Muazzez İlmiye Çığ Türkçe'ye çevirmiştir.
    Sümer inancına göre, toprağın bereketini ve verimli olmasını sağlamak amacıyla, Kral’ın yılda bir kez Bereket ve Aşk Tanrıçası Ellil yerine bir rahibe ile evlenmesi kutsal bir görevdi. Bu şiir büyük bir olasılıkla Kral Şusin için seçilmiş bir gelin tarafından yeni yıl bayramını kutlama töreninde söylenmek üzere kaleme alınmıştı ve ziyafetlerde, şölenlerde müzik, şarkı ve dans eşliğinde söyleniyordu:

Damadım, kalbimin sevgilisi.
    Güzelliğin büyüktür baldan tatlı.
    Aslan, kalbimin kıymetlisi
    Güzelliğin büyüktür baldan tatlı.
    Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır.
    Yatak odasında bal doludur.
    Güzelliğinle zevklenelim.
    Aslan seni okşayayım.
    Benim değerli okşayışlarım baldan tatlıdır.
    Damadım benden zevk aldın.
    Annem söyle sana güzel şeyler verecektir.
    Babam, sana hediyeler verecektir.
    Sen beni sevdiğin için.
    Lütfet bana okşayışlarını.
    Benim Tanrım, benim koruyucum.
    Tanrı Ellil’in kalbini memnun eden Şusin’im.
    Lütfet bana okşayışlarını…

Dünyanın İlk Aşk Şiiri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ilk aşk!!!

ilk aşk!!!

Kalbimin firlayacak gibi carpmasi bir saat daha devam etti. Ben hangi akla hizmet etmistim de aradan onca gecen yillara ragmen askimi aramaya kalkmistim? Ustelik obur odada esimin annesi babasi uyuyordu. Bu sefer kendimi yargilamaya baslamistim. Aslinda onu sadece merak etmistim... yillardir... Simdi nerede, ne yapiyor, onun icin ne yapabilirim? Beynimi kemiren sorular arka arkaya cogalmaya...
  2. ::::aşk şiirleri::::

::::aşk şiirleri::::

Biz değil bizi ayıranlar utansın Biz değil bizi koparanlar utansın Sevdanın zincirini ellerimizi ayıranlar utansın Bir deli rüzgar olurum Alırım seni burdan kaybolurum bu deli sevdaya nerdende bulaştım gülmeyi unuttum ağlamayla barıştım eskiden mutluydum gözyaşına karıştım Biz değil ikimizi ayıranlar utansın Biz değil bizi ayıranlar utansın Biz değil bizi koparanlar utansın Sevdanın...

Sayfayı Paylaş