Dünyanın ilk çekilen resimleri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Dünyanın ilk çekilen resimleri

İlk olarak 19.yüzyılda Fransada çekilen fotoğraf ve sonrasında onu takip eden kareler insanı geçmişin sır dolu sayfalarına götürüyor.

1.jpg

Dünyanın bilinen ilk fotoğrafını görüyorsunuz. Le Gras'ın penceresinden görünüş isimli bu fotoğraf 1826 da çekilmiş. Fransız fotoğrafçı Joseph Nicéphore bu fotoğrafını basım işlemine 'heliography' adını vermiş. Bu fotoğrafın pozlanması (çekilmesi) tam 8 saat sürmüş..

2.jpg

Negatif kullanmadan derken direkt pozitif baskı olarak yapılmış. Buna daguerreotype deniyor. Bu teknik Fransız kimyacı Louis Daguerre tarafından 1837'de bulunmuş.

3.jpg

Bu fotoğfra Dorothy Catherine Draper'e ait. 1839 da çekilmiş ilk kadın fotoğrafı. Fransız Louis Daguerre1839 da Amerika'da bulunmuş.Kimya profesörü John W. Draper, kendi kamerasını yapmış ve ilk insan portresini çekmiş.

4.jpg

Dünyanın ilk fotomontajı... 1858 de Henry Peach Robinson, birçok negatifi birleştirerek tek bir fotoğraf oluşturmuş.Robinson'un ilk ve en meşhur fotoğrafı beş negatiften oluşuyor. Tüberkülozdan ölen bir kızın etrafında bu komposizyonu oluşturmuş. Fotoğrafın ismi 'Fading Away' .

5.jpg

"Dünyanın ilk hareketli fotoğrafı" Fotoğrafçı Eadweard Muybridge, bir at yarışında atın dört ayağınında yerde olmadığı anı fotoğraflamayı başarmış. Oniki kamerayla bir seri fotoğraf çekerek bir at yarışını adım adım fotoğraflamış. Bunları birleştirerek ilk hareketli görüntüleri oluşturmaya başlamış. Aslında bir anlamda günümüz at yarışı fotofiniş'ininde babası olmuş.

6.jpg

Bilinen en eski renkli fotoğraf Louis Ducos du Hauron tarafından 1872 de çekilmiş.Fotoğrafta Güney Fransa'dan bir görünüş bulunmakta.

Geri