gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Dünyanın şifresi kırılamayan tek bilgisayar ağı icat edildi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Dünyanın, şifresi kırılamayan ilk kuantum şifreleme teknikli bilgisayar ağı, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen bir bilimsel konferansta tanıtıldı. [​IMG]

Viyana'daki 6 noktayla yakındaki Saint Pölten kentini 200 kilometre standart fiberoptik kablo kullanılarak bağlayan şebekede kullanılan quantum şifreleme tekniği, bugünün bilgisayar ağlarında kullanılan güvenlik sistemlerinden tamamıyla farklı bir uygulama.

SİSTEME SIZMAK OLANAKSIZ

Güvenlik için, dışardan girenlerin şifresini kırmalarının zor, ancak yeterli bilgisayar kaynağı ve zaman verildiğinde olanaksız olmayan karmaşık matematik uygulamaları yerine kuantum kuramının yasalarını kullanan kuantum sisteminin kullanıldığı güvenlik sistemine sızmanın olanaksız olduğu belirtiliyor.

Avusturyalı bilim adamlarının geliştirdiği bu sistem, aralarında Amerikan bilgisayar devi IBM ile dünyanın türlü üniversitelerinden konuyla ilgili araştırmacıların katıldığı konferansta tanıtıldı.​

internethaber

Dünyanın şifresi kırılamayan tek bilgisayar ağı icat edildi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fotokopi nasıl icat edildi?

Fotokopi nasıl icat edildi?

Dünyada bir devrim yaratan kopyalama teknolojisinin mucidi Chester Carlson’un 100. doğum yılı kutlanıyor. İnsanoğlunun bilgi paylaşım şeklini değiştiren, fotokopinin mucidi Chester Carlson, bundan tam yüz yıl önce, Şubat 1906’da dünyaya geldi. Gelmiş geçmiş en önemli buluşlardan biri kabul edilen fotokopiyi icat eden Chester Carlson aynı zamanda, şu an bir çok büyük firmanın rekabet ettiği,...
  2. Bilgisayar kaç yılında icat edildi

Bilgisayar kaç yılında icat edildi

bilgisayar kaç yılında bulundu bilgisayar kaç yılında icat edildi bilgisayar hakkında bilgi, bilgisayar hangi yılda icat edildi, bilgisayar kaç yılında icat edildi, bilgisayar kaç yılında icat edilmiştir, bilgisayarın tarihçesi, bilgisayarın tarihi, bilgisayarın tanımı, bilgisayarın tarihsel gelişimi, bilgisayarın tarihi gelişimi, bilgisayarın tarihçesi özet, bilgisayarın tanıtımı,...
  3. bilgisayar ne zaman icat edildi

bilgisayar ne zaman icat edildi

bilgisayar ne zaman icat edildi ? Arkadaşlar her gün başına oturduğumuz araştırma yapıp bişeyler öğrendiğimiz bilgisayar ne zaman icat edildi ?
  4. Mum Nasıl İcat Edildi?

Mum Nasıl İcat Edildi?

mumun icadı mumu kim icat etti mum nasıl icat edildi Elektriklerimiz kesildiği zaman, romantik ortamlar hariç normal zamanda yüzüne bakmadığımız mumlarımız imdadımıza yetişir melekler :) Peki hiç düşündünüz mü mum nasıl ortaya çıkmış, kim bulmuş ? Buyrun makalemize :tik: Mum, parafin, donyağı ya da bunlar benzeri, yavaş yanan bir maddenin, genellikle kınnaptan yapılan bir fitilin...
  5. İlk bilgisayar ne zaman icat edildi bilenler yazar mı

İlk bilgisayar ne zaman icat edildi bilenler yazar mı

Lütfen bana tarihte ilk bilgisayar ne zaman icat edildi kimin tarafından ve o zamanki ağırlığı ile teknik özellikleri hakkında bilgiler verirseniz sevinirim.

Sayfayı Paylaş