gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Dünyanın Yuvarlak Olduğunu İlk Keşfeden Kimdir?

Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

dünyanın yuvarlak olduğunu ilk keşfeden kimdir kim bulmuştur hangi bilim adamı savunmuştur hangi yılda keşfetmiştir ile ilgili bilgiler burada melekler 15. ve 16. yüzyıllarda coğrafi keşiflerin başlamasıyla dünyayı tanımaya ve keşfetmeye başlayan insanlık pek çok yeniliğin kapısını aralamakla birlikte ne yazık ki sömürgeciliğin de dünyada yayılmasına sebep oldu melekler.Yapılan keşiflerden en önemlisi kuşkusuz dünyanın yuvarlaklığının keşfiydi.Zaten bu keşiften sonra gezginler ve gemiciler toprak keşfine başladılar.

Dünya’nın yuvarlak olduğuna dair ilk bulgular bir rivayete göre Babil’li gökbilimciler tarafından bulunmuştu. Bunun yanında kabul edilen ünlü matematikçi ve düşünür Pisagor’un MÖ 500’lü yıllarda Dünya’nın yuvarlak olduğunu bildiği ve öğrencilerine öğrettiğidir. Ay tutulması sırasında Dünya’nın Ay’a vuran gölgesinin dairesel olması ya da denizde uzaklaşan bir geminin ufuk çizgisinde yavaş yavaş kaybolması bu düşünceyi geliştirmekte etkili olmuştur.
    Pisagor’dan yüzyıllar sonra Libya’daki Kyrene kentinde yaşayan Eratosthenes de bu konuda adı anılması gereken kişilerden. İskenderiye’nin 800 km güneydoğusundaki Syene’de yaz gündönümünde Güneş ışınlarının öğleyin dikey olarak düştüğünü bilen Eratosthenes, İskenderiye’de aynı tarih ve saatte Güneş ışınlarının dikeyden saptığını gözlemlemiştir. Dünya’nın yuvarlak olduğu düşüncesine bir kanıt olarak düşünebileceğimiz bu görüşten yola çıkarak yerkürenin çevresini de hesaplamıştır.
    Son olarak 1521’de tamamlanan bir deniz yolculuğuyla (kendisi yolculuğu bitiremeden ölmüşse de) Ferdinand Magellan Dünya’nın çevresinde dolaşarak yuvarlak olduğunu kanıtlayan kişi olarak kabul edilir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Ağustos 2015
  2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

3. yusuf eren

yusuf eren Forum Okuru

ben de size katılıyorum ama ben araştırma yapıyorum ve bilgi topluyorum:28:

4. nazlı camcı

nazlı camcı Forum Okuru

5. bence de bu çok güzel anlatmış ve ben baya bilgi aldım ve içim rahatladım ve yazılılarım hep 100 oldu bence çok iyi anlatmışlar

6. selenator

selenator Forum Okuru

çok iyi işime yaradı fende

7. Yeşim belalı

Yeşim belalı Forum Okuru

8. ümmü gülsüm koca

ümmü gülsüm koca Forum Okuru

çok zor şey ya valla hala bulamadım ben:(

9. osman

osman Forum Okuru

10. osman

osman Forum Okuru

11. Fatma yıldız

Fatma yıldız Forum Okuru

12. mira beylice

mira beylice Forum Okuru

çok güzel bir açıklama sizin sayenizde sınavdan yüz aldım:second:

13. Senin popon

Senin popon Forum Okuru

Senin sınavın ancak bununla ilgilidir

14. 5271

5271 Forum Okuru

Dünyanın Yuvarlak Olduğunu İlk Keşfeden Kimdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. dünyada cennete giren ilk kimdir

dünyada cennete giren ilk kimdir

cennete giren ilk melek cennete ilk giren melek kimdir kim girecek Günlerden birgün hz.muhammet s.a.v in kızı hz fatma babasına sorar baba dünyada ilk önce cennete girecek insan kimdir.hz muhamet s.a.v şöyle buyurur bizim aşağıdaki mahalede falan sokakta biri oturuyor işte ilk cennete girecek insan o dur diyor. Hz fatma merak eder babasının tarif etiği yere gider ve kapıyı çalar kapının...
  2. Dünyanın yuvarlak olduğunu savunan bilim adamı kimdi yav

Dünyanın yuvarlak olduğunu savunan bilim adamı kimdi yav

Başlıktada yazdım dünyanın yuvarlak olduğunu hangi bilim adamı kaç yılında nerede savunmuştu ?=
  3. dünyanın yuvarlak olduğunun kim buldu

dünyanın yuvarlak olduğunun kim buldu

dünyanın yuvarlak olduğunun kim buldu ? merhaba size bir sorum olacak dünyanın yuvarlak olduğunun kim buldu ?
  4. Galileo Galilei Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Nasıl Kanıtladı

Galileo Galilei Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Nasıl Kanıtladı

Galileo Galilei Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Nasıl Kanıtladı bu konuda bilgiye ihtiyacım var lütfen biliyorsanız bilgi verin.
  5. hamile olduğunuzu ilk kime söylediniz

hamile olduğunuzu ilk kime söylediniz

Hamileliğinizi ne zaman ögrendiniz Hamileliğinizi nasıl söylediniz Merhabalar, Hamile olduğunuzu ilk öğrendiğinizde kiminle paylaştınız ben işyerinde birkaç arkadaşımla hemen paylaştım ama ailemde tabiki ilk önce eşimle paylaştım akşam eve gitmeyide bekliyemedim msj attım :) eşim ise gözleri dolmuş sesi tikrek halde beni aramıştı

Sayfayı Paylaş