Dürü Nedir-Dürüde neler olur?

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Dürü Nedir-Dürüde neler olur?
"Dürü" açık konuşmak gerekirse şayet, ben dürü nedir bilmiyor ve hatta bu kelimeyi ilk defa duyuyorum Melek'ler :D:D Belki aranızda benim gibi bilmeyen ve belki de, bu yazıyla bu kelimeyle ilk defa tanışanlar olur diye, dürü nedir öğrenelim istedim :)

Ahan da buyrun Melek'ler:A

84d7a225640738.jpg

Dürü Bohçası,dürü bohçası kimlere gönderilir,dürü,dürü bohcasına neler konur

Dürü nedir
Dürü Türk adetlerine göre düğünde erkek ve kız tarafının damada,geline ve onların yakın akrabalarına gönderilen hediye bohcasıdır

Dürü Kimlere gönderilir:
Dürü gelin ve damat dışında kayınvalide kayın peder,görümce, elti gibi ailenin yakınlarına gönderilir

dürüde yakın akrabalara gönderilen bohcaya (elti görümce gibi) havlu ,yazma ,patik,erkekler için çorap duruma göre gömlek ve yine mali duruma göre bayanlara kumaş çocukları varsa iç çamasırı gibi hediyeler konur

Kayınvalide ve kayınpeder için hazılanan bohçaya Anneye başörtüsü (yemeni), seccade, havlu, terlik, iç çamaşırı, elbise veya bir elbiselik kumaş, çorap veya patik bizim adetlerimize göre(konya) dantel oda takımı veya kanaviçe takımda konur.

Babaya gömlek, havlu, terlik, iç çamaşırı, seccade, namaz takkesi, çorap gibi...

Geline giden dürüde :gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik,havlu, yazma,patik,

Damada Giden Bohçaya: gömlek, kravat, terlik, havlu, traş takımı, parfüm, çorap, iç çamasırı ,kemer pijama vb..şeyler konmaktadır.

Geri