gebe
  1. juju

juju Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    0

dürüstlük ! okursanız sevinirim

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında juju tarafından paylaşıldı.

Toplantıya gideceğim.Baktım geç kalma ihtimalim var,bindim bir taksiye,muhabbetçi bir arkadaş.O anlatıyor ben dinliyorum.Tam işyerinin önüne geldik.Ankara'da Bakanlıklar.Diyelim ki. taksi parası 9.75 TL tuttu,ben 10 TL uzattım.Hani hepimizin yaşadığı sahne vardır ya,taksici üstünü arıyormuş gibi yapar,siz de para üst...ünü alabılmek için bir ayak dışarda,inmemek için debelenirsiniz.Tam o sahne olacak.Şoför,para üstü varmı diye aranmaya başladı. "Üstü kalsın kardeşim"dedim.

Döndü bana doğru

"Vaktin varmı ağabey ?" dedi.

"Evet" dedim (tek ayağım hala dışarda)

Dörtlülere bastı,trafik dört şerit akıyor,indi araçtan.Önde bir büfe var.Gitti oraya,bir şeyler konuşup geldi.Bana 25 Krş uzattı.Belli ki para bozdurmuş.

"Birader" dedim,"9.75 değil,10.50 yazssa istermiydin 50 krş.benden?"

-Ne alacağım ağabey 50 krş.u

-Peki niye gittin 25 krş.için o kadar uğraştın.üstü kalsın demiştim.

Döndü bana,attı kolunu arkaya :

-Vaktin varmı ağabey

-Var

-Çek kapıyı o zaman

Muhabbetçi bir taksici ile karşı karşıyayız.

5 dk.konuştuk.İngiltere'de profösüründen,bilmem kiminden eğitimler aldım.O taksicinin 5 dk.da öğrettiklerini,ingiliz hocalar haftalarca verdikleri derslerde öğretemediler.

Ağabey biz Keçiören'de 5 kardeşiz.Babam rençberdi benim,günlük yevmiyeye giderdi;artık inşaat falan bulursa çalışır gelir,o gün iş bulamamışsa,biz eve gelişinden,yüzünden anlardık. Durumumuz hiç iyi olmadı. Akşam yer sofrasında yemek yerdik.Yemek bitince babam bize"Durun kalkmayın" derdi.Önce dua ederdik sonra babam bize sofrada konuşma yapardı.

"Aha" dedim,"Bizim meslek",seminerci.

- Ne anlatırdı baban

- Hayattta nasıl başarılı olunur ?

O gün inşaata çağırmazlarsa eve para getiremiyor,sonra çocuklara hayatta başarı teknikleri anlatıyor.

-Babam işe gidince büyük ağabeyimiz onu taklit ederdi,delik bir çorapla pantalonun ceplerini çıkarır,dört kardeşi karşısına alıp "Dürüst olun,evinize haram lokma sokmayın" diye anlatırken ,biz de gülerdik. Annem kızardı,"Babanızla alay etmeyin.O, hem dürüst hem de çalışkandır" derdi. Yan evde iki kardeiş var,onların babası zengin. Babaları birahane işletiyor,ama adamda her numara vardı,kumar falan oynatırdı.Bizim yeni hiç bir şeyimiz olmadı,hep o ikisinin eskilerini kullandık.O amca mahalleden geçerken biz 5 kardeş ayağa kalkardık,çünkü bize bahşiş verirdi.Babam eve gelince ayağa kalkmazdık. Çünkü hediye,para falan hak getire.Ağabey biz babamı kaybettik. Altı ay içinde yandaki baba da öldü.yandaki baba iki çocuğa 5 katlı bir apartıman,işleyen birahane,dövizler ve araziler bıraktı. Bizim baba ne bıraktıbiliyormusunuz ?

-Ne bıraktı ?

-Bakkal veresiyesi ve konuşmalarını bıraktı : "Evladım işinizi dürüst yapın,hakkınız olmayan parayı almayın..."falan filan. Ağabey aradan 15 yıl geçti,diğer 2 kardeş cezaevindeler,ne ev kaldı ne birahane. Ailesi dağıldı.

Biz 5 kardeş,beşimizin Keçiören de taksi durağında birer taksisi var hepimizin birer ailesi,çoluk çocuğu,hepimizin birer dairesi var. Geçenlerde büyük ağabeyimiz bizi topladı ve dedi ki :

"Asıl mirası bizim baba bırakmış."

Hepimiz ağladık. 5 kardeş taksiciliğe başladığımızdan beri,taksimetrenin yazmadığı 10 krş.u evimize sokmadık.Her şeyimiz var Allah'a şükür.

Çok duygulandım,veda ettim,tam ineceğim :

-Dur ağabey,asıl bomba şimdi.

-Nedir bomban ?

-Nerede oturuyoruz biliyormusun ? O iki kardeşin oturduğu 5 katlı apartmanı biz aldık. 5 kardeş orada oturuyoruz.

Evladınıza ne araba bırakırsınız,ne ev, ne de başka bir miras. Evlada sadece değer kavramları bırakırsınız. Bakın iki baba da evlatlarına değer kavramları bırakmışlar.

suCre ve EnCey bunu beğendi.
  2. y.caymazer

y.caymazer Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    süpermiş canım eline yüreğine sağlık.önemli olan mirası bırakmak değil onlara uyacak evlatlar yetiştirmek öpüyorum seni::::)

3. KeLeBeK's

KeLeBeK's Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    186
    Ödül Puanları:
    63
    Kalmadı artık dürüstlüğe önem veren insanlar ,kalanlarda çok az malesef
    Güzel paylaşımdı teşekkürler...

4. aysegül87

aysegül87 Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    harika sabah iyi geldi...

5. juju

juju Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    yorumlarınız için ben tşk edrim :kiss:

6. RefRa

RefRa Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    378
    Ödül Puanları:
    83
    Çok güzelmiş gerçekten çok doğru evin olmuş paran olmuş insan olamadıysan hiçbi şey değilsin. İnsan olmayı başaramadıysan ne para kalır elinde ne ev ne iş...

7. EnCey

EnCey Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    468
    Ödül Puanları:
    113
    Benim en hassas bi huyumdur bu biri 5krş fazla verse çantam da ararım 5krş var mı dıye.. Çoğu insanda bu huy yok ve bana böyle olmayan insanlar çok tuhaf geliyor.. Çok güzel bi yazı...

8. suCre

suCre Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    135
    Ödül Puanları:
    63
    Gerçektende çok güzel bir yazı canım harikasın ellerine sağlık çok teşekkürler...

dürüstlük ! okursanız sevinirim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ilişkide dürüstlük çok önemli!

ilişkide dürüstlük çok önemli!

Erkeklerin kadınların kalbini çalmayı başarmaları için, dürüstlüğü her şeyden önemli tutmaları gerekiyor. Teşvik edin: Son zamanlarda kilo almış olabilir, kilosuyla ilgili şaka yapmaktan kaçının. Fakat kız arkadaşınız zayıflamak için çaba sarf ediyor, spor yapıyor, sağlıklı beslenmeye çalışıyor ve değişimini göstermeye hevesli ise ona iltifat etmeyi, iltifatta bulunmayı unutmayın. Çünkü...
  2. okurken kopacaksınız

okurken kopacaksınız

Hayata dair sıkça sorulmayan sorular... (Çalışmadığımız yerden) Herhangi bir vapur kaptanı martılara simit atmış mıdır? Dil bilimine “filoloji” deniyorsa, fil bilimine de “diloloji” mi dememiz gerekir? Resmi Gazete’de arka sayfa güzeli olsa güzel olmaz mı? Dikine çizgili bokser giysem şeyimi uzun gösterir mi? Biz Türkler Milli Piyango listesinde büyük ikramiyeye baktıktan hemen sonra...
  3. Dürüstlük Testi

Dürüstlük Testi

Bu test, ahlaki degerlerinizin ne kadar kuvvetli oldugunu olcmek icin hazirlanmistir. Testi etkili kilmak icin asagiya dogru mumkun oldugunca yavas gidin. Durust cevap verirseniz, kendi ahlaki degerlerinizi ve insanliginizi olcmus olacaksiniz. Test sadece tek sorudan ibaret ama, bu soru hayati bir soru. Hadi bakalim basliyoruz... Florida'dasiniz... ....daha açık olmak...
  4. Melekler okursanız sevinirim çok güzel ve anlamlı bir hikaye

Melekler okursanız sevinirim çok güzel ve anlamlı bir hikaye

BİRAZ UZUN AMA UMARIM BEĞENİRSİNİZ SEVGİYİ YAŞAMAK VE YAŞATABİLMEK... Ister evli,ister bekar olun.Ama mutlaka bu yaziyi okuyun... Bülent, avucunu açmış kendisine doğru elini uzatan adama ters ters baktı. Elli yaşlarında gösteren adam, görmeye alıştığı hırpani kıyafetli dilencilere benzemiyordu. Üzerindeki giysiler eski fakat temizdi. Eli yüzü temiz ve sağlıklı görünüyordu. "Sapa...
  5. okursanız sevinirim bakalım beğenicekmisiniz

okursanız sevinirim bakalım beğenicekmisiniz

HAYAT BİR ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI? Annelik uzun zaman alan ve günün yirmi dört saati devam eden adı 'insan yetiştirmek' olan bir iş. Bir kere bilmelisin ki, zaman alacak. Neye zaman harcarsan onun karşılığını alırsın. İşine zaman harcarsan işinden, eşine zaman harcarsan eşinden, çocuğuna zaman ayırırsan da ondan karşılığını alırsın. ......Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret, acı...

Sayfayı Paylaş