gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113

  Düşük sonrası tekrar ne zaman hamile kalmalıyım ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bir kadın için en güzel düştür anne olmak.Sevdiğinden bir parça dünyaya getirmeyi kim istemezki bu güzel meyveyi ? Gerçekleşen hayal gerçeğe dönüştüğü an anne adayının ayakları yerden kesilmiş heyecanla bebeğini kucağına alacağı günü beklemektedir.Tam her şey yolunda derken anne adayı bebeğini kaybederek bir yıkım yaşar.Düşükle sonuçlanan gebelik anne adayın da bir takım kaygıların yaşanmasına neden olur ? Yeni bir gebelikte aynı sorunu yaşarmıyım,tekrar ne zaman hamile kalırım gibi sorular kafasını kurcalamaya başlar.Düşük sonrası ne zaman tekrar hamile kalınmalı tüm detayları yazımız da bulabilirsiniz öncesi ; Düşük Sonrası Yeniden Hamile Kalmak , Düşük veya Sezeryan sonrası ne kadar ara verilmelidir adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Bir çok gebelik düşükle sonuçlanabiliyor.Genellikle gebeliğin 21. haftası düşük gerçekleşebiliyor.Gebeliğin sağlıklı ilerleyebilmesi için hekim kontrolleri aksatılmamalıdır.Hekim kontrolünde düzenli bulunmak olası olumsuzlukların önüne geçebilmektedir.Düşük yapan anne adayı yeni bir gebelik için hazırlanıyor ve ne zaman hamile kalması gerektiğini bilmiyor.Düşük sonrası yeniden bir gebelik ,için uzmanlar en az 6 ay beklenmesi gerektiğini vurguluyor.Düşük yapan kadın aynı durumun tekrar yaşanacağından endişe duyabiliyor.Bu endişenin yersiz olduğunu söyeleyelim.Bir kez düşük yapmış olmak tekrar düşük olacağı anlamına gelmez.Tabi herhangi olumsuz bir durum söz konusu değilse.Düşüklerin tekrarı olduğu durumlarda ,düşüğün nednei mutlak surette araştırmalıdır.Tekrarlayan düşüklerinn tedavisi mümkündür.Düşük sonrası tekrar ne zaman hamile kalınır tüm detyları uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.Konu ile ilgili soru ve yorumlarınızı bu başlık altından paylaşabilirsiniz.  düşük sonrası gebelik.jpg
  Düşük yapan bir hastanın daha sonraki gebeliğinde de düşük yapma ihtimali hiç düşük yapmamış bir hastaya göre daha yüksektir. Bu risk daha önce bir düşük yapmış kadınlarda %20, iki düşük yapmış kadınlarda %28, üç veya daha fazla düşük yapmış kadınlarda %43 olarak tespit edilmiştir. Ancak düşük yapmış hastalar tekrar hamile kaldığımda aynı durum kesinlikle meydana gelecekmiş gibi stres ve endişe yaratmamalıdır, rahat ve sakin olmalıdır çünkü düşük riskini arttıran faktörlerden birisi de strestir. Düşük erişkim yaştaki kadınların neredeyse yarısının başına gelen çok sık görülen bir gebelik komplikasyonudur, düşük yapan hastaların çoğunluğu daha sonra bebek sahibi olabilmektedir.

  Her hamilelikte olduğu gibi düşük yapan hastaların da tekrar hamile kalmadan önce doktora başvurması gerekir. Bu kontrolde daha önce meydana gelen düşüğün sebebi biliniyorsa ona yönelik tedbirler alınır ve yeni gebelikte problem yaşanmaması için kaçınılması gereken risk faktörleri hastaya anlatılır.

  Düşük yapan bir anne adayının daha sonraki gebeliğinde çok olmasa da düşük olasılığı vardır. Düşük yapma olasılığı kaç defa düşük yapmış olduğuna göre değişim göstermektedir. Sürekli düşük yapan annelerde tekrarlayan gebeliklerin yine düşük ile sonlanacağına dair bir korku vardır. Bu durumda strese neden olmaktadır. Ancak korkuları yenmek bu sayede de stresten uzak kalınması gerekir.

  Çünkü stres düşüğe yol açan faktörler arasında yer almaktadır. Stres doğurganlık çağına ulaşmış kadınların neredeyse hepsinde görülen gebelik komplikasyonudur. Fakat şunu unutmamak gerekir, düşük yapan kadınların çoğu bebek sahibi olmayı başarmıştır.

  Bütün hamileliklerde olması gerektiği gibi düşük yaşayan anne adaylarının gebe kalmadan evvel mutlaka uzman bir doktora görünmeleri gerekir. Doktor muayenesi ile düşüğün nedeni biliniyor ise sebebe göre önlemler alınır.

  Düşük sonrası gebe kalmak için anne adayının kendini iyi hissetmesi ve yaşadığı üzüntüyü biraz da olsun unutması gerekir. Anne adayı umutsuzluğa kapılmamalıdır. Çünkü anne olma özelliğinin var olduğunu biliyor.

  Düşük bir anne için hangi dönemde olursa olsun gerçekten çok zordur. Kadın için kabul etmesi oldukça güç bir durum.

  Düşük ile sonlanan gebeliklerde eş desteği son derece önemlidir. Eşler bu konuda birbirine çok destek olmalıdır. Erkek eşinin o anki psikolojisine saygı duymalı ve asla eşini yalnız bırakmamalı. Yalnızlık daha derin psikolojik problemlere yol açabilir..


  Düşük (abortus) sonrası 2-3 ay çiftlerin korunması ve hamile kalınmaması önerilir ancak daha erken hamile kalınmasının ekstra bir risk getirdiği araştırmalarda görülmemiştir. Düşükten sonra tekrar gebelik isteyen çiftler 2-3 ay süreyle kondom, geri çekme, doğum kontrol hapı, spiral gibi yöntemlerle korunabilirler. Hangi yöntemin uygun olduğu mutlaka doktor denetiminde kararlaştırılmalıdır.

   
  Son düzenleme: 15 Kasım 2016
 2. halime kasım

  halime kasım Forum Okuru

  mrb geçen ay kimyasal gebelik geçirdim ne zaman hamile kalabilirim bu ay kalsam bir şey olurmu?
   
 3. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ; Gebelik planı öncesi durumu hekiminize danışmanız daha uygun olur.Genelde hekimler düşük sonrası gebeliği hemen tavsiye etmiyor.
   
 4. zeytin halise

  zeytin halise Forum Okuru

  İyi günler ben 15 gün önce düşük yaptım bu dördüncü düşüğüm tekrar ne zaman hamile kalabilirim yadımcı olurmusunuz
   
 5. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,
  Öncelikle , Tekrarlanan düşüklerin nedeni mutlaka araştırılmalı. Genetik tarama testi yaptırın. Aksi taktirde aynı olumsuzlukla karşılaşabilirsiniz. Gebelik planı öncesi uzman bir hekimle mutlaka iletişime geçin.. Aşağıda ki linki de mutlaka inceleyin..

  Tekrarlayan Düşükleri Araştırmanın Yararı
   
 6. Hacer esma

  Hacer esma Forum Okuru

  4 düşk yaptim ne önerirsiniz.
   
 7. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba , tekrarlayan düşüklerin nedeni araştırmalı. Genetik tarama testi yapmanızı öneriyorum.. Bu konu da bir hekime danışabilirsiniz.
   
 8. Nisan efe

  Nisan efe Forum Okuru

  merhaba beyza hanım 2 çocuğum var 1 yıldır korunuyordum yeniden bebek istiyoruz. ne yapmamı önerirsiniz ?
   
 9. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,
  Gebelik planı öncesi jinekoloğa görünüp muayene olun. Sağlıklı gebelik süreci için bu önemli..
   
 10. BEYZA21

  BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  9.616
  Beğenilen Mesajlar:
  1.517
  Ödül Puanları:
  113
  Gebelik komplikasyonların dan biridir düşük. Genelde embriyoya bağlı nedenler den gelişir. Kromozal bozuklulardan kaynaklanan düşük en sık görülen nedenlerden dir.Bu yüzden düşük yapan kadın üzülmemelidir.Bebeğini sağlıklı kucağına almak en büyük temenni olmalıdır.Düşük sonrası kadınların çoğu tekrar gebe kalmak ister ve ne zaman gebe kalabileceğini merak eder. Aslın da bunu en sağlıklı hekim belirleyebilir.Muayene sonucu rahim gebeliğe hazırmı buna göre karar verilir.Düşük sonrası yeniden hamile kalma ile ilgili detayları aşağıda ki linkimiz de bulabilirsiniz..

  Düşük Sonrası Yeniden Hamile Kalmak
   
Düşük sonrası tekrar ne zaman hamile kalmalıyım ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. doğum yaptıktan ne zaman sonra tekrar hamile kalabilirim? doğum sonrası doğum kontrol

  doğum yaptıktan ne zaman sonra tekrar hamile kalabilirim? doğum sonrası doğum kontrol

  doğumdan sonra hamile kalınır mı doğumdan ne kadar sonra hamile kalınır ne zaman kalabilirim zaman doğum yaptıktan Doğum sonrasında üreme organlarının eski fonksiyonlarını kazanmasıyla birlikte yeni anne yeniden hamile kalabilir. Bebeklerini ek gıda vermeden yalnız anne sütüyle besleyen ve aynı zamanda hiç adet görmeyen...
 2. Tekrar Düşük Olmaması Ne Yapmalıyım ?

  Tekrar Düşük Olmaması Ne Yapmalıyım ?

  Bu konu; tekrar düşük yapmamak için neler yapılmalı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bayanların evlenip ilişkilerini ve hayatlarını rayına oturttuktan sonra istedikleri ilk şey bir bebek sahibi olmaktır. Ancak hayatta insanın başına herşey gelebiliyor. Bazen gebelikler düşükle sonuçlanabiliyor. Böyle bir durum başınıza geldiyse öncelikli olarak moralinizi bozmamanız ve...
 3. Kürtajdan sonra ne zaman hamile kalmalıyım?

  Kürtajdan sonra ne zaman hamile kalmalıyım?

  kürtajdan sonra gebelik ,kürtajdan sonra hamilelik,kürtaj sonrası ne zaman hamile kalınmalı,kürtaj sonrası hemen hamile kalınırmı,kürtajdan sonra gebelik hakkında bilgiler Kürtaj sonrası hamile kalma olasılığı, kürtajdan sonra hamile kalma sorunu nedir.Kürtaj özellikle hiç doğum yapmamış olanlarda kısrlık yapacağına ve bir daha hamilelik oluşmayacağına dair yanlış bir inanış vardır. Doğru...
 4. Doğum sonrası tekrar adet görmeye ne zaman başlanır?

  Doğum sonrası tekrar adet görmeye ne zaman başlanır?

  doğumdan sonra ne zaman adet olunur,doğum yaptım ne zaman adet olucam,doğumdan sonra adet düzeni nasıl olmalı,doğum sonrası adette düzensizlik,doğum sonrası adet kanaması hakkında bilgiler Doğum sonrasında adet kanamasının başlaması doğum yapan annenin emzirmesi ile ilişkilidir. Normal ya da sezaryen doğum yapmış olmanın, annenin doğumdan sonra yeniden adet görmesi üzerinde özel bir...
 5. Hamile kalmak için geçmi kaldım?

  Hamile kalmak için geçmi kaldım?

  Günümüzde kadınların en sık sorduğu sorular şöyle: Bebek yapmak için ne kadar vaktim kaldı?, Yumurtalık rezervimi bilebilir miyim?, Yumurtalık yaşlanmasını yavaşlatabilir miyim? Günümüz kadını çeşitli nedenlerle anneliği 40’lı yaşlara kadar erteliyor. Ancak bu rötar gebelik şansını ciddi olarak azaltıyor. Çünkü kadınlarda yumurta sayısının azalmasıyla birlikte 30-33 yaşlarında doğurganlık...

Sayfayı Paylaş