gebe
  1. almira

almira Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Düşünceleri sese dönüştürme' umut oldu

Konu, 'Melekler Yardımlaşma' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

'Düşünceleri sese dönüştürme' umut olduBilimadamları, konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda. [​IMG] Bilimadamları, bilinci yerinde ancak konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda.
    New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, bilimadamları 8 yıl önce geçirdiği bir trafik kazası sonucunda felç olan, bilinci yerinde ancak konuşamayan bir hastanın beyninin, konuşmayla ilgili bölümüne elektrotlar yerleştirdiler.Araştırmacılar, elektrotlar vasıtasıyla beyinin konuşma bölümünden gelen titreşimleri kaydettiler.
    Bilimadamları, bundan sonraki aşamada, bu sinyalleri 'bir konuşma yazılımına' dönüştürmek için çalışacaklarını belirtti.Birkaç hafta içinde bir bilgisayar, hastanın düşüncelerini seslere dönüştürme görevini yerine getirmeye başlayacak.
    Teknolojinin geliştirilmesinde katkısı olanlardan Joe Wright, bunu başaracaklarını umduğunu belirterek, "Karşılıklı konuşma hedefine ulaşmak isterdik ama henüz bundan çok uzağız" dedi.Bilimadamları, bu tekniğin beyin okuma makinesiyle bir ilgisinin bulunmadığını özellikle vurguladı.
    Max Planck Enstitüsü'nden Prof.John Dylan Haynes, "Bazı temel düşünceleri tercüme edebilmeye başlamamız çok heyecan verici birşey. Ancak bir beyin okuma makinesinden henüz çok uzağız" dedi.
    Prof. Geraint Rees de "Şu anda kısıtlı bir kelime hazinesinin kodunu çözmeye doğru gidiyoruz" diye konuştu.
    Milliyet

Düşünceleri sese dönüştürme' umut oldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Arsenik kansere umut oldu

Arsenik kansere umut oldu

Arsenik kansere umut oldu Böcek ilacı olarak kullanılan arseniğin, standart bir tedaviyle birlikte kullanıldığında lösemi hastalarının yaşam süresini uzatabileceği ortaya çıktı. ABD'nin Chicago kentinde düzenlenen Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin 43. konferansında çalışmaları hakkında bilgi veren Wake Forest Tıp Merkezi profesörlerinden Dr. Bayard Powell, uzman ekibiyle...
  2. 'Düşünceleri sese dönüştürme' umut oldu

'Düşünceleri sese dönüştürme' umut oldu

'Düşünceleri sese dönüştürme' umut olduBilimadamları, konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda. Bilimadamları, bilinci yerinde ancak konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda. New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, bilimadamları 8 yıl önce geçirdiği bir trafik kazası sonucunda felç olan, bilinci yerinde ancak konuşamayan bir hastanın beyninin, konuşmayla ilgili...
  3. Umut Kaya - Senin Gibi Olsun (Rakı)

Umut Kaya - Senin Gibi Olsun (Rakı)

umut kaya rakı akor umut kaya usandım rakıdan usandım rakıdan yardan off off yardan Dilinden düşürdün yarınları Gözlerin bir baksa yeterdi bana Saymadan bitirdin hep yılları Sözlerin bir tutsa yeterdi bana Varlığın içimden seni atsa da Oof of usandım yardan Oof of çıksan hayatımdan Oof of usandım rakıdan Oof of içsem hayatından O rakı şişesine bi' balık olsam Şişenin en dibinde sen...
  4. ilk aşılaması tutanlar bana umut olun lütfen

ilk aşılaması tutanlar bana umut olun lütfen

arkadaşlar bu ay hatta haftaya aşılama yapılacak genelde okuduğum kadarıyla ilk aşılaması tutan çok az.ilk aşılamada tutan arkadaşlar varsa lütfen cevaplarmısınız buna çok ihtiyacım var inanç herşeyin başı o yüzden cevaplarınız beni çok sevindircek.

Sayfayı Paylaş