gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Duygusal Denge Kararsızlığı

Konu, 'DEFG Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Ruhsal durumun ani, kısa süreli değişimlere yatkınlığıdır. Hafif biçiminde, belirgin histerik kişilik özellikleri olan ve nörotik depresyonlardan (bkz.) mustarip kimselerde karakteristiktir. Bazı karışık manikdepressif durumlarda da görülebilir ve bunlarda ruhsal değişimler genellikle belirgin bir ortam stimulusu ile ilgili değildir. Oysa, normal olarak, bu terim yalnızca organik serebral hastalıklı, özellikle serebral arteriosklerozlu (bkz.) kişilerde görülen daha dramatik bir denge kararsızlığı için kullanılır. Bu tip hastalar bir an ağlarlar, bir an sonra aşırı bir öfaaae kapılırlar, bir an sonra ise katıla katıla gülerler. Bu feveranlar çoğunlukla uygun fakat önemsiz stimuluslarla harekete geçer; uzun bir zaman önce ölmüş bir akrabadan söz edildiği zaman, hasta gözyaşları döker, ufak tefek bir aksilik üzerine öfkeden kendini kaybeder, vs. Bu tepkilere, aşırı nitelikleri dolayısıyla, çok kere «emosyonel enkontinans» adı verilir. Kontrolsuz ağlama, genellikle en belirgin özelliktir. Bu durum bazan hastaya rahatsızlık verir, ama ruhsal durumda öfori haline daha sık rastlanır.

Duygusal Denge Kararsızlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Denge

Denge

Rüyasında dengesini kaybeden insanın hayatı birden altüst olur.
  2. kararsızlık......

kararsızlık......

selam melekler.....sıze bır konuda danısmak ıstıyorum fıkırlerınızı beklıyorum.....allah ızın verırse yaklasık 2ay sonra kızımı kucagım alacagım...ama su ısım konusu bayagı kafamızı kurcalıyor,cok ısım bulduk ama hep bısey cıktı ıcımıze sınen bır ısımde bulusamadık esımle.....suan aklımızda bır ısım var ve kımılerI begenmıyor kımılerı guzel dıyor.....onemlı olan bızım begenmemız tabıkı ama ben...
  3. kararsızlık

kararsızlık

Nerden başlasam bilemiyorum 1 senelik bir ilişkin vardı ve uzun zaman önce bitti bende kendi okulumdan eğlenebildiğim arkadaş ortamımız iyi olan birisiyle devam ettim aylar sonra ama eski sevgilim gelip aklımı karıştırınca şuanki çocuğu bıraktım ama hoşlanıyorum hala ondan çünkü eski sevgilim her konuda sıkıcıdır ve eğlenemem onunla ama şuan ki çocuğa aklım karıştığı için bir kez daha aynı...

Sayfayı Paylaş