gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Düzenli ve dengeli beslenmek için neler yapmamız gerekiyor

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Selamlar. Ben bir türlü iştahumu kontrol edemiyorum.Dengeli beslenmek istiyorum ama yapamıyorum.Lütfen bana yardım edin, nasıl dengeli ve düzenli beslenebilirim :(

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Dengeli beslenme aynı zamanda bedenin ısı düzenini koruması için de gereklidir. Aldığımız besinle “beden” dediğimiz bu mükemmel fabrikanın çalışabilmesi için enerjisi olurlar. Besinlerin enerji değeri “kalori” (~cal) ile ifade edilir. Bir kalorilik enerji bir litre suyun ısısının bir derece yükselebilmesi için gereken ısı miktarıdır.
    Günlük iş düzenimizin ağırlığına ve de bedenimizin büyüklüğüne göre enerji ihtiyacımız değişir. Genellikle ağır işte çalışan yetişkin bir erkek günde yaklaşık 4500-5000 kaloriye ihtiyaç duyarken yetişkin bir kadın ise 3200-3500 arası kaloriye ihtiyaç duyar.

Aldığımız besinler ihtiyaç duyduğumuzdan fazla kalori içeriyor ise beden ihtiyaç fazlası kaloriyi yağa çevirerek depolar.

Günlük İhtiyacımız

Kalori : Ağırlığımız x 40 ya da 50 kalori

Yağ : 50-100 gram

Protein : Ağırlığımız x 1-2 gram

Su : En az 2-3 litre

Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.

Düzenli ve dengeli beslenmek için neler yapmamız gerekiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kahverengi cilt lekeleri için ne yapmam gerekiyor

Kahverengi cilt lekeleri için ne yapmam gerekiyor

dudak üstü lekeleri cilt soyucu kremler vücuttaki kahverengi lekeler ciltteki kahverengi lekeler vücutta Lekeler, doğuştan, çocukluk ve hamilelik döneminde geçirilen bir takım sistemik rahatsızlıklar sırasında kullanılan ilaçlar ile birlikte artış gösterebilir. Leke, hem kadın hem erkeklerde en yaygın görülen cilt rahatsızlıklardan biridir. Lekelerin birçoğu özellikle yanak, alın ve çeneye...
  2. Bakımlı ve Zarif Ayaklar İçin Neler Yapmanız Gerekiyor ?

Bakımlı ve Zarif Ayaklar İçin Neler Yapmanız Gerekiyor ?

bakımlı ayaklar için zarif ayaklar Özellikle yaz ayının bu son günlerinde terlik ve sandalet kullanarak bol bol ayaklarımızı ferahlatmamız lazım melekler, zira kışın gelmesiyle birlikte yine kalın çorapların botların içine hapsedeceğiz onları. Tabi sandalet ve terlik kullanırken de bakımlı ayaklar şart. Hem ayak sağlığı hem de hoş görüntü vermesi için zarif ayaklara nasıl sahip olacağız,...
  3. Makyajınızın Akmaması İçin Neler Yapmanız Gerekiyor ?

Makyajınızın Akmaması İçin Neler Yapmanız Gerekiyor ?

Bu konu; akmayan makyaj için yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler vermektedir. Muhteşem bir davette gerek sıcağın gerekse nemin etkisiyle gözlerinizde ki rimelin kalemin akmasından, parfümünüzün terinizle karışıp ekşimesinden ve parlaklığını yitirmiş dudaklardan daha can sıkıcı ne olabilir ? Herhalde topuğunuzun kırılması :oppucuk: Şaka bir yana pek çok kadının bilinçsizce yaptığı...
  4. Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapmamız Gerekiyor ?

Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapmamız Gerekiyor ?

Bu konu; kış hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, havaların bir ılık bir soğuk geçmesi hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Sıcak havaya aldanıp üşüme ya da soğuk havayı görüp sıcakta terlemeyle birlikte pek çok mikrop ta ne yazık ki harekete geçiyor. Grip ve soğukalgınlığının en çok görülmeye başlandığı kış aylarına nasıl...
  5. dengeli ve düzenli beslenmenin önemi nedir ?

dengeli ve düzenli beslenmenin önemi nedir ?

Dengeli ve düzenli beslenmenin insan sağlığı açısından önemi nedir ?

Sayfayı Paylaş