E Reçete Uygulaması Hakkında Bilgi istiyorum

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
E Reçete Uygulaması Hakkında Bilgi istiyorum
Arkadaşlar duydunuz mu E Reçete Uygulaması başlıyormuş peki nedir bu E Reçete Uygulaması bu konuda bilginiz var mı varsa bana E Reçete Uygulaması Hakkında Bilgi verin lütfen.

E Reçete Uygulaması Hakkında Bilgi
E Reçete Nedir

Uzun yıllardır hayatımızda olan kağıt recetelerde meydana gelen sorunlar herkes tarafından alelen bilinmektedir.Yanlış ilaç yazımları,hatalı ilaç isimleri,reçeteyi eczacıların okuyamaması bu çıkan sıkıntıların başında gelmektedir.E-reçete ile artık bu sorunlarımızı hayatımızdan çıkaracağız.

E-reçete sistemi nasıl çalışacak

E-reçete doktorunuz sgk nın sisteminden tc numaranız ile hasta girişi yapıyor,sonra sizi muayene yaptıktan sonra sizin adınıza gereken ilaçları sisteme giriyor.Daha sonra e-reçete sistemiyle siz eczanenize gidiyor ve tc numaranız ile sisteme girilip doktorunuz sisteme ne ilaçı işlediyse oradan öğrenilip ilaçlarınız size takdim ediliyor ve işleminiz hiçbir karışıklık olmadan bitiyor olacak.

E-reçetinin yenilikleri ve faydaları

Hekimin bilgisi ve kontrolü dışında, o hekime ait reçete üretilemeyecek.

Eczanede hekimin yazısının okunamaması yada yanlış ilaç verme olayları ortadan kalkacak.

Reçetenin kaybolması, yırtılması gibi olaylar yaşanmayacak.

Sahte reçetelerden dolayı eczaneler yaşadıkları cezai durumlar yaşanmayacak

Reçetenin kaydı aşamasında eczacılar yaklaşık 31 çeşit bilgiyi Medula eczane provizyon sistemine kaydetmek zorundalar.

E-reçete sonrası ise eczacılar yalnızca 6 çeşit bilgiyi sisteme kaydedecek.

Kağıt reçetede tahrifat, ilaç eklenmesi gibi kimin tarafından yapıldığının tespitinin zor olduğu durumlar oluşmayacak, eczaneler cezai işlemlerle karşılaşmayacak.

Eczaneler geri ödeme amacıyla elektronik reçeteleri ve eki belgeleri kuruma teslim etmeyecek.

Kurum ve üçüncü kişiler tarafından yapılacak inceleme ve denetimlerde ilgili reçeteye ulaşmak açısından yaşanan sorunlar ortadan kalkacak.

Benzer Diğer Konularımız !

Geri