Ebegümecinin Yararları

• Konbuyu başlatan TİTAN
  • Başlangıç tarihi
T

TİTAN

Forum Okuru
Ebegümecinin Yararları
Ebegümeci nedir
Ebegümecinin Faydaları nelerdir
Şifalı Bitkilerden Ebegümeci ve Özellikleri

Alternatif tıp tedavisinde kullanılan bitkilerden ebegümeci bitkisi ile ilgili bilgiler veriyoruz sizlere melekler :)

ebegumeci-37c.jpg

Ebegümecini herkes bilirmi bilmiyorum gerçi benimde çok iyi bildiğim söylenemez ama annem hep bahseder ebegümecinin faydalarından eskilerden beri akıllarına kalmış bu bilgiler görüyorum ki pekde yanılmamışlar şimdi sizlere ebegümecinin faydaları ve yararlarını anlatan bir yazı sunuyorum.Hep birlikte öğrenelim ebegümecinin yararlarını nelere iyi geldiğini.

Ebegümeci Malva Vulgaris çit yol ve eski duvar kıyılarında harabeliklerde ama yalnızca insanların yaşadıkları yerlerin çok yakınlarında yetişir

Büyük yapraklı ebegümeci Malva Grandfolia ve öteki değişik cinsleri Malva Sp genellikle çiçek ve sebze bahçelerinde yetişir

Anadoluda 8 Malva türü yetişmekte olup bunların çiçek ve yaprakları bir ayrım yapılmaksızın Ebegümeci olarak kullanılmaktadır

Bitki ebemgümeci develangır develik devetabanı ebekömeç gaba eligümeç paçık ve ilmik isimleriyle de anılmaktadır

Bitkinin uzun saplarının ucundaki yapraklar yuvarlak ve çentiklidir

Açık pembeden eflatun rengine kadar değişebilen renkte çiçek açarlar

Bir de yuvarlak meyvesi vardır Çiçekleri yaprakları ve sapları Hazirandan Eylüle kadar toplanabilir

Müsilaj uçucu yağ tanen malvidin malvin gossypin3 sulfat içerir

Protein ve C vitamini deposudur

Mukoza koruyucu iltihap önleyici ve balgam söktürücü etkileri vardır

Geri