gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Eceller Her Sene Tayin Ed

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

Eceller Her Sene Tayin Edilir Deylemi, Ebû Hüreyre (Radiy[​IMG]û anh)´dan rivayet ettigine göre Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) : «Eceller Saban ayindan Saban ayina tayin edilir. Hatta adam evlenir, çocugu olur. Halbuki ismi ölüler içinde yazilmistir.»
    Ibn-i Ebi Dünya ve Ibn-i Cerir Zühri tariki ile Osman bin el-Mu-gire bin el-ahnes´ten merfû´an aynisini rivayet etmislerdir.

Beyhaki´de Suab-i Iman´da Zühri tariki ile Osman bin Mugire bin el-Ahnes´den bunu rivayet etmistir.

Ibn-i Ebî Hâtem´de îbn-i Abbâs´dan merfû´en bir benzerini rivâyet etmistir:

Hz. Âise (Radiy[​IMG]û anhâ) ´dan rivayet edildigine göre Peygamber (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) Saban boyunca oruç tutardi. Ben bunu ona sordum. O buyurdu:

? Allah o sene Ölecek bütün canlilarin ecelini Sabanda yazar. Istiyorum ki ben oruçlu iken ecelim gelsin.»

îbn-i Ebi´d Dünya, Ata bin Yesâr´dan rivayetine göre söyie demistir :

? Saban´m onbesinci günü olunca Melekü´l-mevte bir sahife verilir. Ona bu sahifedekilerin ruhunu al denilir. Kisi fidan diker evlenir, bina yapar, halbuki ismi ölüler ismi içinde yazilmistir.

Ibn-i Cerir, Gufre´nin kölesi Ömer´den rivayet ettigine göre söyle demistir:

«Ölüm melegi Için kadir gecesinden öbür kadir gecesine kadar Öleceklerin ismi yazilip verilir. Melek, adama bakar ki evleniyor, fidan dikiyor, halbuki ismi ölülerin ismi içindedir.»

îkrime´den (Radiy[​IMG]u anh) rivayet edildigine göre söyle demistir :

«Saban´in onbesinci gecesinde senenin bütün isleri kesinlesir. Ölecek dirilerin ismi yazilir. Hacilar belli olur. Artik bir kisi ne artar, ne eksilir.»

Deynûrî, Mucâlese´de Râsid bin Saad´dan Resûlullah (Salla Aleyhi ve Sellem) ´in söyle buyurdugunu rivayet etmistir:

Saban´in onbesinci gecesinde Allah ölüm melegine o sene ruhunu almak istedigi herkesin ruhunu almasini vahyeder.

Ibn-i Ebid -Dünya ve Hâkim Müstedrekinde sahabi olan Ukbe bin Amr (Radiy[​IMG]û anh) ´den rivayet ettigine göre söyle demistir:

«Kulun ölümünü ilk önce bilen muhafaza melegidir. Çünkü o amelim göge çikartir. Rizkini indirir. O abde rizik çikmadigini görünce bilir ki ölecektir.

Ebû Seyh, Tefsir´inde Muhammed bin Hammad´dan söyle dedigini rivayet etmistir:

«Ars altinda Allah´in bir agaci vardir. Her yaratik için onda bir yaprak vardir. Kulun yapragi düsünce ruhu cesedden çikar. Iste «düsen her. yapragi Allah bilir» [1] mealindeki âyetin mânâsi budur. [2] [1] Enam, 59

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Eceller Her Sene Tayin Ed
    emeğine sağlık

Eceller Her Sene Tayin Ed konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ecel..

Ecel..

Kişinin ömrü uzun olacak ve yaşamı anlam kazanacaktır
  2. Kibariye - Ecel Olsun Bana Senden Başkası

Kibariye - Ecel Olsun Bana Senden Başkası

Kapansın yollarım sensiz gidersem Son gülüşüm olsun sensiz gülersem Kahrolayım senden başka seversem Ecel olsun bana senden başkası Haram olsun bana senden başkası İlk ve son sevgilim gerçek aşkımsın Bugünüm yarınım derdim kahrımsın Değişmez kaderim alın yazımsın Ecel olsun bana senden başkası Haram olsun bana senden başkası Kör olsun gözlerim ele bakarsam Sensiz olan bir tek hayal kurarsam...
  3. her şey sende gizli

her şey sende gizli

HERŞEY SENDE GİZLİ Yerin seni çektiği kadar ağırsın Kanatların çırpındığı kadar hafif.. Kalbinin attığı kadar canlısın Gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç... Sevdiklerin kadar iyisin Nefret ettiklerin kadar kötü.. Ne renk olursa olsun kaşın gözün Karşındakinin gördüğüdür rengin.. Yaşadıklarını kar sayma: Yaşadığın kadar yakınsın sonuna Ne kadar yaşarsan yaşa, Sevdiğin kadardır ömrün.....
  4. Her Şey Sende Gizli

Her Şey Sende Gizli

HERSEY SENDE GiZLi Yerin seni cektigi kadar agirsin Kanatlarin cirpindigi kadar hafif.. Kalbinin attigi kadar canlisin Gozlerinin uzagi gordugu kadar genc... Sevdiklerin kadar iyisin Nefret ettiklerin kadar kotu.. Ne renk olursa olsun kasin gozun Karsindakinin gordugudur rengin.. Yasadiklarini kar sayma: Yasadigin kadar yakinsin sonuna; Ne kadar yasarsan yasa, Sevdigin kadardir...

Sayfayı Paylaş