gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

edep ve haya!

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

edep ve haya ile ilgili hadisler edep ve haya ile ilgili hikayeler hikayeler kıssalar Şöyle düşündüm ki kendi kendime,
    Ne edepsizlik ettim efendime?

Üstadımı mahrum ettim yemekten,
    Bela eksik olmaz edepsizlerden.

Evliya sohbeti keskin bıçaktır,
    Edepte bir kusur feyze hicaptır.

Toplumun içinde ayıplanırsın,
    Hak katında dahi, mahcup olursun.

Edep süsler bulunduğu yerleri,
    Edepli olanın çoktur değeri.

Her yerde sevilir edepli olan,
    Birlikte bulunur, hayâ ve iman.

Edebi olmayan murada ermez,
    Sıkıntısı artar asla eksilmez.

Eğer elde olsa çeker giderdim,
    Yurdumu, yuvamı hep terk ederdim.

Bir derde müptela olsa bir insan,
    Yine Haktan olur, olursa derman.

Habibinin hürmetine Yâ Rabbi,
    İhsan eyle, gözetelim edebi.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: edep ve haya!
    emeğine sağlık

edep ve haya! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. edeb..

edeb..

Resûlullah efendimiz(sav) şöyle buyuruyor: "Rabbim beni güzel terbiyesiyle terbiye etti ve edeblendirdi." Sâlik'e lâzım olan, Resûlullah'ın ahlakıyla ahlâklanmaktır. Zira sülûkün ve de tasavvufun özü zaten edebtir. Ebu Hafs-ı Kebir şöyle buyurdu: "Tasavvuf, bütünüyle edebtir. Bütün vakitte edebli olmaktır. Ve bütün hallerde ve bütün makamlarda edebli olmaktır." Hz....
  2. Cuma Gününün Sünnet ve Edebleri

Cuma Gününün Sünnet ve Edebleri

Cuma Gününün Sünnet ve Edebleri: 1 - Cumayı perşembe gününden karşılamak. 2 - Cuma günü gusl abdesti almak. 3 - Başı traş etmek. Sakalın bir tutamdan fazlasını ve tırnakları kesmek. Temiz elbise giymek. 4 - Cuma namazına mümkün olduğu kadar erken gitmek. 5 - Ön safa geçmek için, cemâatin omuzlarından aşmamalıdır. 6 - Câmide namaz kılanın önünden geçmemek. 7 - Hatib efendi minbere...
  3. Matematik ve Hata

Matematik ve Hata

Eminim ki bir çoğunuz, lokantada içtikleri çorba sonrasında hesabı karıştıran üç kişinin macerasını duymuşsunuzdur. Üç arkadaş lokantaya girerler ve garsondan çorba isterler. Çorbalarını içtikten sonra sıra hesap ödemeye gelir. Hesabı ödemek için herkes onar lira verir. Garson para üstü olarak beş lira getirir. İki lirasını garsona bahşiş olarak bırakan üçlü, birer liralarını ceplerine...
  4. Edep..

Edep..

Edep ve terbiyeyi güzel bir insan suretinde görmek din ve iman güzelliğine, Hal ve hareketinde edep sınırlarını gözeten birini görmek haddini bilmeye, ilim ve irfan sahibi olmaya, Edepsizce davranın birini görmek, hayasızlığı ve yüzsüzlüğü gerektirecek ddurum ve davranışlara; Edep ve terbiye ile meşgul olan kimseyi görmek halkın ileri gelenlerine, şeyhe, hocaya, öğretmene, belediye memuruna,...
  5. Cenap şahabettin,edebi kişiliği ve eserleri nelerdir

Cenap şahabettin,edebi kişiliği ve eserleri nelerdir

cenap şahabettin edebi kişiliği cenap şahabettin eserleri edebi kişiliği ve eserleri şahabettinin şahabettinin Cenap Şabettin hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz arkadaşlarım. Bakın da öğrenin :) Cenap Şahabettin, 1870 - 1934 yılları arasında yaşamış Servet-i Fünun dönemi şair ve yazarıdır. Madameli.com - Cenap şahabettin,edebi kişiliği ve eserleriMadameli - Cenap...

Sayfayı Paylaş