gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Efkan Efekan kimdir

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

efkan efekan kimdir, hayatı, kısaca hayatı, biyografi, filmleri

Usta ouynucu Efkan efekan hakkında merak ettiğiniz herşey burada Melek'ler!

Efkan Efekan (6 Mayıs 1935 İzmir - 7 Eylül 2005 İstanbul). İzmir'de 1935 yılında doğan Efkan Efekan, Beyoğlu Ortaokulu'ndan mezun oldu.
    Sinemaya 1953'te “Battal Gazi Geliyor” alla alla ya yapma be salakfilminde figüran olarak başlayan Efekan, 1953 ile 1958 yılları arasında Sami Ayanoğlu'nun asistanlığını yaptı.
    1959 yılında “Ölmeyen Aşk” filminde başrol oynayan Efekan, çoğunlukla Muhterem Nur ile ideal çift oluşturarak çevirdiği filmlerle ün sağladı.
    Lütfi Akad, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Metin Erksan gibi önemli yönetmenlerle çalışan Efkan Efekan, kariyerinin en parlak dönemlerini, Yeşilçam'ın da çok güçlü olduğu ve film sayısının giderek arttığı 1960'larda yaşadı.
    Uzun süre başrollerde oynayan Efkan Efekan, zamanla ikinci rollerde ve yardımcı rollerde oynamaya başladı. Kısa bir süre ara verdikten sonra 1974 yılında Temel Gürsu'nun yönettiği “Kısmet” adlı filmle sinemaya dönüş yapan Efekan, bu dönemde ağırlığı sahneye verdi ve ses sanatçısı olarak hayatını devam ettirdi.
    Efkan Efekan, 1980'lerin sonundan itibaren TRT'nin dizilerinde rol almaya başladı. Efekan, bu dönemde Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe ve Hanımın Çiftliği gibi tanınmış edebiyat eserlerinin televizyon uyarlamalarında rol aldı.
    7 Eylül 2005 tarihinde, akciğer kanseri tedavisi gördüğü Memorial Hastanesi'nde hayatını kaybeden Efekan'a, 42. Altın Portakal Film Festivalinde Türk Sineması'na katkılarından dolayı Altın Portakal Onur Ödülü verilecekti.
    Efekan'ın rol aldığı başlıca filmler arasında ise Yangın Var, Mahalle Arkadaşları, Bekçi Kadın, Aşkın Gözyaşları, Yedi Kocalı Hürmüz, Keşanlı Ali Destanı ve Kısmet yer alıyor.

Efkan Efekan kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Efkan Şeşen - Sular İçmem

Efkan Şeşen - Sular İçmem

Sular içmem, seni içerim yar Yüreğimde gonca bilirim yar Gecelerde yıldızımsın yar Seni sevdim yar Ölesiye yar Ah!... kaderimsin yar Kaderimsin yar Gönlüme ferman Sevmek suç mu Gönül neylesin yar Ayıranlar hiç mi sevmedi yar Sensiz nasıl yaşanır bahar Saramadan yar Saramadan yar Ah!... kaderimsin yar
  2. Efkan Şeşen - Sevgi (Bana Kimse Böyle)

Efkan Şeşen - Sevgi (Bana Kimse Böyle)

Bana kimse böyle sıcak Gülmedi hiç gülmedi Beni kimse gözleriyle Böyle içten sevmedi Gitti gidecek bedende Yüzyılların görkemiyle Sevgi Sevgiydi Ne kadar ince elleri Gözleri ne kadar sıcak Bana verdiği güçle Sanki yüreğim kopacak
  3. Efkan Şeşen - Eftelya

Efkan Şeşen - Eftelya

bir el uzanır bana sınırların ardından)2 büyümeli sevdamız kardeslik toprağında ver elini ver bana eftelya uzansın elimiz eftelya benim divane gönlüm seni ister eftelya aynı topraktan geldik biz bize benzeriz kardeslikler dururken neden kavga ederiz ver elini ver bana eftelya uzansın elimiz eftelya benim divane gönlüm seni ister eftelya
  4. Efkan Şeşen - Dar Kapılar

Efkan Şeşen - Dar Kapılar

efkan şeşen dar kapılar Kapılar dar geçilmez oldu yar Ağır ağır vuruldu bahar Dökülen, yaprak değil insanlar Gelen, zehirli zamanlar Ah yar Ağla gönül Kendinle baş başa ağla gönül Bir sende değil dumanlı ömür Yaranı ateşle dağla gönül Yalnızlık yaramış adama Yarasın adama Ağla gönül Yıldızlara tutun ağla gönül Böyle durmaz dünya yollar bulunur Yaranı ateşle dağla gönül Yalnızlık yaramış adama...
  5. Efkan Şeşen - Başımıza Gelen

Efkan Şeşen - Başımıza Gelen

Dere kenarına oturdu O güzel ellerini ne zaman gördüm Ne kadar güzeldi gözlerin, Kurban olurum sana Pembe Su kenarına oturdu, Ne kadar güzeldi yanakları Böyle kız ben görmedim Gülüm benim, canımın içi Ey...Gülüm, ataşa başını vurdun da ne uyudun Boylu boyunca ne uzandın be kız! Ne zorlukla çay topladın? Ne arıyordun fındıklıkta? Ne çıkarsın dere boyu? Ne yapardın orada, ne yaptın? O dağda ne...

Sayfayı Paylaş