gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Eğitim Sosyolojisi Nedir?

Konu, 'Sosyoloji bilimi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

eğitim sosyolojisi eğitim sosyolojisi nedir Eğitim Sosyolojisi Nedir?
    1.1 Kavramlar üzerine

Eğitimden Bahsedildiğinde, Genellikle, Eğitim Işine Eğitimci Ve öğrenci Olarak Katılanlar; öğretmenler Ve öğrenciler, çocuklar Ve Gençler, Anaokulu öğretmen Ve Bakıcıları, çıraklar Ve Ustalar, Anne-babalar Ve Okul Yöneticileri Vs. Akla Gelir. Yâni Eğitim Deyince Ilk Akla Gelen,eğitici Ile Eğitilenler Arasındaki Kişisel Ilişkilerdir. Daha Açık Bir Söyleyişle; öğretmen Ili öğrenci Arasındaki Karşılıklı Ilişkilerin şekli Ve Izleri, çocuk Gelişiminin Ortaya çıkardığı Ihtiyaçlar, Eğitsel Ilişkinin Meydana Geldiği Okul Ve çevre Ortamı, Eğitime Etki Eden çevre Faktörleri, çocukların Tecrübe Kazanmaları Ve Yetenekleri, Eğiticinin Pedagojik Hedefleri, Kullanılan Eğitim Araç Ve Metodları Ile Ilgileniriz.

Eğitim, Toplumun Sosyal Kurumlarından Bir Tanesidir. Her çocuk Belirli Bir Aile Içinde Doğar, Belirli Bir Sosyal Tabakanın Dilini Ve Görgü Kurallarını öğrenir, Bir Köy Veya şehir Ortamında Büyür, Ilkokulda Ve öğretim Sisteminin Diğer Okullarında Okur. Küçük çocukluk Yaşlarından Itibaren çeşitli Arkadaş çevredeki Içine Girerek Oyunlarını Bu çevreler Içinde Oynar, Sohbet Eder, Bu Gruplarla Bütünleşir. Kitap, Gazete, Dergi Okur; Sinemaya, Tiyatroya Gider, Radyo Dinler, Televizyon Seyreder... Bütün Bunlar Insanların Ve özellikle Yeni Yetişen Nesillerin Içinde Yaşadıkları Toplumdan Etkilenme Yollarından Bazılarıdır. Içinde Yaşanılan Bu Ortamlar, çocukları Ve Gençleri Hayatın Amacı, önyargılar Ve Değer Hükümleri, Tutumlar, Vaziyet Alışlar, Bütün Düşünce Ve Davranış Yönlerinden Etkiler, Yönlendirir Ve Kalıplaştırır. Işte Burada Kısaca Değinilmeye çalışılan Toplum Ile Eğitsel Yetiştirme Arasındaki Karşılıklı Ilişkileri, Bağlantıları Ve Etkilemeleri Inceleyen Bilim Dalına Eğitim Sosyolojisi Denir.

Türkiye'de "eğitim Sosyolojisi" Olarak Adlandırılan Bilim Dalı, Dünyada Kendisi Ile Ilgili Literatürdeki Ikili Yaklaşımın Ikisini Birden Ifade Etmektedir. Bu Bilim Dalının Tarihinde özellikle Etkili Olmuş Bu Ikili Yaklaşım şunlardır: Türkçeye "eğitim Sosyolojisi" Olarak çevirebileceğimiz "sociology Of Education" ("erziehungssoziologie", "soziologie Der Erziehung"), Toplumun Sosyal Yapısını Bir Bütün Kabul Ederek Onun Kurumlarından Birisi Olan Eğitimi Ele Alıp Incelemektedir. Burada Sosyolojik Metodlar Kullanıldığı Gibi, Araştırmaların Odak Noktası Ve Konuya Bakış Açısı Da Sosyolojiktir. Türkçeye "eğitsel Sosyoloji" Olarak çevrilebileceğimiz "educational Sociology" ("paedagogische Soziologie") Ise Odak Noktası Olarak Eğitimi Almakta; Eğitim Sistemi, öğretmen-öğrenci Ilişkileri, Sınıfların Durumu, Ders Programları, Eğitimde Uygulanan Metodları Vs. Incelemektedir. Yaklaşımlar Farklı Olmasına Rağmen Ele Alınan Konular Aşağı Yukarı Aynı Olduğu Için, Eğitim Sosyolojisi Derslerinde Her Iki Yaklaşımın Da Eğitim Ve Toplum Konularını Ele Alma Tarzları Ve çıkardıkları Sonuçlar Birlikte Verilmeye çalışılmaktadır. Zaten Son Yıllarda Bu Tartışmaların En Yoğun Olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde De Iki Akımın Birbirine Yaklaştığı Ve Birleştiği Görülmektedir.

Eğitim Sosyolojisi Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bilgi Sosyolojisi

Bilgi Sosyolojisi

1. Konusu ve Kapsamı Bilimlerin ortak özelliklerinin yanı sıra farklılıkları, sosyal realitenin değişik perspektiflerle ele alınmasından doğmuştur. Yeni yaklaşımlar ve bakış açıları, bu branşların konularına ve kapsamlarına sürekli eklenmekte ve geliştirilmektedir. Genel hususiyetlerinin yanı sıra, bir disiplinin konu ve sahasını, ona ait strateji ve genel teoriler çerçevesinde değişkenler...
  2. Endüstri Sosyolojisi

Endüstri Sosyolojisi

İnsanlık tarihi boyunca, ilkel dönemlerden tarım toplumuna, oradan da sanayi toplumuna, günümüzde ise post endüstriyel topluma doğru yapısal bir değişme görülmektedir. Buna bağlı olarak her dönemin kendine has özelliklerinden kaynaklanan iş ilişkileri ortaya çıkmaktadır. Günümüzde bilgi toplumuna geçerken, iktisadî faaliyetlerle ilgili iş ilişkilerini de inceleyen çalışma sosyolojisinin...
  3. Kent Sosyolojisi

Kent Sosyolojisi

GİRİŞ Sosyologlar, genellikle kent denilen sosyal grubu köy topluluğunun karşıtı olarak görmüşler bu anlamda tanımlamışlardır. Sosyoloji ve kent sosyoloji Batı orijinli olduğuna göre doğal olarak kent tanımlamalarının kaynağı da orası olacaktır. İlk sosyolojik şehir tanımını Rene Maunier isimli sosyolog yapmıştır. Ona göre kentin tek bir özelliğine göre yapılmış bu tanımları üç grupta...
  4. Eğitim nedir?

Eğitim nedir?

Amerika’daki Wiscansın Üniversitesi dekanlarından Dr.L.H.Adolfson, eğitimin insan hayatındaki yerini ve önemini şöyle bir misalle anlatmıştır: -Eski zamanlarda üç atlı bir çölden geçiyordu. Kurumuş bir nehir yatağından geçerken, gaipten bir ses duydular, “Durunuz!” diyordu o ses.Hemen atlarını durdurdular.Ses daha sonra atlarından inmelerini söyledi: “Yerden bir avuç taş alarak ceplerinize...
  5. Eğitim Sistemi Neden Başarısız?

Eğitim Sistemi Neden Başarısız?

Son ÖSS sınavı sonuçlarından sonra yine eğitimde SOS alarmları çalarken "bu eğitim sisteminde sorun var", "ne olacak bu hal" gibi çeşitli tonlarda ve şekillerde tartışmalar yaşandı. Hemen hemen her sene yaşadığımız artık klasikleşmiş bu sahnelerden sonra artık önümüzdeki yıllarda da bu utanç tablolarının yaşanmaması için yapılması gerekenler ciddi bir şekilde masaya...

Sayfayı Paylaş