gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Eğitim ve Öğretim Hakkında - Atatürk

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

EĞİTİM VE ÖĞRETİM HAKKINDA
    İlköğretimde hedefimiz, bunun umumî olmasını bir an evvel gerçekleştirmektir. Bu neticeye varmak, anCak, fasılasız tedbir almakla ve onu metodik uygulamakla mümkün olabilir. Milletin başlıca bir işi olarak, bu konuda ısrar etmeyi lüzumlu görüyorum. Sanat ve teknik okullarına rağbet artmıştır. Bunu sevinçle söylerken, her türlü teşviki artırmak lâzım olduğunu da ilâve etmek isterim. 1936 (Atatürk'ünS.D.I, s. 372)
    Eğitim ve öğretimde uygulanacak yol, bilgiyi insan için fazla bir süs, bir zorbalık vasıtası yahut medenî bir zevkten ziyade, maddî hayatta muvaffak olmayı temin eden pratik ve kullanılması mümkün bir cihaz haline getirmektir. Millî Eğitim Bakanlığı bu esasa önem vermelidir.
    1923 (Atatürk'ün S.D.I s. 288)

Eğitim ve öğretimin gayesi, yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha ziyade memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, müspet, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst düşünüşlü, iradeli, hayatta tesadüf edeceği engelleri yenmeye kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programlarını ve sistemlerini ona göre düzenlemelidir.
    (Kılıç Ali, Atatürk'ün Hususiyetleri, 1955 s. 62)

Bir taraftan bilgisizliği ortadan kaldırmaya bir taraftan da memleket evlâdını sosyal ve ekonomik hayatta fiilen etkili ve verimli kılabilmek için gerekli olan ilkel malûmatı pratik bir tarzda vermek, eğitim ve öğretim usulümüzün esasını teşkil etmelidir.
    1922 (Atatürk'ün S.D.I, .s. 224)

Hayatın her çalışma safhasında olduğu gibi, bilhassa öğretim hayatında gerekli düzen, başarının esasıdır. Müdürler ve eğitim heyetleri düzeni temine ve öğrenci düzene uymaya mecburdur.
    1925 (Atatürk'ün M.A.D., s. 24)

Bir çocuğun, normal öğrenim derecelerinden geçerek yetişmiş olması şarttır.
    (Afet İnan, Kemal Atatürk'ü Anarken. 1956, s. 84)

Herhalde, kadınlarımızı da erkekler gibi aynı öğrenim derecesinden geçirmelidir. Onlara, erkeklere öğrettiğimiz şeylerden başka, kadınlık vazifelerini de öğretmeye mecburuz.
    1923 (Gazi ve İnkılâp Mahmut Soydan, Milliyet Gazetesi, 3.12.1929)

Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün öğrenim derecelerindeki öğretim ve eğitimlerinin pratik olması mühimdir. Memleket çocukları, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak şekilde donatılmalıdır.
    1924 (Atatiirk'ün S.D. II, s. 173)

Halkı eğiterek bilgili kılmak, aydınları halk seviyesine indirmekten ziyade, bütün halkı eğitimde aydın olarak yetiştirmek gerekir.
    1918 (Afet İnan, Ellinci Yılda Tarihten Geleceğe, 1973 s. 41)​

Eğitim ve Öğretim Hakkında - Atatürk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Eğitim-Öğretim ve Öğretmen Üzerine Özlü Sözler

Eğitim-Öğretim ve Öğretmen Üzerine Özlü Sözler

öğretmene teşekkür mesajı öğretmene teşekkür sözleri mesajları öğretmen özlü sözler EĞİTİM - ÖĞRETİM VE ÖĞRETMEN ÜZERİNE ÖZLÜ SÖZLER Bir millet irfan ordusuna malik olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlar zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin yaşayacak neticeleri vermesi, ancak irfan ordusuyla kaimdir. (Atatürk) *** Muallimler! Yeni nesli,...
  2. MEB 2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı

MEB 2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı

meb tatil günleri 2009 2010 eğitim öğretim yılı tatil günleri 2009 2010 okul tebliğler dergisi eylül eylül tebliğler dergisi resmi tatil günlerinin hafta içine rastlaması sebebiyle, 2008–2009 eğitim-öğretim yılı çalışma takviminin aşağıdaki şekilde düzenlenmesi uygun görülmüştür. Buna Gore 2008–2009 öğretim yılı; 1. Birinci kanaat dönemi 08 Eylül 2008 Pazartesi günü başlayacak ve 23...
  3. Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Kutlu olsun

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı Kutlu olsun

İlköğretim ve liselerde 2008-2009 eğitim-öğretim yılının ilk ders zili bugün çaldı. İlköğretim ve liselerde okuyan toplam 14 milyon öğrenci ve 662 bin öğretmen 3 aylık yaz tatilinin ardından ders başı yaptı. Okulların açıldığı gün öğrencilere ders ve çalışma kitapları ücretsiz dağıtılacak. Öğretmenlere de kılavuz kitaplar verilecek. Bu yıl öğrenci ve öğretmenlere toplam 165 milyon...
  4. Romanya'da TIP Eğitimi Hakkında...

Romanya'da TIP Eğitimi Hakkında...

romanya tıp romanya tıp eğitimi carol davila üniversitesi bükreş fakültesi carol davila university of medicine and pharmacy Yurt dışında eğitim düşünüyorsunuz ve düşündüğünüz bölüm tıp eğitimi ama gerekli bilgilere sahip değilsiniz.işte şimdi sizlere Romanya'da tıp eğitimi görecek arkadaşlar için gerekli bilgileri veriyorum:)Umarım işinize yarar bilgilerdir Başlangıçta yurt disinda egitim...
  5. Yarın 2012 2013 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve 1.Sınıflar İçin Başlıyor

Yarın 2012 2013 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve 1.Sınıflar İçin Başlıyor

2012 2013 eğitim öğretim yılı okullar açılıyor 2012 Sevgili melekler, 2012 2013 eğitim öğretim yılı yarın tüm yurt genelinde okul öncesi ve İlkokul 1. sınıflar için başlıyor. Meleklermekani.com ailesi olarak tüm öğrencilerimize başarılı ve sağlıklı bir yıl diliyor, haberin detaylarına geçiyoruz... İlkokul 1. sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrenciler ve okul öncesi eğitime başlayacak...

Sayfayı Paylaş